قیمت محصولات کشاورزی افزایش نمی‌یابد

0
۳۶۷ بازدید

وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با همتای عراقی:

وزیر جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای برای افزایش قیمت محصولات کشاورزی ندارد، از اعمال محدودیت برای واردات برنج و شکر خبر داد و اعلام کرد: با استفاده از ابزار تعرفه‌ای، قیمت برنج وارداتی را با برنج ایرانی هم‌طراز می‌کنیم.

محمود حجتی در حاشیه دیدار با وزیر کشاورزی عراق و رییس کمیسیون کشاورزی چین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وضعیت قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی در راستای بخشنامه اخیر ابلاغ شده، اظهار کرد: برنامه‌ای برای افزایش قیمت محصولات کشاورزی نداریم و اگر نیازی به افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ، گوشت مرغ، گوشت قرمز و … باشد باید به صورت موردی در جلسه ستاد تنظیم بازار بررسی و تصمیم‌گیری شود.

وی همچنین در خصوص واردات شکر و برنج افزود: با توجه به میزان تولید و ذخایر موجود شکر، در سال جاری وارداتی از این محصول نداشته‌ایم اما با توجه به نیاز سالانه ۶۰۰ هزار تنی کشور برای تامین ذخایر استراتژیک و باقیمانده نیاز داخلی، برنامه‌ریزی برای واردات این محصول در دستور کار قرار دارد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: حدود ۳۰۰ هزار تن واردات شکر از سوی شرکت بازرگانی دولتی انجام می‌شود که در این راستا کارخانه‌های تولیدکننده این محصول به نسبت میزان تولید خود مجوز واردات را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت می‌کنند.

حجتی با بیان اینکه واردات شکر مانند گذشته آزاد نیست، گفت: از این پس واردات شکر و دیگر محصولات استراتژیک مانند برنج بر اساس نیاز داخلی و با نظر وزارت جهاد کشاورزی انجام خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در حال حاضر برای واردات هر محصول به کشور با نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت میزان آن مشخص می‌شود و تا ۱۸ ماه ثبت سفارش واردکنندگان قابل تمدید است اما برای محصولات کشاورزی نهایتا فرصتی حدود سه ماه برای ثبت سفارش و یک تا دو ماه برای تمدید آن کافی است و باید زمان ثبت سفارش محصولات کشاورزی کاهش یابد.

وی گفت: در مورد برنج نیز چنین برنامه‌ریزی در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد که بتوانیم ضمن تنظیم ثبت سفارش و زمان تمدید آن، با توجه به نیاز کشور واردات برنج داشته باشیم و امسال بر اساس آخرین آمار موجود، حدود ۲۴۰ هزار تن برنج به کشور وارد شده که مربوط به ثبت سفارش‌های گذشته بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در مورد برنج نیز تمهیداتی در حال انجام است که بتوانیم برنج خارجی را به قیمتی نسبتا هم‌طراز با برنج داخلی وارد کنیم تا به بازار برنج ایرانی آسیب وارد نشود.

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: سالانه حدود سه میلیون تن برنج در کشور مصرف می‌شود که هم‌اکنون تولیدی در حدود دو میلیون تن در کشور وجود دارد و به حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن واردات نیازمندیم.

وی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۲ بیش از دو میلیون تن برنج به کشور وارد شد که هنوز سایه آن بر بازار برنج وجود دارد اما سال گذشته مازاد واردات این محصول را نداشتیم و حدود ۹۰۰ هزار تن برنج به کشور وارد شد.

حجتی اظهار کرد: دولت و مجلس توجه جدی به اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی باغی و زراعی کشاورزی دارند و در حال حاضر اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان از محل حوادث در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار داده شده و ردیف بودجه این وزارتخانه ۳۰۰ میلیارد تومان به آبیاری تحت فشار اختصاص داده شده است.

وی اظهار کرد: امسال حدود ۱۲.۵ میلیون تن گندم در کشور تولید شده است که پیش‌بینی می‌شود حدود هشت میلیون تن آن به صورت تضمینی خریداری شود و با این میزان خرید برای تامین گندم مورد نیاز کارخانه‌های آرد و تامین آرد نانوایی‌ها مشکل و کسری نداریم، چراکه هم‌اکنون خرید تضمینی گندم به حدود هفت میلیون تن رسیده و این میزان بیشتر از نیاز نانوایی‌های کشور است.

حجتی افزود: در سال‌ گذشته حدود دو میلیون تن گندم به کشور وارد شد و این در حالی بود که سال ۱۳۹۱ میزان واردات این محصول به بیش از ۴.۵ میلیون تن رسید اما امسال علیرغم محدودیت‌های موجود از نظر شرایط آب و هوایی و خارج شدن ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی دیم گندم از تولید به دلیل خشکسالی، وضعیت مناسبی در تولید و خرید تضمینی این محصول وجود داشت و کسری نداریم.

وی اظهار امیدواری کرد با افزایش بهره‌وری ضمن حل مشکلات کشاورزان و افزایش درآمدهای آنها، نیازهای کشور از محل تولید داخلی تامین شود و صرفه‌جویی در مصرف آب با اجرای سیستم‌های نوین آبیاری صورت گیرد.

حجتی اظهار کرد: بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان از بهای گندم خریداری شده از کشاورزان پرداخت نشده که در مذاکرات صورت گرفته با رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان آن در هفته جاری تامین و به کشاورزان پرداخت می‌شود.

بر اساس توافقات صورت گرفته حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان از اعتبار مورد نیاز برای خرید تضمینی گندم سهم بانک‌های کشور بوده که تاکنون ۲۸۰۰ میلیارد تومان آن تامین و پرداخت شده و در آینده نزدیک ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز برای پرداخت به کشاورزان تامین می‌شود. همچنین حدود چهار هزار میلیارد تومان دیگر نیز سهم دولت بوده که تاکنون ۲۰۰۰ میلیارد تومان تامین و پرداخت شده و هزار میلیارد تومان دیگر نیز بر اساس قول‌های مساعد رییس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه کشور نیز تا روزهای آینده تامین و پرداخت می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14575