قالیباف و نو اصولگرایی

0
۶۴۳ بازدید

میثم سعادت-گروه سیاسی

هفته پیش یک نفر در صفحه اجتماعی خود نوشته بود قالیباف به حدی از سیاست کنار رفته است که حتی برای زلزله زده ها پیام نداد. راست گفته بود. شهردار تهران در پاییز به خواب زمستانی رفته است. کمتر از هر زمان دیگری در ده سال اخیر در رسانه ها بوده است. شبیه سایر رهبران اصولگرا او نیز خواست تا در قامت رئیس جمهور به مردم خدمت کند و بر این خواسته آنقدر پافشاری کرد که از سیاست کنار گذاشته شد. خنده های هیستیریک او، متلک پرانی ها و استناد به مدارک نا مستدل در زمان مناظره ها، آخرین خاطره مردم تهران از شهردار معزول است.
روز دوشنبه اما قالیباف آمد تا از پرده جدید نمایش خود رونمایی کند. وی گفت اصولگرایان به مکتب امام معتقدند، اما این جریان کارنامه قابل قبول و قابل دفاعی ندارد و حتی در هدفگذاری و روش و ابزار هم بد سلیقگی داشته است.این جریان شعار مردم باوری را داد اما در عمل به آن باور نداشت … در نواصولگرایی ما باید برمبنای اصول انقلاب و مباتی سیاست حضرت امام بنای کاملا جدیدی ایجاد کنیم…محوریت این جریان باید در اختیار نیروهای جوان و خوشفکر باشد، من هرگز خودم را محور این حرکت نمی دانم اما می توانم صدای این تغییر باشم…بیشتر کسانی که خواهان تغییر هستند،اعتمادی به رؤسای این جریان ندارند لذا در محفل خصوصی نمی‌شود تحول ایجاد کرد.
وام دار اصولگرایی
پیش از این نیز قالیباف تلویحا از پیرسالاری اصولگرایان انتقاد کرده بود. با این حال قالیباف لااقل در باره سن و سال اصولگرایان غلو کرده است. جناح راست جمهوری اسلامی که در دوره ای به نام ائتلاف پیروان خط امام و رهبری و زیر پرچم جامعه روحانیت مبارز فعالیت می کرد، از پانزده سال قبل دست به تغییر نسل زد و احمدی نژاد و قالیباف و حدادعادل را جایگزین هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری و شیخ محمد یزدی کرد. به مرور روحانیون یا به حاشیه رفتند یا با حامیان خود ائتلاف های جدید با اصلاح طلبان تشکیل دادند اما جوانان جناح راست بودند که برای اولین بار نام اصولگرایی را بر خود نهادند. اصولگرایان اولین بار نام ائتلاف جناح راست در مجلس هفتم بود و دوازه سال شوراهای شهری که با این نام کرسی های شورای تهران را در اختیار گرفته بودند، قالیباف را برای شهرداری انتخاب کردند.
مبانی نا مشخص
روزنامه صبح نو که نزدیکترین رسانه به تیم رسانه ای سردار قالیباف است، سعی کرده بعد از انتخابات تعریف جدیدی از سیاست ارائه کند. شاید تلاشی برای معرفی مبانی نو اصولگرایی. این روزنامه همچنان که به شدت دولت روحانی را مورد نقد قرار می دهد اما تصاویر ظریف را در صفحه اول منتشر می کند. شاید می خواهد بگوید نو اصولگرایی سیاست خارجی دولت جدید را قبول دارد. با این حال هنوز تصویر کاملی از آنچه قالیباف در رویا می پروراند ارائه نشده است. می توان اطمینان داشت که اولین ویژگی نو اصولگرایی، رئیس جمهور شدن قالیباف است. با این حال سردار می خواهد نظریه پرداز باشد. باید منتظر نظریات دیگر او درباره جزئیات نو اصولگرایی باشیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=73347