قرارداد خرید تضمینی برق این بار پاسخگو است؟

0
۳۴۱ بازدید

قیمت های جدید پیشنهادی سازمان انرژی‌ها نو (سانا) برای خرید تضمینی برق در سال جدید به طور متوسط حدود ۵۳۰ تومان به ازای هر کیلووات است که ۷۰ تومان بالاتر از قیمت سال گذشته است

، اما طبق گفته مدیرعامل سابق سازمان انرژی‌های نو، برای از بین رفتن چالش های موجود در صنعت برق و جذب بیشتر بخش خصوصی باید این میزان بازهم افزایش یابد.

یوسف آرمودلی در گفت‌وگو با ایسنا،با بیان اینکه افزایش قیمت خرید تضمینی برق موجب افزایش جذب بخش خصوصی می شود، اظهار کرد: پیشنهاد سانا در این زمینه خوب و به موقع بوده است، اما انتظار می رود که قیمت خرید تضمینی برق ازاین میزان نیز افزایش یابد تاجایی که برگشت سرمایه برای سرمایه گذاران سریع تر صورت گیرد، اما به طور کلی این اتفاق یک نوید خوب برای جذب بیشتر سرمایه گذاران است.

وی در پاسخ به این سول که پیشنهاد شما برای قیمت خرید تضمینی برق چه میزان است؟ گفت:برای این افزایش قیمت باید پارامتر های گوناگونی از جمله نوع سرمایه گذاری و سایر عوامل در نظر گرفته شود.

این کارشناس صنعت برق با بیان اینکه افزایش قیمت خرید تضمینی برق در جهت حمایت سرمایه گذاران و جذب بخش خصوصی کاری واجب و مطلوب است، اظهار کرد:باید علاوه بر این امر راهکار ها و تدابیر دیگری همچون پرداخت به موقع پول تولیدکنندگان بخش خصوصی به طور رسمی صورت بگیرد.

آرمودلی ادامه داد: باید شرایط به گونه ای باشد تا بخش خصوصی بتواند در موعد مقرراقساط خود را بپردازد و اگر شریک خارجی دارد بتواند سهم ارزی آن را پرداخت کند.

وی یکی دیگر از راهکارهای توسعه صنعت برق را حمایت بانک ها از بخش خصوصی دانست و افزود: بانک ها باید حمایت بیشتری از بخش خصوصی داشته باشند و با ارائه وام موجب تسهیل امور بخش خصوصی شوند.

مدیرعامل سابق سازمان انرژی‌های نو در خصوص چالش های صنعت برق گفت: مهم‌ترین چالش در این صنعت اقتصاد انرژی است؛ که باید هرچه زودتر وضعیت آن روشن شود به طوری که بین تولیدکنندگان و اقتصاد رابطه واضح و مبرهنی وجود داشته باشد.

آردمولی ادامه داد: اگر اقتصاد انرژی با سوبسید همراه شود مشکلات زیادی حادث می شود، لذا باید قیمت ها در این زمینه روشن و رقابت حاکم شود چراکه تنها در این شرایط قیمت ها معقول و جذب بخش خصوصی جدی تر می شود.

وی در خصوص وضعیت فعلی صنعت برق گفت: با توجه به تلاش خدمتگزاران این صنعت، وضعیت چندان بحرانی در این حوزه وجود ندارد اما برای تامین برق در فصل تابستان که فصل پرمصرفی است نیازمند مساعدت مردم هستیم تا با صرفه جویی از به وجود آمدن بحران های اساسی جلوگیری شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13467