قطعه سازان ایرانی متهم به کپی کاری شدند

0
۶۵۶ بازدید

ساختار صنعت قطعه سازی قدیمی و از کار افتاده است

تا زمانی که مشکلات صنعت قطعه سازی کشور به صورت ریشه ای حل نشود، تولید قطعات با درجه کیفی عالی و حتی خوب، بعید به نظر می رسد.

داوود میرخانی رشتی مدیرعامل سابق ایران خودرو، در گفت وگو با «پرشین خودرو»، با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر ۸۵ درصد قطعات خودروهای داخلی از بیرون کارخانه تهیه می شود و برای اینکه شما متوجه کیفیت این قطعات شوید می توانید به تعمیرگاه های مرکزی شرکت های خودروسازی مراجعه کرده و آماری از تعداد خودروهایی که در ۳ماهه اول تحویل، به این تعمیرگاه ها مراجعه می کنند به دست آورید.

وی ادامه داد: به طور کلی در محصولاتی که به صورت فول مونتاژ در کشور عرضه می شود تعداد مراجعه در ۳ ماه اول تحویل به تعمیرگاه بسیار کم اما؛ در تولیداتی که بومی سازی بالای ۴۰ درصد است میزان مراجعات افزایش چشمگیری داشته است.

مشاور انجمن خودروسازان ایران با اشاره به این مطلب که با افزایش درصد داخلی سازی و افزایش تیراژ، درصد خرابی ها بیشتر می شود، گفت: این اتفاق نشان می دهد که ما در تیراژ بالا از کیفیت مهندسی و تولید مطلوبی برخوردار نیستیم و به طور کلی ساختار شبکه قطعه سازی ما بسیاری قدیمی است.

وی افزود: ساختار فعلی قطعه سازی ما مربوط به دوران مدیریت مهندس خیامی در ایران خودرو است یعنی ما قطعه را از قطعه ساز می خریم این در حالی است که بالغ بر ۴۰ سال است که این روش در دنیا از بین رفته و ایشان قطعات خودرو را به صورت یک مجموعه کامل خریداری می کنند.

میرخانی رشتی در مورد روش خرید به صورت مجموعه ای گفت: در این روش تمام بار کیفی محصول را بر گردن مجموعه ساز می گذارند زیرا تمام مجموعه را از وی خریداری کرده و اینطور نبوده که تنها یک یا دو قطعه خاص را بخرد، بنابراین در مورد کیفیت جز به جز مجموعه باید پاسخگو باشد.

مدیرعامل ایران خودرو در دهه ۶۰ شمسی با تاکید مجدد بر مشکل دار بودن ساختار قطعه سازی در کشور اظهار داشت: متاسفانه قطعه سازان ما به جای خرید دانش فنی، تنها از روی نمونه یک قطعه، کپی سازی می کنند که این همان مشکل اصلی صنعت قطعه سازی ما است.

وی افزود: دلیل بعدی مشکلات کیفی قطعات تولیدی در داخل، قدیمی بودن ماشین آلاتی است که قطعه سازان ما از آن بهره می برند یعنی یک قطعه ساز خارجی ۲۰ سال از یک دستگاه کار می کشد و بعد آن را با یک دستگاه به روزتر تعویض می کند اما ما همان دستگاه قدیمی و شاید معیوب را خریداری کرده و ادعا می کنیم قطعه با کیفیت می سازیم.

میرخانی رشتی ادامه داد: من یک مثال برای شما در مورد ساختار معیوب این صنعت در کشور می زنم تا بهتر متوجه شوید. اگر همین امروز شرکت اصلی تویوتا تولید خودروی یاریس را به یکی از خودروسازان ما بدهد و هیچگونه دخالتی در تولید آن نکند، بین ۸ تا ۱۰ سال طول خواهد کشید تا ما بتوانیم این خودرو را در تیراژ ۱۰۰ هزار دستگاه در سال تولید کرده و در مورد لوازم یدکی و قطعات آن به مرز تولید داخلی ۴۰ درصد برسیم.

وی مثال خود را اینگونه تکمیل کرد: در تولید پراید، پژو ۴۰۵ و ۲۰۶ و سمند همین اتفاق و مدت زمان طی شده است و شاید جالب باشد که تولید تندر ۹۰ از سال ۸۲ تا کنون به عدد ۱۰۰ هزار دستگاه در سال نرسیده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36300