قاچاقچیان در صف اول مخالفان ورود مارلبورو به کشور ‏

0
۲۶۸ بازدید

هیچ کس صهیونیستی بودن را تایید نکرده، مدارک هم موجود است!‏

گروه تولید: در شرایطی که براساس بررسی ها مصرف سیگار در کشور بین ۶۰ تا ۶۵ میلیارد نخ در سال اعلام شده است گزارش های جهانی می گوید: فقط دو کشور در جهان هستند که بازار سیگار آنها با بیش از ۵۰ درصد سیگارهای قاچاق پر شده است و این دو کشور نیز ایران و برمه هستند!
در همین حال آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت دخانیات ایران حاکی از آن است که هم‌اکنون سیگارهای قاچاق ۴۲ درصد، تولید داخل ۳۳ درصد، تولید مشارکتی ۱۶ درصد، واردات پنج درصد و عامل‌های صنعتی چهار درصد در بازار سیگار کشور سهم دارند.و این یعنی اگر مصرف سیگار در ایران را حدود ۶۵ میلیارد نخ در نظر بگیریم، حدود ۲۸ میلیارد نخ از این میزان مصرف از طریق قاچاق تامین شده است.‏
با تمام این اوصاف اما برند معروف شرکت فیلیپ موریس یعنی مارلبورو از ابتدای انقلاب تا کنون یکی از مطرح ترین برندهایی بوده است که اجازه حضور رسمی در ایران را نداشته و تمام مارلبوروهای موجود در ایران یا به صورت قاچاق وارد شده و یا به شکل تقلبی تولید و البته باز هم به صورت قاچاق وارد شده است.
به این ترتیب و به گفته قائم مقام وزیر صنعت، حجم درآمد قاچاقچیان فقط ازهمین یک برند سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان است و می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که چنین رقم وسوسه انگیزی، ماهیت مخالفان رسمی شدن واردات مارلبورو را روشن کرده است.
این ماجرا البته مربوط به این روزها نیست؛ اواخر سال ۸۸ مدیرعامل وقت دخانیات ایران در گفتگو با یکی از روزنامه های کشور بدون ذکر نامی خاص از فعالیت‏های غیر قانونی عده ای که از آنها به نام مافیای سیگار یاد کرده بود، پرده برداشت.‏
این در حالی است که دیگر برندهایی که در کشور ما وجود دارند و به صورت رسمی وارد می شوند، با تدابیر قابل تاملی اجازه ورود یافته اند. و علاوه بر پرداخت حقوق دولتی، توسط آزمایشگاه های دخانیات سلامت آنها بررسی می شود، اما آن برند معروف که توسط امپراتورهای ناشناخته نبض بازار داخلی را در دست گرفته بدون این که حتی پاسخگوی سلامت محصولات خود باشد، روز به روز پهنه فعالیت خود را گسترده تر می کند، در حالی که نه اشتغالی ایجاد کرده و نه حقوقی به دولت پرداخته است.‏
پشت پرده عدم صدور مجوز برای فیلیپ موریس
با این حال چندی است که دوباره موضوع مارلبورو در ایران به صدر خبرها صعود کرده است. ‏
جنجال‌ها بر سر پرونده آغاز به کار رسمی شرکت فیلیپ موریس در ایران گویا تمامی ندارد، یک سوی داستان محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت است که می گوید تمام جوانب و شرایط را برای ارایه مجوز رسمی به فعالیت این شرکت در ایران رعایت کرده و بعد مجوز را صادر کرده است و سوی دیگر داستان، مخالفانی برای فعالیت رسمی این شرکت در ایران هستند که می گوید فیلیپ موریس صهیونیستی است‎.
‎داستان از آنجا شروع شد که محمدرضا نعمت‌زاده، مجوزی را برای فعالیت رسمی و جلوگیری از قاچاق سیگار به داخل کشور صادر کرد که بر مبنای آن، بتواند کمکی به درآمدزایی دولت کرده و یک بار برای همیشه پرونده ای را که حداقل پای سه وزیر را به موضوع خود کشانده است را مختومه اعلام کند‎.
‎پیش از این علی‌اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن دولت محمود احمدی‌نژاد، مهدی غضنفری اولین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز به نوعی درگیر این پرونده شده بودند و اما هیچگاه تصمیم قاطعی برای بستن آن نگرفته بودند‎.
‎مخالفان فعالیت رسمی فیلیپ موریس در ایران، هم می گویند که این شرکت صهیونیستی است و شک و شبهه بسیاری در مورد تابعیت موسسان و سهامداران آن وجود دارد، موضوعی که البته بارها و بارها ازسوی کمیته حمایت از انقلاب فلسطین که در وزارت امور خارجه مشغول به کار شده و عضویت دستگاههای ذیربط و از همه مهمتر وزارت اطلاعات را دارد، مورد بررسی قرار گرفته و به صورت رسمی هم، این شبهه را رد کرده است‎.
‎اکنون به مدارکی می پردازیم که سایت “ساعت ۲۴ ” آن را منتشر کرده است و نشان می دهد ادعای صهیونیستی بودن این شرکت فقط یک اتهام بوده است!‏
آخرین باری که این کمیته شبهه صهیونیستی بودن فیلیپ موریس را رد کرده، ۳۰ شهریورماه سال جاری بوده که قائم مقام وزیر امور خارجه، در پاسخ به نامه قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که هیچ مدارکی دال بر صهیونیستی بودن فیلیپ موریس وجود ندارد‎.
‎در این نامه خطاب به خسروتاج، معاون محترم بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با موضوع: اعلام نظر در خصوص شرکت فیلیپ موریس آمده است‎:‎‏ احتراما بازگشت به نامه مورخ ۱۴/۵/۹۳ در خصوص فیلیپ موریس به اطلاع می رساند جلسه کمیته موضوع تبصره یک ماده هشت قانون اصلاح قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین که با حضور اعضای کمیته در تاریخ ۱۹/۶/۹۳ در وزارت امور خارجه برگزار شد، (صورتجلسه مشروح نشست جداگانه ارسال خواهد شد) در این جلسه چهار معیار و ملاک شامل مالکیت شرکت، سهامداران، تابعیت شرکت از نظر ثبت آن در فلسطین اشغالی و ارایه کمک های انسانی به منظور حفظ و تحکیم رژیم صهیونیستی به عنوان ملاک‌های اثبات صهیونیستی بودن شرکت‌ها مورد توجه و توافق قرار گرفت. بر این اساس و با توجه به جمع بندی اعضای کمیته اعلام می‌گردد مدارک و مستنداتی دال بر صهیونیستی بودن فیلیپ موریس تا این تاریخ واصل نگردیده است‎.
‎این نامه به امضای مرتضی سرمدی، قائم مقام وزیر امور خارجه رسیده است.‏
در این میان البته وزارت امور خارجه سال ۸۶ نیز اعلام کرده بود که شرکت فیلیپ موریس جز شرکت‌های ممنوع‌المعامله با شرکت‌های ایرانی قرار نداشته و از نظر اداره اقتصادی اروپا و امریکای وزارت امورخارجه، معامله با آن تا زمانی که مدارکی مغایر با آن یافت شود، بلامانع است‎.
‎در‌این حال “علی‌اصغر رمزی” رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور نیز در نامه‌ای به معاون قضایی دادستان کل کشور خواستار بررسی بیشتر در خصوص شرکت فیلیپ موریس شده است که در این میان “‌میرانزاده” رئیس شعبه هفتم دادسرای دیوان محاسبات در تاریخ ۱۹ مهرماه سال جاری در نامه‌ای رسمی به وی اعلام کرده است که کمیته موضوع تبصره یک ذیل ماده واحده قانون اصلاح قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین، تنها مرجع ذیصلاح در خصوص اعلام نظر در رابطه با فیلیپ موریس است‎.
‎در این نامه هم که خطاب به رمزی، رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور نوشته شده است و به امضای میرانزاده، رئیس شعبه هفتم دادسرا رسیده آمده است‎:‎‏ اولا: کمیته موضوع تبصره یک ذیل ماده واحده قانون اصلاح قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین مصوب ۱۹/۳/۸۹ که مرکب از نمایندگان دستگاههای ذی صلاح احصا شده می‌باشد تنها مرجع ذیصلاح احصا شده می باشد، تنها مرجع صلاحیت دار در خصوص موضوع می باشد‎.
‎ثانیا: کمیته مذکور پس از طی فرآیند قانونی نظر خود را رسما طی نامه شماره ۱۰۶۸۷۵۵ مورخ ۳۰/۶/۹۳ در خصوص شرکت فیلیپ موریس اعلام نموده است‎.
‎ثالثا با توجه به تاریخ تشکیل جلسه کمیته یاد شده (۱۹/۶/۹۳) در محل وزارت خارجه و تاریخ اعلام نتایج آن (۳۰/۶/۹۳) بدیهی است چنانچه قبل از آن مستنداتی در ارتباط با عاملیت شرکت فیلیپ موریس وجود داشته توسط نمایندگان دستگاههای مسئول قابل ارایه و بررسی بوده است. مستحضرید هرگونه فعلی یا ترک فعلی که موجبات عدم حصول و وصول حقوق دولت را فراهم نماید، واجد مسئولیت قانونی می باشد‎.
‎این نامه هم در شرایطی منتشر می شود که رئیس شعبه هفتم دادسرای دیوان محاسبات کشور نیز پیش از این در تاریخ ۱۵/۲/۹۳ به شماره ۲۰۱۴-م مجدد خطاب به علی اصغر رمزی، مدیر مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در خصوص فیلیپ موریس اعلام نظر کرده بود‎.
‎در این نامه هم خطاب به رمزی آمده است: گزارش واصله به این مرجع مؤید آن است که تعلل و تاخیر در صدور مجوز واردات قانونی سیگار با مارک مارلبرو و برای شرکت زرین تجارت خاورمیانه بعنوان عامل، صرفنظر از منافع و عوایدی که برای شرکت مذکور در بر دارد، موجبات عدم تحقق سالانه حدود پانصد میلیارد تومان درآمد برای دولت را فراهم نموده از طرفی این امر( عدم واردات از مبادی قانونی با پرداخت حقوق مربوطه) باعث رونق امر قاچاق سیگار و بالا بردن هزینه‌های دولت در برخورد با این پدیده شوم و همچنین محرومیت دولت از حقوق و عوارض قانونی واردات این کالا شده است‎.‎‏ خواهشمند است در خصوص موضوع بررسی و مراتب را به این شعبه اعلام فرمایید‎.
‎به گزارش این سایت خبری بر اساس مستندات مذکور، به نظر می رسد که صدور مجوز رسمی برای فعالیت یک شرکت و جلوگیری از قاچاق، منافع بسیاری را به خطر می اندازد که لازم است هرچه سریع‌تر مراجع قانونی ذیصلاح در این رابطه تصمیم گیری کنند‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7765