قیمت خودرو کاهش می‌یابد

0
۵۱۳ بازدید

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره پرداخت تسهیلات به خودروسازان، گفت: هفته گذشته شورای پول و اعتبار پرداخت۵۰۰۰ میلیارد تومان به خودروسازان را تصویب کرد تا شرکت های خودروساز از این اعتبار برای پرداخت بدهی خود به قطعه سازان استفاده کنند. اگرچه ۵۰۰۰ میلیارد تومان مبلغ زیادی نیست اما می‌تواند مشکل خودروسازان را تا حدودی رفع کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از موافقت با پرداخت ۵۰۰۰ میلیارد تومان به خودروسازان خبر داد.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره پرداخت تسهیلات به خودروسازان، گفت: هفته گذشته شورای پول و اعتبار پرداخت۵۰۰۰ میلیارد تومان به خودروسازان را تصویب کرد تا شرکت های خودروساز از این اعتبار برای پرداخت بدهی خود به قطعه سازان استفاده کنند. اگرچه ۵۰۰۰ میلیارد تومان مبلغ زیادی نیست اما می‌تواند مشکل خودروسازان را تا حدودی رفع کند.

وی اظهار کرد: مقرر است به هر خودروساز ۲۵۰۰  میلیارد تومان پرداخت شود تا این اعتبار در اختیار قطعه سازان قرار گیرد؛ روند تخصیص این اعتبار همانند ۴۰۰۰ میلیارد تومانی است که در سال گذشته پرداخت شد.

وی اضافه کرد:۵۰۰۰ میلیارد تومان در وهله نخست به قطعه سازانی پرداخت می‌شود که جزو زیرمجموعه خودروسازان نبوده و به معنای واقعی خصوصی باشند زیرا برخی از قطعه سازان زیر مجموعه خودروسازان هستند.

رحمانی پرداخت ۵۰۰۰ میلیارد تومان به خودروسازان برای تسویه بخشی از بدهی آنها به قطعه سازان را عاملی برای تحرک در صنعت خودروسازی دانست و ادامه داد: از آنجایی که تولید خودروسازان افزایش یافته و عرضه به بازار بیشتر می‌شود، قیمت خودرو کاهش می‌یابد.

**نگرانی خریداران خودرو از گرانی شب عید آنها را روانه بازار کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خانه ملت با بیان اینکه در شرایط کنونی خودور برای مردم به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده و خرید به منظور حفظ ارزش پول صورت می‌گیرد، تصریح کرد: در حال حاضر تولید خودروسازان از۴۰۰۰  دستگاه خودرو عبور کرده و در صورت ادامه این روند در ۵ ماهه آینده التهاب بازار خودرو از بین رفته و آرامش به بازار برمی‌گردد.

**بازار خودرو؛ داغ در فضای مجازی، راکد در عمل

با این حال اما ایرنا، در گزارشی که به بازار خودرو می پردازد آورده است: هفته ای که گذشت بازار خودرو متاثر از جریانات سیاسی و اقتصادی کشور، روزهای پرالتهابی را تجربه کرد و با وجود بازگشت آرامش به بازار در روز گذشته (چهارشنبه) افزایش قیمت خودروها را شاهد بودیم، با این حال کارشناسان می‌گویند خرید و فروش‌ها در حداقل خود است.

بازار خودروی پایتخت در ابتدای هفته جاری و در پی افزایش نرخ ارز، ملتهب و پُرنوسان شد، به طوری که به گفته کارشناسان از تعداد فروشندگان خودرو کم شد و افرادی که نیاز فوری به خودرو نداشتند خریدهای خود را به تعویق انداختند.

کارشناسان، عرضه اندک خودرو از سوی خودروسازان را همچنان به عنوان عاملی تعیین‌کننده در بازار عنوان می‌کنند که سبب می‌شود فروشندگان به‌ویژه در فضای مجازی جولان داده و قیمت های سلیقه‌ای و دلخواه خود را ارائه کنند.

در این بین، نوسان‌های ارزی نیز سبب می‌شود تا مردم و مشتریان از قیمت‌سازی های افراد سودجو زیاد تعجب نکنند.

کارشناسان می‌گویند با کاهش التهابات و افت نرخ ارز در آخرین روز هفته گذشته، آرامش را در روزهای پایانی هفته در این بازار شاهدیم. با این حال، مصرف‌کنندگان واقعی نیز دست نگه داشته و کمتر به خرید اقدام می‌کنند.

«سعید موتمنی»‌ رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت هم در این باره می گوید: شاهدیم به دلیل نبود عرضه مناسب از سوی خودروسازان، افرادی که خودرو برای فروش دارند بیشترین سو استفاده را انجام داده و قیمت‌های دلخواه خود را مطالبه می‌کنند.

وی گفت: اگر واردات خودرو به کشور انجام می‌شد و از طرفی انحصار خودروسازان وجود نداشت، چنین وضعی را در بازار شاهد نبودیم.موتمنی تاکید کرد:‌ بازار فقط در فضای مجازی داغ به نظر می‌رسد، اما در عمل خرید و فروش‌ها راکد است.

وی بیان داشت: اگر کسی امروز خودروی دست دوم خود را بفروشد، فردا مجبور است همان را با قیمت بالاتر خریداری کند و به همین دلیل کمتر شاهد جابجا کردن خودرو از سوی خانواده ها هستیم.این مقام صنفی، هفته آینده را هفته ای آرام در بازار پیش بینی کرد.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=104235