قرارداد ۲ میلیارد دلاری نوسازی ناوگان کشتیرانی در آستانه امضا

0
۸۰۱ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، محمد سعیدی درنشستی خبری از افزایش پوشش بیمه ای یک میلیارد دلاری برای کشتی های ایرانی از طریق بیمه اتکایی کلوپ’ پی اند ای’ لندن با همکاری بیمه نروژ خبرداد.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خبر داد

گروه امورزیربنایی-مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به افزایش پوشش بیمه ای کشتی ها ایرانی به یک میلیارد دلار و برطرف شدن محدودیت تردد ناوگان کشتیرانی ایران به بنادر جهان ،گفت: پیش از لغو تحریم ها، کشتی های ایرانی تنها با پرچم سایر کشور ها می توانستند در آبهای بین المللی تردد کنند.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد سعیدی درنشستی خبری از افزایش پوشش بیمه ای یک میلیارد دلاری برای کشتی های ایرانی از طریق بیمه اتکایی کلوپ’ پی اند ای’ لندن با همکاری بیمه نروژ خبرداد.

وی افزود: با اجرایی شدن برجام کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، برای نخستین بار موفق به دریافت پوشش بیمه ای ۷۵ میلیون دلاری شد و سپس این پوشش بیمه ای به ۴۵۰ میلیون دلار و یک میلیارد دلار افزایش یافت.

سعیدی گفت:‌ هم اکنون ۹۰ درصد کشتی های ما با پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران به بنادر جهان تردد می کنند و تمام مشکلات مربوط به موسسات رده بندی برای کشتی های ایرانی نیز برطرف شده است.

وی در ادامه با اشاره به قرارداد این شرکت برای ساخت ۱۰ فروند کشتی بزرگ کانتینری و فله‌بر گفت: این قرارداد در سال ۲۰۰۸ بین کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و هیوندای کره جنوبی برای ساخت ۱۷ فروند کشتی با پرداخت ۱۵۸ میلیون دلار پیش پرداخت منعقد شد که متاسفانه به علت تحریم های ظالمانه پس از مدتی توسط کره ای ها به حالت تعلیق درآمد و این شرکت کرهای حتی ادعای دریافت خسارت ۱۷۸ میلیون دلاری نیز داشتند.

سعیدی افزود: با لغو تحریم ها و اجرایی شدن برجام مذاکرات ما با کره ای آغاز شد و در نهایت این شرکت کرهای موافقت کرد با این پیش پرداخت ۱۰ فروند کشتی برای کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تحویل دهد که ۴ فروند آن کانتینربر با ۱۴ هزار و ۴۰۰ کانتینر و ۶ فروند آن برای حمل محصولات پتروشیمی و مواد شیمیایی خواهد بود.

وی با بیان این که اولین فروند این سفارش در فروردین ماه سال ۹۷ تحویل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران می شود گفت: با تحویل این کشتی مقرر شده کره ای ها هر ماه یک فروند آن را در طول ۱۰ ماه تحویل ایران دهند و پیش بینی می کنیم در این صورت رده کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در جهان از ۱۹ فعلی به ۱۷ ارتقا می یابد.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ،حجم قرارداد کشتیرانی با شرکت هیوندایی را ۶۷۰ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: ۲۰ درصد این منابع آورده کشتیرانی است و ۸۰ درصد آن توسط کره ای ها فایناس مالی شده است.

به گفته وی، در قرارداد کره ای ها، سه مورد مهم شامل انتقال تکنولوژی ساخت به دو شرکت ایرانی ایزوایکو و صدرا، امکان ساخت تجهیزات کشتی توسط شرکت های ایرانی و آموزش ۳۰ نفر از متخصصان ایرانی از فرایند طراحی تا ساخت تمام مراحل کشتی پیش بینی شده تا متخصصان ایرانی با آخرین تکنولوژی پیشرفته کشتی سازی جهان آشنا شوند.

سعیدی با بیان این که هم اکنون بسیاری از شرکت خارجی برای فروش کشتی های مورد نیاز ما اعلام آمادگی کرده اند، گفت: پیشنهاد آنها فروش کشتی با تامین فایناس مالی است از طرفی شرکت های داخلی نیز به علت نبود تکنولوژی مدرن نمی توانند کشتی های بزرگ را در داخل تولید کنند.

وی افزود: کشتی ‘ایران – کاشان’ که پس از ۱۴سال هنوز هم در مرحله برطرف سازی نواقص است، هفته آینده به طور سمی از طرف ایزوایکو به کشتیرانی تحویل می شود.

وی در مورد ظرفیت کشتی های ساخت داخل ، اظهار داشت : ظرفیت کشتی های کانتینربر ساخت داخل ،حداکثر ۲ هزار و ۲۰۰ کانتینر و یا و ۵ تا ۷ هزار تن بار فله ای است در حالی که کشتی های کانیتنربر کره ای ۱۴ هزار و ۵۰۰ کانتینر می توانند حمل کنند.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از امضای یک قرارداد ۲ میلیارد دلاری با استفاده از فاینانس خارجی خبرداد و گفت: برای نوسازی ناوگان کشتیرانی این قرارداد منعقد شده تا نوسازی ناوگان این شرکت با سرعت بیشتری دنبال شود، هرچند که منتظریم که سهامداران کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران آن را تایید کنند.

سعیدی اظهار داشت: هرچند که دولت همواره از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده و یکی از عوامل تاثیرگذار در اقتصاد ملی است و ۱۷ خط بین المللی تردد خود را به بنادر ایران آغاز کرده اند، اما کشتیرانی در صادرات و واردات کالاهای اساسی کشور نقش مهمی ایفا می کند و تاکنون به خوبی توانسته در عرصه های رقابت جهانی خود را نشان دهد.

وی گفت: خوشبختانه کشتیرانی اولین شرکتی بود که توانست از تمام ظرفیت های لغو تحریم ها استفاده کند و بلا فاصله با تشکیل شرکت های مشترک با ایتالیا آلمان، قزاقستان ، کره جنوبی فعالیت خود را در بنادر جهان توسعه دادیم و در نظر داریم بزودی یک شرکت مشترک نیز در امریکای جنوبی راه اندازی کنیم و با اجرایی شدن برجام در دی ماه ۹۴ از بهمن ماه همان سال تردد کشتی های ما به بنادر اروپایی آغاز شد.

وی با اشاره به ظرفیت های کشترانی جمهوری اسلامی ایران گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۱۵۲ شناور سالیانه می تواند بیش از ۱۲۰ هزار کانتینر و ۵ میلیون تن کالاهای فله ای را در جهان جابجا کند و بزرگترین ناوگان کشتیرانی خاورمیانه است که در زمان تحریم ها نیمی از این ظرفیت های ما زمینگیر بود و کشتی های این شرکت نمی توانستند به مهمترین بنادر جهان تردد کنند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=60090