قوانین ضد تولید آفت مدیریت سرمایه گذاری

0
۴۳۴ بازدید

معاون فرهنگی قوه قضائیه یادآور شد: قاعدتاً عقلانیت اقتصادی شما را دعوت به سرمایه گذاری در یک واحد تولیدی نمی‌کند. ما در کشور کمبود سرمایه نداریم بلکه کمبود مدیریت سرمایه داریم. نقدینگی در کشور ما روز به روز افزایش می‌یابد و طبیعتاً باید کاری کنیم که مسیر سرمایه گذاری هموار شود و سرمایه‌های سرگردان از بازار دلالی به سمت تولید بیایند. در این زمینه اولین مشکل مشکل قانونی است.

گروه تولید-معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه قوانین کشور به شدت ضد تولید هستند گفت که این قوانین نه تنها حمایتی از تولید کننده نمی‌کنند بلکه موانع فراوانی بر سر این کار مفید و قانونی ایجاد می‌کنند.

به گزارش جهان اقتصاد، حجت الاسلام هادی صادقی در نشست خبری اولین رزمایش شبکه علمی نخبگان حقوقی و قضائی کشور اظهار کرد: ما باید هر سال روی چند مسئله مهم کشور تمرکز کنیم و کار جدی‌تری روی آنها انجام دهیم. به عنوان مثال در سال‌های اخیر مسائل اقتصادی مسئله اول کشور شده، این در حالی است که قوانین ما به شدت ضد تولید هستند و نه تنها حامی تولید کننده نیستند بلکه موانع فراوانی بر سر راه این کار مفید و قانونی ایجاد می‌کنند. بنابراین در چنین شرایطی بازار دلالی از هر جهت به صرفه‌تر است و مزاحمت‌های کار تولید را ندارد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه یادآور شد: قاعدتاً عقلانیت اقتصادی شما را دعوت به سرمایه گذاری در یک واحد تولیدی نمی‌کند. ما در کشور کمبود سرمایه نداریم بلکه کمبود مدیریت سرمایه داریم. نقدینگی در کشور ما روز به روز افزایش می‌یابد و طبیعتاً باید کاری کنیم که مسیر سرمایه گذاری هموار شود و سرمایه‌های سرگردان از بازار دلالی به سمت تولید بیایند. در این زمینه اولین مشکل مشکل قانونی است.

** ۳ مشکل اصلی بخش صنعت

در همین راستا نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران نیز گفت : مالیات بر ارزش افزوده، بخشنامه ها و وجوهی که سازمان تامین اجتماعی دریافت می کند از مشکلات بخش صنعت کشور است.

سید حسن حسینی اظهار داشت : مشکل صنعت کشور فقط نقدینگی نیست و شاید مشکل نقدینگی در استان هایی مانند خراسان رضوی در مرتبه دوم، سوم یا چهارم قرار بگیرد.وی گفت: مشکل بخش صنعت غیر از نقدینگی، سه مشکل اصلی دیگر از جمله مالیات بر ارزش افزوده را هم شامل می شود که باید دستگاه های ذیربط در رفع آن تلاش کنند.حسینی به بحث تحریم ها اشاره کرد و گفت: مشکل تحریم ها جدی است و باوجود آنکه سه ماه از سال رونق تولید سپری می شود اما باید حرکت جدی تری در این زمینه آغاز شود.

وی افزود: برای رونق تولید باید برنامه ریزی کرد زیرا تولید در یک پروسه و فرآیند معینی حاصل می شود و براساس این فرآیند باید تولید شکل بگیرد و در غیر این صورت نمی توان منتظر موفقیت زیادی در این زمینه بود.

حسینی، دیوان سالاری را از دیگر مسایل بخش صنعت ذکر کرد و گفت: برای رونق تولید باید اختیار کافی به استان ها داد تا آن ها در این زمینه مستقل عمل کنند.وی تصریح کرد در بخش صنعت استان ها برای انجام خیلی از فعالیت ها به موافقت مرکز و تهران نیازمند هستند و این می تواند روند انجام فعالیت ها را با دشواری روبرو کند.

نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت:برای مثال مسایل تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان های گلستان، مازندران، گیلان، تهران و سیستان و بلوچستان با هم تفاوت دارد و نمی توان با یک دستورالعمل نسبت به رفع مشکلات آن ها اقدام کرد.

وی افزود: باید دراین زمینه به استان ها اختیار کافی داد وبحث تفویض اختیار به استان ها مورد توجه قرار گیرد تا استان ها خود تصمیم بگیرند و به طور مستقل عمل کنند.حسینی تصریح کرد: بخش صنعت به بانک و بهره های یارانه ای وابسته است و باید دستیابی به خودکفایی، بخش تولید را به طور جدی تقویت کرد.

**نقدینگی به سمت صنعت و تولید هدایت شود

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران هم در این باره گفت : نقدینگی یکی از مسایل بخش تولید و صنعت کشور است که دولت برای رفع این مشکل باید پول و سرمایه های سرگردان را به این سمت هدایت کند.

سید عبدالوهاب سهل آبادی اظهار داشت: تسهیلات بانک ها باید در راه تولید و صنعت بکارگرفته شود و پذیرفته نیست برخی از تولیدکنندگان به خاطر دیون مالی در زندان بسر ببرند.وی گفت: رهبری، دولت و وزارت صمت، دغدغه رونق تولید در کشور دارند و باید شرایط رسیدن به این مهم در جامعه فراهم آید.

سهل آبادی افزود: صنعت از گذشته در ایران شکل گرفته و به ویژه پس از انقلاب، شرکت ها و شهرک های صنعتی در کشور گسترش یافته است و به همین دلیل مردم به تولید، اشتیاق بیشتری نشان داده اند.وی اظهار داشت: مشکلات و آسیب های زیادی در راه تولید وجود دارد، مشکل بانک ها و سود و بهره های زیاد از مسایل این بخش است و باید برای رونق تولید، دریافت این تسهیلات برای آنان آسان تر شود.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: کاهش ارزش پول ملی و مسایل ارزی باعث شد که رسیدگی به بخش صنعت آهنگ کندتری به خود بگیرد و تولیدکنندگان و فعالان بخش صنعت را با مشکلاتی روبرو کند.سهل آبادی افزود: همچنین اعتماد نداشتن به آینده صنعت از مشکلات این بخش است زیرا برخی تولیدکنندگان نمی دانند که مذاکره و تعاملات خود را براساس چه اعتبار و منابع مالی و پولی انجام دهند.وی اظهار داشت: باید شرایطی در جامعه فراهم آید تا امیدواری های فعالان بخش تولید و صنعت بیشتر شود تا آنان به کار دلگرم تر شوند.

 

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=99194