کد خبر: 165635
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۴۰۰

قیمت تولیدکننده در آمریکا ۱۰ درصد رشد کرد

قیمت تولیدکننده در آمریکا ۱۰ درصد رشد کرد

  • به‌گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، قیمت پرداخت‌شده به تولیدکنندگان آمریکا 10 ‌درصد در ماه نوامبر نسبت‌به سال قبل افزایش داشته‌است. این افزایش، فشار تورم در 2022 را بالا می‌برد.
  • اطلاعات وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد شاخص قیمت تولیدکننده برای محصول نهایی 9٫6 درصد نسبت‌به سال قبل و 0٫8 درصد نسبت‌به ماه گذشته افزایش‌یافته است. هر دوی این ارقام از پیش‌بینی اقتصاددانان بیشتر بوده اند.
  • این افزایش سالانه بالاترین رقم از 2010 را نشان می‌دهد. بازار سهام آمریکا با این احتمال که این اطلاعات باعث می‌شود سیاست‌گذاران فدرال‌رزرو سیاست‌های مالی را در سال آینده سخت تر کنند کاهش یافته‌است.
  • شاخص قیمت تولیدکننده در آمریکا به‌جز غذاهای فاسد شدنی و انرژی 0٫7 درصد ببالا رفته و 7٫7 درصد بیشتر از سال گذشته میلادی است.

قیمت کالاها و خدمات هر دو در ماه گذشته میلادی افزایش داشته‌اند. این گزارش تغییر قیمت پرداخت‌شده به تولیدکنندگان و همچنین سود دریافت‌شده توسط عمده‌فروشان و خرده‌فروشان را شامل می‌شود.

قیمت کالاها در سال جاری میلادی در بحبوحه مشکلات حمل‌ونقل، تقاضای بالا و محدودیت نیروی کار افزایش داشته‌است. بسیاری از کسب‌وکارها این قیمت‌های افزوده را به مشتریان منتقل کرده‌اند و انتظار می‌رود قیمت‌های مصرف‌کننده در ماه‌های آینده بیش‌از پیش افزایش داشته باشند.

شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا 6٫8 درصد در ماه قبل نسبت به‌سال گذشته افزایش داشته‌است که سریع‌ترین سرعت رشد تورم طی چهل ‌سال گذشته را نشان می‌دهد.

قیمت های تولیدکننده به‌جز مواد غذایی، انرژی و خدمات تجاری که از نظر اقتصاددان‌ها بی‌ثباتی بالایی دارند، 0٫7 درصد نسبت‌به ماه قبل بالا رفته و 6.9 درصد افزایش سالانه داشته اند.