قیمت طلا به کمتر از۱۰۰۰دلار می رسد

0
۶۰۵ بازدید

قیمت طلا به کمتر از۱۰۰۰دلار می رسد

محمد امین ناطقیان

گروه نهادهای مالی

m.amin.nateghian@jahaneghtesad.com

تازه ترین تحقیق و بررسی بلومبرگ از کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار طلا نشان می دهد که قیمت جهانی طلا به زودی به کمتر از ۱۰۰۰دلار در هر اونس خواهد رسید. به گزارش جهان اقتصاد به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، قیمت جهانی طلا در ۸ روز گذشته با افت متوالی روبرو شده و به پایین ترین سطح در ۵ سال گذشته رسیده است. بر اساس این گزارش بارناباس گان تحلیلگر ارشد موسسه اورسی چین در این باره تاکید کرد که پیش بینی من این است که قیمت جهانی طلا تا دسامبر به کمتر از ۱۰۵۰ دلار خواهد رسید. جورجت بوئل تحلیلگر برجسته موسسه مالی ای بی ان نیز تاکید کرد: کاهش شدید قیمت طلا در روزهای گذشته موجب شده تا بسیاری از کارشناسان اقتصادی پیش بینی خود نسبت به قیمت طلا را کاهش دهند. به نظر من قیمت تا پایان امسال با ۱۰ درصد کاهش دیگر به کمتر از ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید.

بارت ملک کارشناس ارشد موسسه سرمایه گذاری تی دی سکیوریتی نیز گفت: ما نمی توانیم تحولات اخیر بازار طلا را نادیده بگیریم و باید برای پیش بینی روند قیمت طلا در آینده نزدیک، این تحولات را مد نظر قرار داد. تحلیلگران بازار طلا بر این باورند که انتشار آمارهای مربوط به ذخایر طلای چین که کمتر از حد انتظارات بوده است یکی از مهمترین دلایل کاهش شدید قیمت طلا بوده است. رشد ۵۷ درصدی ذخایر طلای چین و رسیدن ذخایر طلای این کشور به ۱۶۵۸ دلار کمتر از انتظارات سرمایه گذاران و کارشناسان اقتصادی بوده است. گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره آمریکا تا پایان امسال نیز تاثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا داشته است.

البته برخی کارشناسان بازار نیز معتقدند قیمت طلا در کوتاه مدت با افزایش روبرو خواهد شد. تورستن پروتل تحلیلگر اقتصادی موسسه لاندس بانک تاکید کرد: قیمت طلا به واسطه مشکلات سیاسی اروپا با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد. به نظر من بحران مالی و بدهی یونان هنوز حل و فصل نشده است و این مساله می تواند موجب افزایش قیمت جهانی طلا شود. وی پیش بینی کرده است که قیمت طلا تا پایان امسال به ۱۳۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید. البته بعید به نظر می رسد که با توجه به افت شدید قیمت طلا در شرایط کنونی و احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا، قیمت طلا بار دیگر تا این سطح افزایش یابد.

در عین حال پایگاه اینترنتی اف ایکس استریت پیش بنی کرد: قیمت جهانی طلا پس از کاهش ۴ درصدی روز گذشته اکنون بار دیگر به بالاتر از سطح ۱۱۰۰ دلاری رسیده است. بر اساس این گزارش جیمز بولارد از مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا تاکید کرده است که بانک مرکزی این کشور در مسیر لازم برای افزایش نرخ بهره تا پایان امسال قرار دارد. این اظهارات و سخنان اخیر جانت یلن رئیس فدرال رزرو نیز احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا را افزایش داده و این مساله فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14285