کد خبر: 166188
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰

قیمت برق در اروپا روزانه گران می شود

قیمت برق در اروپا روزانه گران می شود

  • به‌گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، قیمت روزانه برق در اروپا در واکنش به دمای سردتر از حد طبیعی در این قاره که تقاضا را بالا برده‌، افزایش‌یافته است. این در حالی است که فرانسه فعالیت رآکتورهای هسته‌ای بیشتری را متوقف می‌کند.
  • ترکیب هوای سرد، سرعت پایین باد و تعطیلی نیروگاه‌های برق هسته‌ای به‌همراه قیمت بالای گاز طبیعی باعث شده قیمت روزانه برق در اسپانیا رکورد بزند. قیمت برق در فرانسه هم به بالاترین رقم از 2009 رسیده‌است. در شرایطی که قیمت گاز طبیعی به‌خاطر کاهش عرضه روسیه، 7 برابر بیشتر از ابتدای سال جاری میلادی است، تاجران با توجه به فرارسیدن زمستان انتظار قیمت‌های بالاتر از این‌ را هم دارند.

تولید برق بادی در آلمان در روز دوشنبه به زیر 5000 مگاوات می‌رسد درحالی‌که در 30 نوامبر تا رکورد 47130 مگاوات بالا رفته بود.

شرکت برق فرانسه فعالیت راکتور Chooz-1 را در ظهر روز یکشنبه تا 23 ژانویه متوقف کرد. این شرکت قبلاً فعالیت 4 رآکتور دیگر فرانسه را به‌خاطر نگرانی‌های امنیتی متوقف کرده بود. به‌این‌ترتیب ظرفیت تولید برق فرانسه در حساس‌ترین ماه‌های سال کاهش می‌یابد. تعداد راکتورهای تولید برق فرانسه که تعطیل شده‌اند، در روز دوشنبه به 14 می‌رسد. فرانسه 56 راکتور هسته ای تولید برق دارد.

قیمت برق در فرانسه برای روز دوشنبه تا 382٫08 یورو در هر مگاوات بر ساعت افزایش یافت. قیمت برق در آلمان هم به رکورد 331٫37 یورو رسیده‌است. این رقم در فرانسه 339٫84 یورو در هر مگاوات بر ساعت است.

قیمت برق در فرانسه برای ماه ژانویه 590 یورو درنظرگرفته‌شده و قراردادهای ماه فوریه با 648٫13 یورو بسته شده‌اند و این بدان معناست که تاجران انتظار افزایش بیشتر قیمت برق را در ماه‌های زمستان دارند.