قیمت برنج همچنان بر نمودار صعود / برنج به کالایی لاکچری تبدیل می‌شود

0
۱۶۳ بازدید

در حالیکه در دو سال گذشته قیمت بسیاری از اقلام خوراکی و مصرفی با رشد جهشی قابل توجهی رویرو بوده است، برنج اعم از تولید داخل یا انواع وارداتی از این جریان مستثنی نبوده است.

در حالیکه در دو سال گذشته قیمت بسیاری از اقلام خوراکی و مصرفی با رشد جهشی قابل توجهی رویرو بوده است، برنج اعم از تولید داخل یا انواع وارداتی از این جریان مستثنی نبوده است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، در صورت ادامه روند صعوی قیمت برنج، جمعیت بیشتری از اقشار کشور از مصرف این محصول محروم خواهند شد و تداوم این شرایط، جایگاه برنج به عنوان دومین محصول کشاورزی پرمصرف بعد از گندم تغییر کرده و حداقل برنج ایرانی به محصولی لاکچری و خاص برای مصرف دهک ثروتمند تبدیل خواهد شد.

در این خصوص باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی نوشت، طی هفته های اخیر قیمت برنج برای دومین بار از ابتدای سال دستخوش تغییر و تحولاتی قرار گرفت که هر یک از مسئولان دلایل خاص خود را برای این گرانی ها مطرح کردند، اما نکته مهم این است که در این شرایط بسیاری از اقشار پایین جامعه توان خرید  برنج با نرخ هر کیلو ۵۰ هزار تومان و بعضا بالاتر را ندارند.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت هر کیلو برنج ایرانی با  ۴۲ هزار تا ۵۰ هزار تومان و برنج خارجی ۲۳ هزار تا ۲۸ هزار تومان است که نسبت به ابتدای سال تغییر محسوسی داشته است . بسیاری از مغازه داران عواملی همچون خشکسالی، کاهش واردات و هزینه های بالای تولید را علت  این گرانی می دانند که با توجه به آغاز فصل برداشت و عرضه برنج  سال گذشته مانده در انبارها، مسائلی همچون خشکسالی و گرانی هزینه های تولید بهانه ای بیش نیست و  دستگاه های مسئول با اعمال نظارت دقیق بر سطح بازار باید از گران فروشی جلوگیری کنند.

بنابر اذعان دبیر انجمن واردکنندگان برنج ، واردات برنج نسبت به سال های قبل ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش یافته است که این موضوع خود می تواند یکی از علل گرانی در بازار باشد، هر چند برخی فعالان و دست اندرکاران بازار اذعان می کنند که برنج خارجی به حدی در انبارها موجود است که در ماه های گذشته همراه با روغن عرضه می شده است.

***حباب کاذب قیمت برنج در بازار

علی اکبریان عضو هیئت مدیره انجمن برنج کشور در واکنش به قیمت بالای برنج در تهران اظهار کرد: با توجه به حباب قیمت برنج در بازار، سازمان تعزیرات با اعمال نظارت باید جلوی افزایش قیمت را بگیرد چرا که قیمت برنج در مازندران تفاوت محسوسی با تهران دارد.

وی قیمت کنونی هر کیلو برنج ندا در استان های شمالی را ۲۶ هزار تا ۲۷ هزار تومان، شیرودی را ۲۸ هزار تومان، فجر را ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان و طارم را ۳۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: حباب کاذب قیمت برنج در بازار تهران تاثیر پذیر از دیگر مولفه های اقتصادی است که این موضوع هیچ ارتباطی به تولیدکننده ندارد.

اکبریان ادامه داد: با حذف یارانه سم و کود، هزینه برداشت برنج به ۴۰ هزار تومان رسیده است، اما با همه این تفاسیر اختلاف قیمت بسیار چشمگیر است که دستگاه های نظارتی باید موضوع را بررسی کنند.

این مقام مسئول جو روانی بازار را یکی از عوامل گرانی برنج در بازار برشمرد و گفت: با افزایش قیمت برنج، مصرف غلات در سفره خانوار کاهش می یابد، درحالیکه با وجود وضعیت مناسب واردات و تولید، گرانی های اخیر توجیهی ندارد.

وی در واکنش به کمبود واردات برنج بیان کرد: آمارها نشان می دهد که روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ تن برنج از بنادر ترخیص می شود که این امر نشان می دهد که برنج خارجی در بازار وجود دارد.

عضو هئیت مدیره انجمن برنج درباره آخرین وضعیت تولید برنج گفت: امسال کشت برنج در مازندران به موقع انجام شد و تنها بواسطه خشکسالی، کشت در استان گلستان ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر بود که این موضوع در ابتدای فصل برداشت نمی تواند تاثیر بگذارد و به عبارت دیگر اثر خود را در ۴ سال آینده نشان می دهد.

وی هزینه برداشت هر کیلو برنج را ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با آزادسازی قیمت سموم، کود، نشا و کمباین، هزینه تولید افزایش یافته است که این امر می تواند یکی دیگر از دلایل گرانی برنج در بازار باشد.

اکبریان با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه برنج نداریم، بیان کرد: امسال تولید برنج کمتر از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن نخواهد بود، ضمن آنکه در شرایط کنونی، برنج در کارخانجات مازندران دپو شده و خریداری وجود ندارد.

***برنج ۳۸ درصد گران شد

 قاسمعلی حسنی دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش قیمت برنج در بازار خبر داد و گفت: از ابتدای سال تاکنون قیمت هر کیلو برنج ایرانی با رشد ۳۸ درصدی از ۳۱ هزار به ۴۳ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: با توجه به پایان فصل سال گذشته و آغاز برداشت برنج در فصل جدید باید منتظر ماند و دید که تولید در چه وضعیتی قرار می گیرد.

حسنی افزایش هزینه های کارگری و نهاده های تولید همچون سم و کود را از علل گرانی برنج برشمرد و گفت: هم اکنون کمبودی در عرضه برنج ایرانی و خارجی وجود ندارد، به هر میزانی که مغازه داران برنج بخواهند، در اختیارشان قرار دهیم.

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی قیمت هر کیلو برنج خارجی را ۱۹ هزار و ۵۰۰ تا ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

وی درباره آینده بازار برنج بیان کرد: بنابر به بخشنامه سال های اخیر مبنی بر ممنوعیت واردات از ۵/۱ تا ۱۰/۱ به دلیل حمایت تولید داخل، واردات این محصول ممنوع است که در این مدت امکان سوء استفاده وجود دارد، اما تا ۲ ماه پیش به دلیل نبود تقاضا، برنج خارجی با روغن عرضه می شد.

حسنی نرخ هر کیلو برنج خارجی تحویل بندرعباس را ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: خیلی از واردکنندگان با ضرر کالای خود را فروختند به طوریکه سودی عایدشان نشد و در شرایط فعلی هم به دلیل آنکه کالا چند ماه ناشی از نبود تقاضا در انبارها بود، سودش کم شده است.

***حداکثر قیمت برنج ۳۲ هزار تومان

محمد جواد خاکزاد مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه افت تولید برنج محسوس نیست، اظهار کرد: با توجه به بارش‌های مناسب در سال گذشته، انبارهای کارخانه شالیکوبی و کشاورزان خالی نیست که با این وجود نگرانی از حیث تامین نیاز کشور نداریم.

به گفته وی، علی رغم شرایط خشکسالی افت تولید برنج در حدی نیست که بتواند بر بازار و قیمت اثر بگذارد.

این مقام مسئول ادامه داد: در یک ماهه نخست برداشت، دلال و واسطه پس از خرید محصول اقدام به ذخیره سازی، احتکار در انبارها و سپس عرضه با قیمت‌های بالا در بازار می‌کنند که این چالش در دیگر بخش‌های کشاورزی هم وجود دارد.

خاکزاد در پایان با اشاره به اینکه ۱۲۰۰ واحد شالیکوبی در مازندران تعیین کننده قیمت برنج در استان‌های شمالی هستند، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلو برنج در استان‌های شمالی ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان است که با احتساب هزینه حمل و سود خرده فروش حداکثر ۳۲ هزار تومان باید عرضه شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=151852