قیمت‌های نجومی هواپیماهای اروپایی و آمریکایی چالش ایرلاین های داخلی

0
۲۶۴ بازدید

یک کارشناس مسائل هواپیمایی معتقد است: با توجه به فرسودگی بالای هواپیماهای فعال در ناوگان ایران قطعا هیچ راهبردی جز خرید هواپیماهای جدید وجود نخواهد داشت که البته این فرآیند نیز نیاز به بررسی و پیگیری‌های جدی دارد.

علیرضا بحیرایی در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: با توجه به تحریم‌های گسترده‌ای که علیه صنعت هواپیمایی ایران در طول سال‌های گذشته وضع شده بسیاری از هواپیماهای فعال در عرصه مسافرتی ایران با مشکلات جدی روبرو هستند که برای حل آنها باید راهکارهایی چون وارد کردن قطعات هواپیما و یا خرید هواپیماهای نوساز را در دستور کار قرار داد.

وی با بیان اینکه با توجه به وضعیت اقتصادی ایرلان‌های ایران، خرید هواپیماهای جدید بسیار دشوار خواهد بود، اظهار کرد: هواپیماهایی که در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی ساخته می‌شود و از نظر استانداردها سطح بالایی را دارند قیمت‌شان بسیار بالاست و احتمال اینکه بعضی از ایرلان‌های ما توان خرید این هواپیماها را نداشته باشند زیاد است.

این کارشناس مسائل هواپیمایی ادامه داد: از این رو می‌توان در کنار بازارهای هواپیماهای غربی به بعضی از پرنده‌های اروپای شرقی نیز فکر کرد زیرا اخیرا کشور روسیه در این حوزه به توانایی‌های خاصی دست یافته که به استفاده از چند مدل از هواپیماهای جدید این کشور در کشورهای غربی نیز انجامیده است.

بحیرایی به نیاز شرکت‌های بزرگ هواپیماسازی اروپایی به بازار ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در طول سال‌های گذشته وضعیت اقتصادی اتحادیه اروپا چندان روال مثبتی نداشته و به دنبال آن سوددهی صنایع بزرگ پایین آمده است بازار هوایی ایران با پشتوانه نزدیک به ۲۰ میلیارد دلاری خود می‌تواند یک فرصت بسیار مطلوب در این حوزه تلقی شود.

وی اضافه کرد: از این رو این شرایط می‌تواند به شرکت‌های ایرانی قدرت چانه‌زنی بالایی را بدهد تا در انتخاب بین بوئینگ و ایرباس و مدل‌های مختلف هواپیما دست‌شان باز باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14262