کد خبر: 6446
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳
گروه : ایران

قشقاوی: نگاه ایران گسترش روابط با افغانستان است

قشقاوی: نگاه ایران گسترش روابط با افغانستان است

معاون وزیر خارجه ایران با بیان این که از حضور مردم افغانستان در کشور استقبال می‌کنیم، گفت: فرهیختگان زیادی در افغانستان وجود دارند و نگاه ما گسترش روابط است.

به گزارش ایسنا ، حسن قشقاوی دیروز در شورای اداری خراسان جنوبی در سالن همایش استانداری خراسان جنوبی گفت: فلسفه افتتاح نمایندگی امور خارجه در بیرجند، بین‌المللی کردن خراسان جنوبی است.

وی با اشاره به این که خراسان جنوبی هویت وجودی دارد، تصریح کرد: خراسان جنوبی در داخل کشور شناخته شده و باید زودتر از این نمایندگی وزارت خارجه در استان تشکیل می‌شد.

معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان وزارت خارجه، انجام کارهای کنسولی، انجام احوالات شخصی و چهارگانه اتباع خارجی، تایید اسناد دانشجویی، تجاری، احیای حوزه‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری در استان را از جمله اهداف تاسیس نمایندگی امور خارجه در خراسان جنوبی عنوان کرد.

قشقاوی با اشاره به این که باید پیشرفت‌های ما از طریق بخش خصوصی صورت گیرد، گفت: نگاه ما به شرق ایران نگاه به منافع ملی است.

وی با بیان این که باید بخش خصوصی در اولوت امور باشد، خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی باید آن چه که شایسته کشور است را به دست آوریم.

حسن قشقاوی هم‌چنین در دیدار با امام جمعه بیرجند با اشاره به مرز مشترک خراسان جنوبی با کشور افغانستان و وجود فرودگاه در این استان اظهار کرد: بسیاری از ظرفیت¬‌ها و پتانسیل¬‌ها برای افتتاح نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی وجود داشته است و امیدواریم با همکاری و تعامل مسوولان استانی، نیازهای استان برآورده شود.

او بر حل مشکل کم آبی و ضرورت تحریک بیش‌تر صنایع تبدیلی تاکید کرد و افزود: خراسان جنوبی دارای پتانسیل فراوانی است بنابراین امیدواریم این استان در برآورده کردن خواسته¬‌های رهبر معظم انقلاب و اهداف دولت تدبیر و امید پیش‌رو باشد.

امام جمعه بیرجند نیز در این دیدار با اشاره به این که ارزش وطن، به معنویت و مردم آن است، ادامه داد: مردم خراسان جنوبی بسیار صبور و متدین هستند به گونه¬‌ای که کم‌ترین آمار جرم و جنایت در این استان است.

وی گفت: میانگین کمک مردم خراسان جنوبی به سیل ¬زدگان، کمیته امداد و عتبات عالیات نسبت به میانگین کشوری بالاتر است.

او به وجود معادن غنی و دست نخورده در استان خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: با وجود ظرفیت¬‌های فراوان خراسان جنوبی اما متاسفانه نسبت به آن بی¬‌توجهی شده چرا که این استان دارای معادن غنی و دست نخورده‌ای است که بیش‌تر محصول آن خام فروشی می‌شود و حتی از محصولات زرشک و عناب آن نیز به خوبی استفاده نمی‌شود.

حجت الاسلام رضایی با بیان این که باید فرهنگ ناب اسلام را به دنیا بشناسانیم، افزود: ما باید از فرصت کشورهای همسایه به خوبی استفاده کنیم.

وی گفت: متاسفانه گاهی با اجرای برخی سیاست¬‌ها به کشور ضربه وارد کرده¬‌ایم، به عنوان مثال با تزریق پول یارانه مردم استان، می¬‌توانیم هر سه ماه یک کارخانه در خراسان جنوبی تاسیس کنیم.