قیمت تمام شده ساخت‌و‌ساز را کاهش می دهیم

0
۶۱۶ بازدید

وزیر راه و شهرسازی افزود: از ۵۰۰ هزار واحد باقی‌مانده مسکن مهر، ۲۶۰ هزار واحد آن تکمیل شده و فقط انشعابات آنها مانده است ضمن اینکه برنامه احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی و ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر، دو ساله بوده و در سال‌های ۹۸ و ۹۹ پیگیری می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی وعده داد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی گفت: آن دسته از متقاضیان مسکنِ مهرِ پردیس که واحد مسکونی برای آنها وجود ندارد، به پرند و هشتگرد انتقال داده می‌شوند.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در حاشیه نخستین نمایشگاه بین‌المللی «مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری» اظهار داشت: نکته مهم این است که در سال جاری پروژه‌های بازآفرینی شهری برای دولت اهمیت پیدا کرده، برای آن مصوبه قانونی داریم و از محل صندوق توسعه ملی برای آن منابع دیده شده است؛ با استفاده از این منابع، سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کنیم تا عرصه‌های بافت‌ فرسوده را فعال کنند و در جهت بهسازی شهری و ارتقای کیفیت زندگی مردم در این بافت‌ها اقدام کنند.

وی ادامه داد: سه روش برای اجرای این برنامه وجود دارد؛ یکی اینکه خود مالکان تسهیلات دریافت کرده و واحد فرسوده خود را نوسازی کنند. روش دوم این است که سرمایه‌گذاران به عنوان توسعه‌گر، واحدهای فرسوده مسکونی را خریداری کرده و آن را نوسازی کنند. در روش سوم به توسعه‌گر، اراضی دولتی داده شده تا شرکت‌های سرمایه‌گذار اقدام به ساخت‌وساز در این بافت‌ها داشته باشند؛ به دستور رئیس‌جمهور خانه‌هایی که در اراضی دولتی ساخته خواهد شد، به خانه اولی‌ها اختصاص می‌یابد.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: برنامه بازآفرینی شهری به استانداران ابلاغ شده و استان‌ها نیز طرح‌های خود را برای بهسازی و نوسازی سالانه ۲۷۰ محله در سراسر کشور ارائه کرده‌اند. از سرمایه‌گذاران می‌خواهم تا با ادارات استان‌ها مذاکره کرده و بتوانند سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده را دنبال کنند. تاکنون ۹۲ شرکت ثبت‌نام کرده‌اند و عملیات اجرایی را آغاز خواهند کرد.

اسلامی یادآور شد: یکی دیگر از برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی، ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در ۲۱ شهر جدید است که برنامه آن به شرکت عمران شهرهای جدید ابلاغ شده و با مشارکت بخش خصوصی، فعالیت آنها آغاز می‌شود. به طور مثال در پرند قرار است خانه‌های ویلایی ساخته شود، چرا که این شهر جدید در نزدیکی تهران بوده، آب و هوای خوبی دارد، دو خط ریلی به آن اختصاص یافته و برای زندگی قشر متوسط به پایین مطلوب است.

وی درباره زمان اتمام مسکن مهر گفت: هر جایی که مسکن مهر داریم که پرونده حقوقی و قضایی ندارد، عملیات اجرایی آن از توقف خارج شده و پیمانکاران در پردیس و پرند کار خود را آغاز کرده‌اند، در این راستا مردم باید آورده‌های خود را بپردازند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: از ۵۰۰ هزار واحد باقی‌مانده مسکن مهر، ۲۶۰ هزار واحد آن تکمیل شده و فقط انشعابات آنها مانده است ضمن اینکه برنامه احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی و ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر، دو ساله بوده و در سال‌های ۹۸ و ۹۹ پیگیری می‌شود.

اسلامی درباره کارت اعتباری مصالح ساختمانی که قرار است برای انبوه‌سازان به اجرا دربیاید، اظهار داشت: کارت اعتباری مصالح ساختمانی، طرحی است که در حال مذاکره بوده و فرآیند مدیریتی را طی می‌کند؛ این طرح برای کنترل ورود نقدینگی به بازار است و هدف آن کاهش قیمت تمام شده ساخت و ساز خواهد بود و برای سازندگان، مزایای سود متعارفی که از نظر تجاری انتظار دارند، لحاظ می‌شود.

به گفته وی، سقف اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح تعیین نشده ولی به متراژ ساختمان بستگی دارد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص ۷هزار متقاضی دریافت واحد مسکن مهر پردیس که واحدی برای آنها وجود ندارد، خاطرنشان کرد: کسانی که برای دریافت مسکن مهر پردیس ثبت‌نام کرده‌اند، اگر زمان ثبت‌نام آنها در مهلت مقرر و چارچوب زمانی آن بوده، شرکت مربوطه برای آنها واحد جدید در نظر می‌گیرد اما برای متقاضیانی که پس از زمان مقرر ثبت‌نام کرده‌اند، به جای پردیس، در پرند و هشتگرد به آنها واحد داده می‌شود.

**بازار مسکن رکودی شده است

معاون وزیر راه و شهرسازی هم در ادامه با اشاره به آمار و ارقام بازار مسکن در ۹ ماهه امسال نسبت به ۹ ماهه سال گذشته گفت: در ۹ ماهه امسال قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۶۳٫۵ درصد در شهر تهران افزایش پیدا کرد همچنین تعداد معاملات هم ۲۴٫۵ درصد کمتر شد.

حامد مظاهریان ادامه داد: از سوی دیگر تعداد پروانه‌های ساختمانی ۱۴٫۴ درصد افزایش پیدا کرده است که این تحت تاثیر افزایش قیمت مسکن بوده است.

وی ادامه داد: حال با توجه به تغییر شرایط اولویت‌ها در بخش مسکن تغییر کرده است اما برنامه‌ها و سیاست‌ها همان سیاست‌‌های گذشته است برای مثال قبل از این تحولات اقتصادی بنا بود مشکل بازار اجاره را با افزایش عرضه حل کنیم به این صورت که قدرت خرید را افزایش دهیم و تحت این شرایط بتوانیم بازار اجاره را ساماندهی کنیم.

مظاهریان گفت: در حال حاضر ۳۵ درصد خانواده‌ها اجاره نشین هستند و با توجه به تغییرات اقتصادی باید اولویت‌ها در بخش مسکن تغییر کند.

وی با بیان اینکه افزایش قدرت خرید مردم خارج از بازار مسکن تعیین می‌شود ادامه داد: در نیمه دوم امسال در شرایطی که بازار ارز رو به ثبات است و ثبات نسبی در اقتصاد کلان در حال ایجاد شدن است اولویت‌های بازار مسکن در حال بروز رسانی است و معتقدم ایجاد ثبات در بازار ارز باعث ثبات در بازار مسکن می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پیش بینی ایجاد رکود در بازار مسکن وجود دارد، گفت: امروز برنامه ما در بازار مسکن تقویت طرف عرضه است چرا که دورنمای بازار مسکن ورود بازار به دوره رکود است.

مظاهریان همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه سرنوشت ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی چه می‌شود و چه تصمیمی برای تعیین رئیس شورای مرکزی گرفته شده است آیا آقای رجبی باقی خواهد ماند اظهار داشت: نظام مهندسی کشور یک موضوع کلان است چرا که۵۰۰ هزار مهندس را در برمی‌گیرد و تمام ساخت وسازها در کشور تحت نظارت این سازمان در حال اجرا است.

وی افزود: واقعیت این است که وضعیت فعلی ساخت و ساز در ایران مناسب نیست و کیفیت ایده‌آل را ندارد هر چند پیشرفت‌هایی حاصل شده اما هنوز هم با ایده‌آل‌ها فاصله داریم بنابراین تمام این موضوعات به عملکرد سازمان نظام مهندسی برمی‌گردد.

وی تاکید کرد: به طور قطع آزمایش‌ها پس از ساخت محصول گرانتر تمام می‌شود و در بخش مسکن امکان آزمایش‌ها و افزایش کیفیت وجود ندارد بنابراین خرد جمعی حاصل شده می‌گوید باید فرآیند ساخت و ساز کنترل شود که در حال حاضر فاقد قانون و آئین‌نامه در این حوزه هستیم.

مظاهریان تاکید کرد: با این قوانین در حوزه ساخت و ساز و نظارت باید به روزرسانی شوند که مقاومت‌هایی در این حوزه وجود داشت چرا که منافع بسیار زیادی برای افراد در شرایط فعلی وجود داشت و کسانی که در این شرایط منتفع می‌شدند حاضر به واگذاری نبودند.

مظاهریان تاکید کرد: درباره وضعیت شورای مرکزی وزیر راه و شهرسازی صراحتا اعلام کرده است که اعضای شورا خودشان باید رئیس را انتخاب کنند اما از آ‌نجایی که آقای رجبی به مدت دو ماه تعلیق پروانه شده بودند دیگر شرایط عضویت در شورای مرکزی را از دست داده‌اند و باید فرد دیگری جایگزین آقای رجبی شود.

وی ادامه داد: در وهله اول باید شورای مرکزی به این جمع بندی برسد و طبق قانون نسبت به جایگزین اقدام شود.

 

 

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=94165