فیلتر دردی را دوا نخواهد کرد!

0
۴۷۵ بازدید

جزئیات ساماندهی کانال‌های تلگرامی در نشست کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات بررسی شد

گروه امورزیربنایی-در نشست بررسی فرصت‌ها و چالشهای تولید محتوای دیجیتال، فرهنگ‌سازی و استفاده از روش‌های تشویقی به جای برخوردهای بازدارنده و تنبیهی در روند حمایت از حقوق مالکیت معنوی به عنوان راهکار اصلی مطرح شد.

رئیس کمیته تولید محتوای کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه دراین نشست گفت: مرکز ملی فضای مجازی مأموریت جدیدی مبنی بر ساماندهی کانال‌های تلگرامی با اعضای بالای ۵ هزار عضو را تعریف کرده و وزارت ارشاد نیز در این رابطه وظیفه مهم برعهده دارد. مطرح شدن مسئله ساماندهی تلگرام نگرانی را در مورد احتمال اعمال برخی محدودیت‌ها به وجود آورده است.

بر اساس اظهارات شهرام حاجی قربانی، رئیس کمیته تولید محتوای کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه، در گذشته نیز ساماندهی وضعیت ناشران دیجیتال مطرح شد که در قالب آن انگیزه‌های حمایتی نیز در نظر گرفته‌شده بود اما در روند کار به‌تدریج حمایتها کاسته شد و نظارت نیز محدود به همان ناشرانی شد که مجوز رسمی داشتند؛ ناشران بدون مجوز به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه نظارتی به کار خود ادامه دادند.

این فعال اقتصادی، نبود سازوکار مشخص برای اجرای پروژه‌هایی ازاین‌دست را علت عدم موفقیت وزارتخانه در ساماندهی امور مربوط به فضای مجازی عنوان کرد و افزود: نباید در رابطه با شناسنامه‌دار کردن کانالهای تلگرامی مانند ساماندهی وضعیت ناشران تک بعدی نگاه کنیم.

طبق اظهارات فعالان حوزه فناوری اطلاعات در بسیاری از مواقع فرد صاحب گروه تلگرامی نوجوانی ۱۲ یا ۱۳ ساله است و نسبت به جرم خود بی‌اطلاع است. به نظر می‌رسد وزارتخانه باید از طریق تهیه تیزرهای تبلیغاتی فرهنگ استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه را تشریح و مصادیق جرم‌های دیجیتالی را معرفی کند.

به باور اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه، دنیای مجازی دنیای محدودیت نیست. اینکه دولت به‌محض برخورد با سایت‌ها و وبسایت‌های متخلف آنها را فیلتر می‌کند، دردی را دوا نخواهد کرد؛ گواه این ادعا هم نتیجه‌ای است که ظرف این چندین سال از روشهای تنبیهی و بازدارنده شاهد بوده‌ایم.

حاجی قربانی فرهنگ‌سازی و اخلاق محوری را راه درمان این معضل دانست.

در ادامه رحمتی نماینده مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به موضوع ساماندهی کانالهای تلگرام تصریح کرد: به‌طور حتم ناشرانی که مجوز رسمی را دریافت کرده‌اند به‌راحتی حقوق مالکیت معنوی خود را حفظ می‌کنند. از طرف دیگر هرگونه درخواستی که از سوی این ناشران در مورد رسیدگی به پرونده‌های سواستفاده از نام، برند یا محصول آنها به این مرکز ارائه شود، موضوع خیلی سریع از سوی کارشناسان رسیدگی خواهد شد. همه این اقدامات برای ناشرانی انجام می‌شود که دارای مجوز باشند.

وی ادامه داد: بنابراین ساماندهی وضعیت ناشران دیجیتال تجربه موفقی بود و وزارتخانه نیز بر آن است که در ساماندهی کانالهای تلگرامی نیز شرایط مساعدی را برای افراد ایجاد کند. از سویی موضوع امنیت ملی مطرح است که باید متناسب با تحولات سریع دنیای دیجیتال، جنبه‌های نظارتی کار نیز متحول و به‌روز شود.

این نماینده مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال از تعاملات این مرکز با شرکت پست خبر داد و گفت: خوشبختانه همکاری خوبی بین مرکز فناوری اطلاعات و شرکت پست به وجود آمده که در قالب آن برای مراقبت از خریدوفروش‌های آنلاین، تنها مرسولاتی از طریق پست ارسال خواهد شد که مجوزهای لازم را داشته باشد. از طرفی در هنگام خرید نیز درگاه‌های بانکی فقط برای سایتهایی عمل می‌کنند که مجوزهای لازم را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ضعف‌های موجود در این رابطه، قدیمی بودن قانون است. قانون موجود مربوط به دهه ۷۰ بوده و کارآیی لازم را از دست داده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=50029