قالیباف از رئیسی عبور می‌کند

1
۹۴۴ بازدید

گروه سیاسی

جبهه پایداری روزگذشته طی بیانیه‌ای رسمی ابراهیم رئیسی را به عنوان کاندیدای اصلح معرفی کرد دراین بیانیه آمده است: این جبهه ضمن اعلام شاخص‌ها، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی را به عنوان نامزد اصلح معرفی می‌کند. در بخشی از این بیانیه آمده است: با توجه به ناکامی دولت یازدهم در تحقق وعده‌های خود در خصوص حل مشکلات اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان، جبهه پایداری به استحضار ملت شریف می‌رساند که پس از بررسی همه‌جانبه و با تمرکز راهبردی جهت حل مسائل اساسی مردم و کشور عزیزمان،حجت الاسلام والمسلمین آقای سیدابراهیم رئیسی را به عنوان نامزد اصلح ریاست جمهوری به ملت قهرمان پرور ایران معرفی می‌کند. هرچند جبهه پایداری  از مدتها پیش راه خود را از  جمنا جدا کرده بود اما باقی ماندن دو کانیدای مد نظر جمنا درجمع تایید صلاحیت شدگان انتخابات ریاست جمهوری موجب شد که جمنا و پایداری تا حدودی به هم نزدیک شوند. چند روز پیش بود که جمنا  طی بیانیه‌ای اعلام کرد که از هر دو کانیدای اصولگرا در صحنه انتخابات حمایت خواهد کرد هر چند جمنا تلاش کرده است میدان‌داراصولگریان باشد اما به نظر می‌رسد جبهه پایداری تمایلات بیشتری برای پیروزی در انتخابات دارد و با معرفی ابراهیم رئیسی به عنوان کاندیدای  مورد تایید رسما وارد رقابت با روحانی شده است.

*دو قطبی پایداری علیه روحانی

 هر چند اصلاح طلبان تلاش کردند که از دو قطبی سازی در انتخابات اجتناب کنند اما، گویا پایداری ها شکست روحانی را در دو قطبی  شدن انتخابات می‌دانند. آنها با حمایت قاطع از رئیسی مجددا راه خود را از جمنا جدا کردند و نشان دادند که حاضر به حمایت از قالیباف نیستند و قرار نیست همچون جمنا در آینده پاسخگوی معرفی قالیباف به مردم به عنوان کانیدای اصولگرایان همچون احمدی نژاد باشند. به هر طریق آنها  اعتقاد دارند ‌حجم قابل توجهی از آراء سازمان دهی شده اصولگریان را می‌توانند به سمت  ابراهیم رئیسی هدایت کنند. البته این تصمیم پایداری می‌تواند زنگ خطری برای قالیباف باشد و درصورتی که جمنا نیز تصمیم به معرفی رئیسی بگیرد قالیباف دیگر چاراه ای ندارد جز اینکه  با کرسی ریاست جمهوری خدا حافظی کند. اما قالیباف چنان محکم برای کنار زدن روحانی ایستاده که بعید است حتی در صورت اجماع توامان جمنا و پایداری به نفع  اصولگریان ‌حاضر  به  کناره گیری باشد

*قالیباف و احتمال هجمه به رئیسی

 براساس آخرین نظر سنجی‌ها حسن روحانی با حدود ۵۰ درصد، صدر نشین نامزد‌های ریاست جمهوری است و در مرتبه بعد محمد باقر قالیباف با حدود۳۰ درصد آرا نفر دوم و ابراهیم رئیسی با حدود۱۵ درصد در جایگاه سوم قرار دارد. درنتیجه اگر اصولگریان به نظرسنجی‌ها رجوع کنند حق قالیباف است که درصحنه مانده و ابراهیم رئیسی به نفع او کناره گیری کند، اما از سوی دیگر محمد باقر قالیباف برای سومین بار است که کاندیدای ریاست جمهوری می شود و در آخرین انتخابات در مقابل روحانی تنها ۷ میلیون رای به دست آورد. و روحانی توانست تمام قد در مقابل وی ایستاده و او را کنار بزند. در مناظره اول نیز هر چند قالیباف تلاش داشت خود را رقیب اصلی روحانی نشان دهد اما، نظر سنجی‌ها بعد از مناظره نشان داد که قالیباف شکست خورده مناظره اول بوده در نتیجه امکان رای آوری وی در مقابل روحانی با وجود حضور اسحاق جهانگیری در همان حدود ۷ میلیون سال ۹۲ خواهد بود. بنابراین اصولگریان حاضر به بخت آزمایی بر روی قالیباف نخواهند شد و تلاش دارند وی را مجاب کنند که با پذیرش معاون اولی از سوی رئیسی به نفع وی از صحنه انتخابات کناره‌گیری‌کند. اما قالیباف که شهردار تهران است  و در مقایسه به معاون اول رئیس جمهور اختیارات زیادی داشته در نتیجه حاضر نیست در زیر چتر رئیسی قرار بگیرد و احتمالا  در صحنه انتخابات باقی خواهد ماند. او به خوبی می‌داند  با در نظر گرفتن اجماع اصلاح طلبان و باقی ماندن رئیسی  در صحنه انتخابات باز هم نمی‌تواند بر کرسی  ریاست جمهری  تکیه بزند. در نتیجه این امکان وجود دارد که  از رئیسی  عبور کرده و او را به بی‌برنامگی و عدم تسلط بر امور اجرایی متهم کند. احتمال اینکه   قالیباف از رئیسی برای تحقق رویای دیرن خود عبور کند وجود دارد. بسیاری اعتقاد داشتند که سر و صدا های قالیباف در مناظره  نه برای تخریب روحانی بلکه برای این بود که نشان دهد که نامزد اصلی اصولگریان است. حال باید دید قالیباف در دومین مناظره از  ابراهیم رئیسی کانیدای مطرح  پایداری‌ها عبور خواهد کرد؟

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59298

Comments are closed.