کد خبر: 4624
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳

قیمت خودرو؛ از اولتیماتوم به خودروسازان تا پافشاری بر گرانی ‏

قیمت خودرو؛ از اولتیماتوم به خودروسازان تا پافشاری بر گرانی ‏

درحالی که روز یکشنبه رئیس هیأت تحقیق و تفحص از خودروسازان با تاکید بر گفته های قبلی اعضای این کمیته مبنی بر بازنگری در قیمت خودرو از اعلام التیماتوم یک هفته ای به خودروسازان خبر داده و تهدید کرده بود: مجلس با ابزارهای خاص خود بازنگری قیمت خودرو را تعیین تکلیف خواهد کرد، رییس شورای رقابت در گفتگویی به طور صریح اعلام کرد: خودرو ارزان نمی شود!‏

رئیس هیأت تحقیق و تفحص از خودروسازان در گفتگویی با “خانه ملت” با بیان اینکه کمیته بازنگری قیمت خودرو هنوز اطلاعات مورد نیاز خود را از خودروسازان دریافت نکرده است،گفت:خودروسازان برای ارسال اطلاعات به کمیته بازنگری خودرو فقط این هفته فرصت دارند‎.
‎علی علیلو با اشاره به اینکه کمیته بازنگری قیمت خودرو هنوز اطلاعات مورد نیاز خود را از خودروسازان دریافت نکرده است، گفت: خودرو سازان برای ارسال اطلاعات خود این هفته فرصت دارند درغیر این صورت مجلس با ابزارهای خاص خود موضوع بازنگری قیمت خودرو را تعیین تکلیف خواهد کرد‎.
‎او با بیان این که تعیین قیمت پایه سال گذشته در فرمول جدید قیمت گذاری خودرو به هیچ عنوان علمی نبوده است، گفت: مجلس شورای اسلامی در روند تحقیق و تفحص از خودروسازان خواستار این است که رویه های غلط تصمیم گیری و یا قیمت گذاری در صنعت خودرو اصلاح شود‎.
‎علیلو گفت: متن کامل گزارش تحقیق و تفحص از خودروسازان بیش از یک ماه است که به شورای رقابت ارسال شده و این بخش به جای تعلل و یا انتظار برای کسب نتایج کمیته بازنگری قیمت خودرو مجلس باید این گزارش را بررسی و اشتباهات خود را در حوزه قیمت گذاری خودرو اصلاح می‌کرد‎.
‎رئیس هیأت تحقیق و تفحص از خودروسازان با بیان اینکه نباید هزینه‌های سال‌های گذشته تولید خودرو از جیب مردم پرداخت شود، گفت: مجلس شورای اسلامی در بخش خودرو به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آید و بعد از بررسی قیمت خودرو در زمینه اصلاح صنعت خودرو اقدامات اساسی را انجام خواهد داد‎.
‎در همین حال اما رییس شورای رقابت در پاسخ به این سوال که بنابراین با این تفاسیر شورا برنامه‌ای برای کاهش قیمت خودرو ندارد، سکوت کرد و افزود: به هر حال شورای رقابت قیمت‌ها را گذاشته و قیمت‌ کارخانه را نیز مشخص کردیم و به طور متوسط قیمت خودروها ۵.۵ درصد با توجه به مشخصاتی از جمله تورم، بهره وری و کیفیت افزایش داشته است‎.
‎رضا شیوا در گفت‌وگو با ایسنا، همچنین درباره احتمال تغییر در قیمت خودروهای داخلی با توجه به اعتراض برخی از نمایندگان مجلس و دولت اظهار کرد: در مورد این موضوع هیچ گونه بررسی قرار نیست انجام شود و ما قیمتمان را اعلام کرده‌ایم‎.‎
وی همچنین درباره نحوه تاثیرگذاری کیفیت در قیمت خودروها نیز تصریح کرد: ما در فرمول قیمت گذاری متغیری به نام کیفیت داریم که هر ساله تا ۲.۵ درصد تاثیرگذار خواهد بود که براساس شاخص کیفیت اگر وضعیت خودرو بهتر شده باشد نمره مثبت و اگر بدتر شده باشد نمره منفی گرفته و دچار کاهش قیمت می‌شود‎.
‎در این زمینه دبیر انجمن خودروسازان هم در پاسخ به اینکه قیمت خودروهای داخلی سرانجام کاهش می‌یابد یا خیر؟ اظهار می‌کند: از نظر قانونی شورای رقابت مسوول قیمت‌گذاری خودرو است و رییس این شورا نیز اعلام کرده که قیمت‌های اعلامی از سوی آنها تغییر نخواهد کرد‎.
‎احمد نعمت‌بخش با بیان اینکه هم‌اکنون از نظر قانونی تنها یک راهکار برای کاهش قیمت خودرو وجود دارد، خاطرنشان می‌کند: در این زمینه نمایندگان مخالف افزایش قیمت خودرو باید طرح تثبیت قیمت خودرو را به مجلس ارائه و به تصویب اکثریت نمایندگان برسانند‎.
‎وی ادامه می‌دهد: در این زمینه نیز اکثریت نمایندگان مجلس به شرایط اقتصادی کشور و هزینه‌های تولید خودرو آگاه بوده و مطمئنا طرحی را برخلاف مصالح اقتصادی و امنیت شغلی کارگران ایرانی تصویب نخواهند کرد‎.
‎دبیر انجمن خودروسازان ایران با طرح این پرسش که چرا نمایندگان مخالف افزایش قیمت خودرو هیچگاه به افزایش قیمت کالاهای اساسی و قوت روزمره مردم اعتراض نکرده‌اند، خاطرنشان می‌کند: قیمت لبنیات در طول یک سال اخیر حداقل دو برابر شده است اما هیچکس به این موضوع اعتراض نکرد‎.
‎وی اظهار می‌کند: اما قیمت خودرو پس از یک سال و نیم تنها ۵.۵ درصد افزایش یافته اما این همه به آن اعتراض می‌شود. معترضان اگر واقعا غم مردم را دارند به گرانی کالاهای اساسی و حیاتی مورد نیاز مردم مانند شیر، گوشت و تخم مرغ واکنش نشان دهند اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است‎.