قیمت طلا باز هم در گرو گزارش فدرال رزرو

0
۳۷۹ بازدید

تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری آواترید تاکید کرد که نگرانی سرمایه گذاران بین المللی نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا مهمترین مانع برای افزایش قیمت طلا در شرایط کنونی به شمار می رود.

به گزارش رویترز، نعیم اسلم تحلیلگر برجسته موسسه آواترید ضمن اشاره به کاهش شدید قیمت طلا در روزهای گذشته تصریح کرد: مهمترین عامل کاهش قیمت طلا در شرایط فعلی تقویت ارزش دلار آمریکا بوده است.بر اساس این گزارش وی افزود: فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره آماده می شود. این مساله مانع بزرگی برای افزایش قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها به شمار می رود. تقویت ارزش دلار موجب کاهش چشمگیر تقاضا و قیمت طلا شده است.تحلیلگران بر این باورند که سطح حمایتی قیمت طلا در شرایط کنونی ۱۰۸۷ دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۰۴۴ دلار در هر اونس نیز کاهش خواهد یافت.تحلیلگران موسسه ام کی اس سوییس نیز اعلام کردند که سطح مقاومتی قیمت طلا در شرایط کنونی ۱۱۰۰ دلار است و اگر قیمت طلا بالاتر از این سطح باقی بماند می تواند نسبت به افزایش بیشتر قیمتها نیز امیدوار بود.

تحلیلگر برجسته موسسه سرمایه گذاری فت پروفیتس تاکید کرد که انتشار آمارهای مربوط به بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا فشار زیادی را بر قیمت فلزات گرانبها به خصوص طلا وارد کرده است.به گزارش بلومبرگ، قیمت طلا از ابتدای سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۸.۸ درصد کاهش داشته است. قیمت طلا در بازار شانگهای چین به پایین ترین سطح از دسامبر ۲۰۱۰ رسیده است.بر اساس این گزارش آمارهای اقتصادی منتشر شده در آمریکا که نشانگر بهبود اوضاع اقتصادی این کشور است، موجب بیشتر شدن احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو شده است.نشست آتی فدرال رزرو قرار است ۲۸ و ۲۹ جولای برگزار شود. نظرسنجی بلومبرگ از کارشناسان اقتصادی نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا به بیش از ۵۰ درصد رسیده است.دیوید لینوکس تحلیلگر ارشد موسسه فت پروفیتس تاکید کرد: انتشار آمارهای اقتصادی آمریکا می تواند افزایش نرخ بهره در نشست سپتامبر فدرال رزرو شود. به نظر من افزایش نرخ بهره آمریکا قیمت طلا را تا ۱۰۵۰ دلار کاهش خواهد داد.

به گزارش جهان اقتصاد، سازمان زمین شناسی آمریکا اعلام کرد که تولید طلای این کشور در ماه مارس به ۱۵۸۰۰ کیلوگرم رسیده که این رقم نسبت به ماه فوریه با رشد ۴ درصدی روبرو شده ولی نسبت به مارس ۲۰۱۴ بیش از ۹ درصد کاهش داشته است.بر اساس این گزارش میانگین تولید روزانه طلا در آمریکا طی ماه مارس امسال به ۵۰۹ کیلوگرم رسیده و این رقم در ماه فوریه به ۵۴۳ کیلوگرم و در ژانویه نیز به ۵۴۱ کیلوگرم رسیده بود. میانگین تولید طلای آمریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی روزانه به ۵۷۷ کیلوگرم رسیده است.میزان تولید نقره آمریکا نیز در ماه آوریل به ۱۰۰ هزار کیلوگرم رسیده که این رقم نسبت به مارس با افت ۶ درصدی روبرو شده ولی نسبت به آوریل سال گذشته ۶ درصد افزایش را تجربه کرده است.

محمد امین ناطقیان

گروه نهادهای مالی

m.amin.nateghian@jahaneghtesad.com

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14334