قول مساعد کمیسیونر اروپا برای حل مشکلات بانکی/ اگر می‌خواهیم اروپا دوباره شریک اول تجاری ما شود، تاسیس دفتر اتحادیه اروپا لازم است

0
۷۱۹ بازدید

خبرگزاری ایلنا نوشت: عضو اتاق بازرگانی ایران، در خصوص موضع‌گیری برخی از رسانه‌های اصولگرا نسبت به احتمال افتتاح دفتر تجاری اتحادیه اروپا در ایران گفت: قبل از برجام و اعمال تحریم‌های بین‌المللی، اروپا بزرگ‌ترین شریک تجاری ما بود که بعد از تحریم‌های هسته‌ای مجبور شدیم به سمت کشورهای شرقی برویم.

علی شریعتی ادامه داد: در مسائل تجاری انتخاب شریک یک اصل مهم است و باید به دنبال شریکی رفت که باعث بهبود کیفیت کالا شود که در این خصوص طرف اروپایی برای ما بهتر از کشورهای آسیای شرقی است.

وی در ادامه با اشاره به جلسات برگزار شده هیات ایرانی با هیات ۷۰ نفره اروپایی گفت: یکی از محورهای صحبت‌هایی که در این جلسات شد این مسئله بود که هنوز مشکلات بانکی بین دو طرف حل نشده است و این مسئله‌ای است که هم بازرگانان اروپایی و هم بازرگانان ما را درگیر خودش کرده است. امروز نقل و انتقالات بانکی تبدیل به مهم‌ترین معضل ما شده است.

شریعتی افزود: کمیسیونر ویژه اروپا آقای فیل هوگان در این جلسات به ما این اطمینان را دادند که مشکلات بانکی بین اتحادیه اروپا و ایران هرچه زودتر حل خواهد شد. از طرف دیگر دفتر اتحادیه اروپا می‌تواند به لحاظ اقتصادی پیگیر مطالبات هر دو طرف باشد. ما اگر بخواهیم دوباره اروپا تبدیل به شریک اول تجاری ما شود باید هر کاری که می‌توانیم در این حوزه انجام دهیم.

وی در خصوص این که برخی فعالیت‌های این دفتر برخلاف منافع ملی می‌دانند؛ گفت: مسائل مختلف را می‌توان از هر جنبه‌ای نگاه کرد. می‌توان از یک زاویه هر سفارتخانه را مرکزی برای جاسوسی دانست یا از دید دیگر آن را کمک به فعالیت صلح‌آمیز دو کشور دانست اما از دید ما چون پیش از برجام با این اتحادیه مبادلات زیادی داشتیم و حالا نیز به دنبال بالا بردن حجم آن هستیم وجود دفتر اتحادیه اروپا در تهران لازم است به ما کمک می‌کند کیفیت اقتصاد خود را بالا ببریم.

شریعتی تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم در تجارت‌های امروز وجود یک نماینده می‌تواند مشکلات زیادی را حل کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=72829