قائم مقام وزیر امور خارجه: توافق با شرکت‌های نفتی خارجی در حال نهایی شدن است

0
۷۳۲ بازدید

#دیپلماسی_نفتی #تحریم #مرتضی_سرمدی

خبرگزاری ایلنا نوشت: مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه با اشاره به فرصت هایی که برجام پیش روی صنعت نفت و آب و برق کشور گذاشته، اظهار داشت: بدون شک تحریم سنگ بزرگی جلوی راه حرکت اقتصادی کشور به ویژه در حوزه روابط خارجی بود که با برجام این سنگ از مسیر حرکت اقتصادی صنعت گران و فعالان اقتصادی برداشته شد.

وی با بیان اینکه در حوزه نفت و گاز بازارها از دست رفته و تولید کاهش پیدا کرده بود، افزود: با توجه به خروج ایران از بازار، قراردادهای بلند مدت منعقد شده بود که با لغو تحریم ها جایگزینی آن کاری دشوار بود اما خوشبختانه وزارت نفت توانست ظرفیت تولید کشور را تا حد بالایی به قبل از تحریم ها برگرداند و این خود نیازمند کار فنی بسیار گسترده بود.

سرمدی با اشاره به اینکه در حوزه انرژی فسیلی و الکتریکی پیشرفت های ما چشمگیر بوده است، خاطرنشان کرد: همچنین باید در نظر بگیریم که با توجه به محدودیت های مالی که وجود داشت و اکنون نیز ادامه دارد، رسیدن به میزان تولید قبل از تحریم کاری سخت بود که فقط با ابتکار و نوآوری و تعهد توانستیم این کار را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه دیپلماسی نفتی و سیاسی کشور با هماهنگی با هم توانستند بازار از دست رفته را پس بگیرند، خاطرنشان کرد: اکنون شرایطی ایجاد شده که دوباره ایران به جایگاه خود در اوپک و دیگر سازمان های بین المللی مربوط به انرژی های فسیلی بازگردد.

قائم مقام وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: وزارت خارجه علاوه بر معرفی فرصتها و توانمندی ایران به کشورهای مختلف و حمایت دیپلماتیک برای اینکه حق شرکت ها در مناقصه ها تضییع نشود، در صورتی که فعالان اقتصادی در صحنه بین المللی با مشکلاتی روبرو شدند، اقدام به حل آنها خواهد کرد و شرایطی فراهم می کنیم که در کنار صادرات کالا، صادرات خدمات فنی و مهنسی هم رشد قابل ملاحظه ای داشته باشد. بنا بر این نیروهای متخصص کشور می توانند تجربیات و توانمندی های خودشان را در بازارهای بین المللی به نمایش بگذارند.

وی یادآور شد: هر گونه فعالیت اقتصادی در حوزه خارج از کشور از تحولات بین المللی نیز تاثیر می گیرد بنا بر این هر قدر فعالیت اقتصادی ارزشمند تر باشد طبیعی است که تاثیرپذیری بیشتر است.

سرمدی در ادامه با اشاره به مذاکرات انجام شده با کمپانی های نفتی بین المللی افزود: شواهد نشان می دهد که مجموعه مذاکرات در حال نهایی شدن است و حتی تحولات سیاسی دنیا نتوانسته انگیزه قوی شرکت های بین المللی برای دسترسی به بازار بکر ایران را دچار تزلزل کند ضمن اینکه بسیاری از دولت ها در حال حل مشکلات شرکت ها هستند تا بتوانند بدون دغدغه فعالیت خود را در ایران شروع کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مذاکرات با شرکت های نفتی دنیا به خوبی پیش می رود و در مراحل نهایی است، گفت: کشورهای بزرگ صنعتی دنیا انگیزه ای قوی برای حضور در صنعت نفت ایران دارند و کسی تمایل ندارد که این فرصت را از دست بدهد و ایران نیز امکان حضور را برای همه شرکت ها فراهم کرده است و اینکه در سیاست برخی دولت ها خود تحریمی و خود زنی وجود دارد کوتاه بینانه است و باعث می شود در رقابت برای حضور و سرمایه گذاری در ایران عقب بمانند.

این مقام مسئول در ادامه به حوزه آب و برق اشاره و اظهار داشت: اقداماتی که برای بازسازی کشور بعد از جنگ انجام دادیم و ظرفیتی که ایجاد شده ، می تواند نمایانگر توانمندی صنعت و فناوری ایران در بازارهای بین المللی باشد.

سرمدی گفت: خوشبختانه مهندسین کشور علیرغم تحریم ها موفق شدند در کشورهای همسایه پروژه های بسیار مهمی انجام دهند و در حال حاضر کافی است که با برنامه ریزی و حمایت داخلی این مجموعه صادرات نه فقط در نقطه ابتدا و انتها بلکه بصورت یک چرخه زنجیروار دیده شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59832