کد خبر: 98457
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
گروه : ایران / سیاست

قبل از تبلیغ و دعوت، اسلام را معرفی کنیم

قبل از تبلیغ و دعوت، اسلام را معرفی کنیم

خبرگزاری ایکنا نوشت: محمدحسین محمدزاده، عضو کارگروه قرآنی ستاد نشر و تبلیغ نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی در دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره اقدامات صورت گرفته برای تبیین مؤثر دو نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی گفت: بدون شک یکی از منویات رهبر معظم انقلاب که در نامه به جوانان غربی بیان شده این است که اسلام ناب به مخاطبان جویای حقیقت از طریق منابع اصلی خودش که مهم‌ترین آن قرآن کریم است، معرفی شود.

توجه به نامه رهبری به جوانان غربی از منظر معرفی اسلام

وی افزود: در مواجهه با مخاطبان سه حالت ارتباطی وجود دارد؛ دعوت، تبلیغ و معرفی. حالت سوم، معرفی، در کمتر نهادی در دوران پس از انقلاب اسلامی مورد توجه قرار گرفته است. در معرفی اسلام، حالت دعوت، تبلیغ و تغییر نگرش برای جذب مخاطب وجود ندارد. در واقع مضامین قرآنی مورد استفاده در نهادهای تولید محتوا بیشتر جنبه دعوت یا تبلیغ داشته و کمتر در حوزه معرفی بوده است.

محمدزاده درباره فعالیت‌های کارگروه قرآنی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی در دفتر حفظ و نشر آثار گفت: این کارگروه که من توفیق فعالیت در آن را دارم برای این است که به فعالیت‌های قرآنی مراکز بین‌المللی در راستای معرفی اسلام ناب جهت‌دهی داده شود که جلسات خوبی با نهادهای مربوطه برگزار شده است و امیدواریم در سال ۹۸ در زمینه معرفی اسلام صحیح، بدون خشونت، دارای همزیستی با ادیان، همراه با صلح و همچنین اسلامی که در تمام ابعاد زندگی از جمله محیط زیست که جوانان غربی مایلند نظر اسلام را در این باره بدانند، مضامین قابل ارائه دارد، محتویات خوبی تولید کنیم.

مدیر سابق شبکه قرآن و معارف سیما بیان کرد: بخش دیگری که در جلسات با نهادهای مربوط مطرح شده حوزه تولید محصول است که براساس تولید محتوای انجام شده امیدواریم شاهد تولیدات رسانه‌ای، فضای مجازی، مکتوب، فعالیت‌های نمایشگاهی و نشست‌های تخصصی باشیم.

وی با اشاره به نوپا بودن این فعالیت‌ها گفت: البته با توجه به تجربیات نهادها و سازمان‌های مرتبط و با تغییر نگرش در حوزه معرفی اسلام می‌توان سریع‌تر شاهد رویدادها و اتفاقات خوبی در سال ۹۸ باشیم.

محمدزاده اظهار کرد: فعالیت‌ها و اقدامات نهادها و مؤسسات مختلف مرتبط با این فضا در جلسه‌ای در نمایشگاه بین‌المللی قرآن، بررسی شد و امیدواریم در نمایشگاه سال آینده محصولات قابل ارائه برای مخاطبان جوان داخل کشور هم داشته باشیم.

مدیر سابق رادیو قرآن با بیان اینکه جوان تعریف‌شده دنیای امروز خیلی مرز جغرافیایی نمی‌شناسد، گفت: تکنیک‌هایی که برای معرفی اسلام به جوانان غربی به کار برده می‌شود می‌تواند در مواجهه با جوانان کشورمان نیز قابل استفاده باشد.

استفاده از ظرفیت جوانان غربی مسلمان برای معرفی اسلام ناب

محمدزاده درباره استفاده از ظرفیت جوانان غربی مسلمان در حوزه معرفی اسلام به دنیای غرب و به ویژه نسل جوان آن‌ها گفت: باید از همه ظرفیت‌ها که می‌تواند در زمینه معرفی اسلام مؤثر باشد استفاده کرد که یکی از این ظرفیت‌های بسیار مهم و مؤثر مسلمانان غربی یا افرادی هستند که مسئولیت‌هایی در غرب مانند رایزن فرهنگی داشته‌اند که نیازهای جوانان غربی را در زمینه دریافت اطلاعاتی از اسلام و قرآن بهتر می‌دانند. همچنین اساتید دانشگاهی مسلمان که با جوانان غربی ارتباط بیشتری دارند یکی دیگر از ظرفیت‌های مهم برای فهم نیازها و ذائقه‌ جوانان غربی برای معرفی اسلام هستند.