کد خبر: 94719
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۷

قیمت نفت ایران کاهش یافت

قیمت نفت ایران کاهش یافت

گروه نفت

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با افزایش ۷۷ صدم درصدی۴۶ سنت افزایش به قیمت ۶۰٫۲۷دلار رسید.

همچنین قیمت سبد نفتی اوپک در آخرین معاملات بازارهای جهانی با افزایش ۱٫۱۳ درصد و ۶۸ سنت افزایش به قیمت ۶۰٫۹۰دلار معامله شد.

این در حالی بود که درآخرین معاملات  ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش ۳٫۵۰ صدم درصد  و با ۱٫۸۹ دلار کاهش  به قیمت  ۵۴٫۰۴دلار  رسید.

به گزارش رویترز، پس از آنکه دولت آمریکا در اقدامی با هدف توقف صادرات نفت ونزوئلا، شرکت دولتی نفت این کشور را تحریم کرد، قیمت نفت روز سه شنبه اندکی افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با ۱۸ سنت، معادل ۰٫۳ درصد افزایش به ۵۲ دلار و ۱۷ سنت رسید.

آمریکا علیرغم اختلافات سیاسی با ونزوئلا، همچنان یکی از عمده ترین خریداران نفت این کشور به شمار می رود، هرچند که میزان خرید نفت آمریکا از ونزوئلا در طی چند سال گذشته و همزمان با شدت گرفتن بحران اقتصادی این کشور رو به کاهش گذاشته است.

دولت آمریکا از خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا که هفته گذشته خود را رئیس جمهوری موقت معرفی کرد حمایت می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: «در نتیجه تحریم های جدید، تمام اموال و منافع حاصل از اموال شرکت دولتی نفت ونزوئلا که در محدوده قلمرو آمریکا باشد مسدود شده و اشخاص آمریکایی از هرگونه معامله با این شرکت منع می شوند.»

این بیانیه اضافه کرده که «اشخاص فعال در بخش نفتی اقتصاد ونزوئلا نیز هدف تحریم قرار می گیرند.»

ونزوئلا دارنده بزرگترین ذخایر نفتی اثبات شده جهان و یکی از اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است.

اما صادرات نفت ونزوئلا از ۱٫۶ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۷ به اندکی بیش از یک میلیون بشکه در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. این کاهش در حالی رخ می دهد که بحران سیاسی و اقتصادی این کشور را فرا گرفته است. به گفته ناظران، خبر تحریم نفتی ونزوئلا موجب شده تا موضوع اساسی بازار نفت یعنی مازاد عرضه برای مدت کوتاهی به فراموشی سپرده شود.