کد خبر: 166397
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۴۰۰

قیمت‌های نفت بهبود پیدا کرده است

قیمت‌های نفت بهبود پیدا کرده است

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با کاهش 84درصدی و 70سنت کاهش داشت و به قیمت82دلار و 17سنت رسید.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش22 صدم درصدی وبا 17سنت کاهش به 77 دلارو83سنت رسید.

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه افزایش یافت اما سرمایه گذاران نگران گسترش سریع واریانت اُمیکرون در سراسر جهان و بازگشت دوباره محدودیتهای کرونایی و آسیب دیدن تقاضا برای سوخت مانده اند.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در این باره گفت: پس از چند روز دشوار، قیمتهای نفت بهبود پیدا کرده است زیرا عمده نگرانیهای مربوط به کووید در قیمتها تاثیر گذاشته است. آسیب کوتاه مدت بسته شدن مرزها به رشد اقتصادی هنوز معلوم نیست و قیمتهای نفت به هر گونه مقررات سخت گیرانه تر برای سفر حساس خواهند بود.

نیوزیلند روز سه شنبه به دلیل شیوع سریع اُمیکرون در سراسر جهان، بازگشایی مرزهای بین المللی خود را به تعویق انداخت و کشورهای متعددی مقررات فاصله گذاری اجتماعی را به اجرا گذاشته اند. بسیاری از کشورها در فاصله چند روز مانده به جشن کریسمس و تعطیلات سال نو، در وضعیت هشدار قرار گرفته اند و موارد ابتلا به اُمیکرون در سراسر اروپا، آمریکا و آسیا از جمله ژاپن به سرعت چند برابر شده اند.

با این حال شرکت مدرنا روز دوشنبه اعلام کرد در تست آزمایشگاهی، دوز تقویت کننده واکسن کووید ۱۹ این شرکت به نظر رسید در برابر واریانت اُمیکرون ایمنی ایجاد می کند. این خبر تا حدودی سرمایه گذاران را امیدوار کرد.

در بخش عرضه، دو منبع آگاه به رویترز اعلام کردند نرخ پایبندی اعضای اوپک پلاس به توافق محدودیت عرضه از ۱۱۶ درصد در اکتبر به ۱۱۷ درصد در نوامبر افزایش یافت که نشان می دهد سطح تولید بسیار پایینتر از اهداف توافق شده، مانده است.

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند ذخایر نفت آمریکا هفته گذشته برای چهارمین هفته متوالی کاهش پیدا کرده است اما ذخایر بنزین و سوختهای دیگر افزایش داشته است.

بر اساس گزارش رویترز، گزارش هفتگی ذخایر نفت و فرآورده های نفتی آمریکا روز سه شنبه از سوی موسسه امریکن پترولیوم و روز چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می شود.

برچسب ها : قیمت نفت