کد خبر: 95484
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

قیمت خودرو بر پایه دلار با مردم حساب می‌شود

قیمت خودرو بر پایه دلار با مردم حساب می‌شود

خجسته از وزیر صمت خواست پاسخگوی وضعیت آشفته بازار خودرو باشد

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: در صنعت خودروسازی حقوق کارگران، هزینه‌های آب، برق، انرژی ریالی پرداخت می‌شود در حالیکه قیمت خودرو پس از تولید براساس نرخ دلار با مشتریان محاسبه می شود.

امیر خجسته عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خانه ملت  با انتقاد از افزایش سرسام آور قیمت خودرو در روزهای اخیر، گفت: آقای رحمانی باید برای ساماندهی وضع موجود تدابیر ویژه‌ای اتخاذ کند تا زمینه خروج هرچه سریع تر سوداگران از بازار فراهم شود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بی‌توجهی وزارت صمت به افزایش روزانه قیمت خودرو، افزود: در حال حاضر مدیریت بازار خودرو در دست دلالان است بنابراین فرمول وزارت صمت- ۵ درصد زیرقیمت بازار- دستاویزی برای سوءاستفاده بیشتر آنها شده است چراکه سوداگران در تلاش‌اند با افزایش قیمت در بازار سود بیشتری به دست آورند.

در صنعت خودروسازی حقوق کارگران، هزینه‌های آب، برق، انرژی و… ریالی پرداخت می‌شود در حالیکه قیمت خودرو پس از تولید براساس نرخ دلار با مشتریان محاسبه می شود

وی با بیان اینکه مدیریت بازار خودرو باید در دست وزارت صمت باشد، اظهار کرد: در صنعت خودروسازی حقوق کارگران، هزینه‌های آب، برق، انرژی و… ریالی پرداخت می‌شود در حالیکه قیمت خودرو پس از تولید براساس نرخ دلار با مشتریان محاسبه می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: در صورتی که شرکت‌های خودروساز به فکر افزایش قیمت خودرو هستند می‌تواند قیمت‌ها را ۵ تا ۱۰ درصد نسبت به قیمت تمام شده در کارخانه افزایش دهند.

وی با بیان اینکه تاکنون شرکت‌های خودروسازی ۴۰۰ هزار تعهد برای خود ایجاد کرده‌اند، یادآور شد: در حال حاضر این شرکت‌ها به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده و از انجام مسئولیت شانه خالی می کنند از سوی دیگر با طرح هایی مانند فروش فوری بر دامنه مشکلات می‌افزایند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت باید هر چه سریعتر به موضوع افزایش لجام گسیخته قیمت خودرو ورود کرده و وضعیت را سامان دهد.

وی بیان کرد: سوابق آقای رحمانی نشاندهنده توانایی ایشان در ساماندهی وضعیت کنونی بازار خودرو است با ورود وزیر بسیاری از مشکلات این حوزه می تواند حل شود و به احتمال زیاد قیمت خودرو با شیبی متناسب کاهش پیدا می‌کند.

**نابسامانی بازار خودرو استیضاح وزیر صمت را کلید می‌زند

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم به شدت از بی نظمی‌های موجود در بازار خودرو ناراضی هستند، گفت: در صورت عدم ساماندهی این وضعیت سوال و استیضاح از وزیر صمت پیگیری می‌شود و مجلس با ابزارهای نظارتی خود با این مشکلات برخورد می کند.

تسنیم نیز در این باره گزارش داد: با وجود آغاز طرح فروش فوری خودرو هنوز بازار واکنش مثبتی نسبت به این موضوع نداشته و حتی در برخی از خودروها که در این طرح عرضه نشده‌اند شاهد افزایش قیمت هم هستیم.

روزسه شنبه فروش ۱۹ محصول دو شرکت ایران خودرو و سایپا با ۵ درصدی زیر قیمت بازار برای مدیریت عرضه و کاهش قیمت خودرو در بازار آغاز شده است. در این طرح فروش خودروسازان قرار است به صورت روزانه ۲۰ درصد از حجم تولید خود را به فروش فوری اختصاص دهند. در حال با وجود آغاز این طرح فروش هنوز بازار واکنش مثبتی نسبت به این موضوع نداشته و حتی در برخی از خودروها که در این طرح عرضه نشده اند شاهد افزایش قیمت هم هستیم.

*پژو ۲۰۶ صندوق دار ۱۰۰ میلیون تومان شد

در بازار خرید و فروش خودرو قیمت پراید ۱۱۱  همچنان با قیمت ۴۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمت  ۸۰ میلیون تومان، پژو۲۰۶ تیپ ۵ با افزایش ۲ میلیون تومانی قیمت۹۵ میلیون تومان مورد معامله قرار می‌گیرد.

علاوه بر این سمند EF7 با قیمت ۸۷ میلیون تومان، چانگان با قیمت ۱۵۷ میلیون تومان، ۲۰۷ اتوماتیک افزایش ۱۰ میلیون تومانی با قیمت ۱۳۵ میلیون تومان،ساینا دنده ای با افزایش ۶ میلیون تومانی با قیمت ۶۰ میلیون تومان وپژو ۲۰۶ صندوق دار با افزایش ۳ میلیون تومان با قیمت ۱۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

** فروش ۱۱ محصول ایران خودرو یک ساعته به اتمام رسید

براساس اعلام شرکت ایران خودرو، ۲۰درصد تولید روزانه ۱۱ محصول این شرکت از روزسه شنبه  به صورت اینترنتی و تحویل فوری رأس ساعت ۱۰ صبح آغاز شد که ظرف یک ساعت و ربع این محصولات به فروش رسید.

در این طرح فروش خودروهای پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۷، پژو پارس، سمند، رانا و پژو ۲۰۶ در فروش فوری عرضه شده است که تا پیش از آغاز سال ٩٨ به مشتریان تحویل داده می‌شوند.

**فروش سایپا هم ۲ ساعته تمام شد

براساس اعلام شرکت خودروسازی سایپا نیز طرح فروش فوری ۸ محصول این شرکت رأس ساعت ۱۰ صبح آغاز شده است که در حال حاضر ظرفیت فروش فوری این ۸ محصول به اتمام رسیده است.

در این طرح خودروهای تیبا، تیبا ۲، سایپا ۱۳۱ ،سایپا ۱۳۲ ،سایپا ۱۵۱ ،کوییک دستی، نیسان دوگانه سوز و نیسان تک سوز  فروش فوری شده است. براساس اعلام شرکت سایپا با توافقات به عمل آمده با وزارت صنعت  ۲۰ درصد از حجم تولید روزانه این شرکت با قیمت اعلامی سازمان حمایت  به فروش می‌رسد.

در این طرح فروش هر مشتری با کد ملی و کد پستی می‌توانست یک خودرو خریداری کند. البته کد ملی فرد نیز کنترل می‌شود تا طی دو یا سه سال اخیر خودرویی خریداری نکرده باشد.

** استمرار روند ناکارآمد و معیوب فعلی

در همین حال رییس کمیته تحقیق و تفحص از علل ناکارآمدی شرکت‌های خودروساز داخلی گفت: بنا به تجارب و شناختی که دارم افزایش قیمت خودرو به پنج درصد حاشیه بازار، امکانی تازه برای استمرار روند ناکارآمد و معیوب فعلی است.

محمدرضا نجفی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه «مبانی و روش افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو به پنج درصد حاشیه بازار را اصولی و عادلانه نمی‌دانم» اظهار داشت: نظام قیمت‌گذاری بازار در شرایطی قابل پذیرش است که وضعیت رقابتی وجود داشته و عرضه و تقاضا با هم متوازن باشد. زمانی می‌شود قیمت بازار ملاک قرار گیرد که دست کم واردات ممکن باشد و محدودیت‌های ثبت‌نام و خرید برداشته شود. در شرایط فعلی که هیچکدام از شرایط و لوازم بازار رقابتی فراهم نیست چنین روشی نیز قابل پذیرش نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: کم و کیف قیمت‌گذاری خودرو در شیوه جدید را ناعادلانه و مبتنی بر رخدادهای نادرست گذشته می‌دانم. طی سنوات گذشته با هزینه‌های بار شده غیر اصولی و متورمی در قیمت تمام شده تولیدات خودرویی مواجه بودیم که نهایتاً این هزینه‌ها بر مردم بار شد بی‌آنکه به فرآیندها و عوامل ناکارآمدی، پرهزینه و مشکل‌دار این صنعت توجه شود.

**گرانی دور از انتظار نبود

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس نیز با بیان اینکه پیش‌بینی افزایش قیمت خودرو با مدیریت موجود موضوع دور از انتظاری نبود، افزود: در صورتی که طرح ساماندهی بازار خودرو در زمان مناسب مورد بررسی قرار می‌گرفت از افزایش قیمت خودرو جلوگیری می کرد.

بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفت‌ و گو با خانه ملت با انتقاد از گرانی خودروهای در روزهای اخیر، گفت: اگرچه به زعم مسئولان وزارت صمت، فروش خودرو ۵ درصد زیر قیمت بازار، باعث کاهش تنش موجود در بازار و ارزانی چهارچرخ‌ها می‌شود اما در روزهای اخیر شاهد جهش قیمت در حوزه خودرو هستیم؛ در صورت ادامه این روند سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش‌بینی افزایش قیمت خودرو با مدیریت موجود موضوع دور از انتظاری نبود، افزود: در صورتی که طرح ساماندهی بازار خودرو در زمان مناسب مورد بررسی قرار می‌گرفت می‌توانست تا حدود زیادی از افزایش قیمت خودرو جلوگیری کند.

وی اظهار کرد: در جریان بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو در صحن علنی، بنده میزان بدهی خودروسازان را۸۰ هزار میلیارد تومان اعلام کردم، در حالی که هیچ از یک از مسئولان شرکت‌های خودروسازی این اعداد و آمار را تکذیب یا تایید نکردند؛ در صورتی که این ادعا غلط بود خودروسازان باید از مطرح شدن این آمار معترض می‌شدند و ادعای تشویش اذهان عمومی می‌کردند از سوی دیگر اگر ۸۰ هزار میلیارد ضرر درست است مسئولان امر باید توضیحات لازم را درباره چرایی ایجاد این زیان ارائه دهند.