قالیباف نامزدی که شاید، رئیسی را نمایندگی‌می‌کند

0
۷۵۰ بازدید

احسان کرمانشاهی-گروه سیاسی

ماراتن انتخابات ریاست جمهوری  وارد هفته دوم خود می‌شود این درحالی است که برنامه‌های تبلیغاتی کاندیداهای ریاست جمهوری دوازدهم یکی بعد از دیگری از صدا و سیما پخش می‌شود و اولین مناظره انتخاباتی جمعه گذشته توانست تا حدودی هیجانات ابتدایی در بین اغشار مختلف مردم را به وجود آورد. جهانگیری با مقابله با هجمه‌های قالیباف به روحانی توانست دست برتری در اولین مناظره انتخاباتی پیدا کند.  نظرسنجی‌ها بلافاصله بعد از اولین مناظره نشان داد که رای روحانی با شیب ملایمی افزاده شد. که نشان از موفقیت پروژه کاندیدای پوششی در حمایت از روحانی به وسیله اصلاح طلبان دارد. بعد از انتخابات نیز درصحنه واقعی سیاسی قالیباف خود به عنوان یک ۴ درصدی در مقابل روحانی ۹۶ درصدی تبدیل می‌کند.

*قالیباف دست وپا می‌زند

هرچند بر اساس آخرین نظر سنجی ها قالیباف با فاصله معنا داری از روحانی هنوز نفر دوم است واحتمال جذب رای او در مقایسه با ابراهیم رئیسی بیشتر است اما، به نظر می رسد رئیسی با قدرت و توان بیشتری در حال پیشروی در جمع آرای سازمان دهی شده اصولگریان است.  از ابتدا و زمانی که نام او در مجمع عمومی جمنا  به عنوان نامزد ریاست جمهوری مطرح شد اقبال به وی بیش از سایر نامزد های اصولگرا بود. از این منظر به نظر می‌رسد با توجه به حضور اصولگریان شناخته شده از سنتی تا طیف محمود احمدی نژاد در ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی  او استعداد بیشتری برای تبدیل شدن به نامزد واحد اصولگریان دارد. از سوی دیگر در سفرهای استانی نیز رئیسی از دست برتری نسبت به قالیباف برخوردار است به طوری که او تنها کاندیدای اصولگرا است که به صورت مرتب به سفر استانی ‌می رود و با استقبال از سوی بدنه اصولگریان در مقایسه با دو کاندیدای دیگر این جریان مواجه می‌شود.  قالیباف در سفر استانی به قم با عدم استقبال از سوی مردم این شهر روبرو شد به طوری که قم تا این لحظه به آخرین سفر استانی قالیباف تبدیل شده است. از عدم سفر قالیباف به استانها می‌توان نتیجه گرفت که  او این احتمال را می‌دهد که باید درآینده به توصیه اصولگریان توجه کرده و رسما به عنوان کاندیدای پوششی درصحنه انتخابات باقی بماند. هر چند  قالیباف در مناظره اول طعنه کاندیدای پوششی را به جهانگیری زد اما،این احتمال وجود دارد که وی زودتر از جهانگیری از صحنه انتخابات کنار رود.

*مرگ و زندگی قالیباف

شاید پسنیده ترین روش برای محمد باقر قالیباف این بود که همچون سعید جلیلی از صحنه انتخابات کنار رفته و به ذخیره جریان اصولگرا برای انتخابات بعدی تبدیل شود اما، به هر طریق  قالیباف وارد انتخابات شد و  جهانگیری توانست او را با قدرت از صحنه کنار بزند. واقعیت این است که  شهردار فعلی تهران گرفتار سر در گمی عمیقی است از یک سو آمده که  به رویای دیرین خود یعنی تکیه بر صندلی پاستور واقعیت بخشد و از سوی دیگر می‌داند در صورت باخت در انتخابات ریاست جمهوری شهرداری تهران را هم از دست خواهد دارد. او نمی‌تواند بدون داشتن منصب بماند. به نظر می رسد ورود قالیباف به انتخابات ریاست جمهوری  اگر به پیروزی او تبدیل نشود، مرگ سیاسی او خواهد بود. از این روست شاید او به توصیه بزرگان همچون گذشته اهمیت ندهد و در صحنه انتخابات باقی بماند.

 

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59304