کد خبر: 1231
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۳
گروه : جامعه

فوتبال ما به ناکجا آباد می‌رود؟!

فوتبال ما به ناکجا آباد می‌رود؟!

 جلال چراغپور معتقد است افزایش بی‌رویه قرارداد فوتبالی‌ها و به دنبال آن رواج زیرمیزی، تاثیر منفی روی جامعه به ویژه جوانان گذاشته و به همین دلیل باید مسئولان رده بالا برای برچیده شدن آن ورود کنند.


کارشناس فوتبال در گفت‌وگو با ایسنا، درباره افزایش نجومی قراردادهای بازیکنان و مربیان فوتبال با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و رواج پول‌های زیر میزی و تخلف‌های پشت پرده، اظهار کرد: اگر بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم وارد دنیایی می شویم که بسیار گسترده بوده و مانند شبکه است. حال اگر بخواهیم این شبکه را بررسی کنیم دچار مشکل می‌شویم، چرا که این شبکه مثل تور داخل دریا افتاده و هر چقدر تلاش می‌کنیم آن را بیرون بکشیم، می‌بینیم بزرگ‌تر از این حرف‌ها است.

وی اضافه کرد: در اولین گام می گویم روش فعلی پرداخت پول، ضد فوتبال است. یکی از دلایلی که باعث شده فوتبال ما مصنوعی شود، صحنه‌های زیبا کم داشته باشد، تکنیک‌های اساسی و زیبایی‌ها دیده نشود، همین نحوه پرداخت پول به فوتبالی‌هاست. مسائلی اتفاق می‌افتد که دست مربیان را بر روی آماده کردن تیم‌شان می‌بندد. این موضوع جنبه اجتماعی و اقتصادی نیز دارد. اگر تحقیق و جست‌وجو کنیم، شاید به این برسیم که مثلا 100 سال پیش در یکی از کشورهای دور افتاده این چنین به فوتبالیست‌ها پول می‌دادند. اما الان هیچ جای دنیا مثل ایران پول نمی‌دهند. به همین دلیل است که بازیکن برای خودش سبک بازی تعریف می‌کند. مثلا اگر پولش را کامل دریافت کند با استراتژی وارد زمین می‌شود که آسیب نبیند. اگر واقعا بخواهیم آسیب شناسانه بررسی کنیم، یکی از دلایل افت فوتبال ما همین مسائل مالی است. مدام آه می‌کشیم و افسوس می‌خوریم که چرا افتخارات گذشته کسب نمی‌شود و فوتبال مثل قبل نیست؟

کارشناس فوتبال با اشاره به این که مخالف ورود پول به فوتبال نیست، مطرح کرد: صحبت‌های وزیر بهداشت را چند روز پیش می‌شنیدم که می‌گفت پزشکان اعلام کرده‌اند در صورت دریافت چهار میلیون تومان، مطب خود را رها کرده و در بیمارستان‌های دولتی کار می‌کنند. در کنار پزشکان، افراد تحصیل کرده در تخصص‌های عالی بسیاری مثل نفت، راهسازی ، انرژی هسته ای و ... هستند که دریافت زیادی هم ندارند. اصلا اگر این‌ها را هم نادیده بگیریم و بگوییم فوتبالیست‌ها حق دارند به خاطر زحمتی که می‌کشند پول دریافت کنند، اما این روش پرداختی‌ها را قبول نمی‌کنم. یک زمان شما میلیاردر هستی و دوست داری از درآمد خودت به گدای سر کوچه 100 هزار تومان کمک کنی. هیچ کس نمی‌تواند به شما اعتراض کند. اما زمانی به شما پول می‌دهند تا بروید و از بازار خرید کنید. حال اگر این پول را به گدا بدهید، نه منطقی است و نه اخلاقی. در فوتبال هم مدیران می‌توانند از طریق گرفتن اسپانسر، بلیت فروشی، حق پخش و ... درآمدزایی کنند، ولی کار درستی نیست که پول دولتی را به قشر خاصی اختصاص ‌دهیم. کسانی هم که در این زمینه کار می‌کنند، آنقدر سطح پایین حرف می‌زنند که نمی‌توان به صحبت‌هایشان گوش کرد. برخی مدیران فوتبال امروز ما کسانی هستند که تنها وظیفه دریافت و تقسیم پول را دارند. این که مدیریت نیست. شب و روز کاسه گدایی دست‌شان می‌گیرند و ابراز نیاز می‌کنند تا بتوانند منابع مالی دریافت کنند. بعد هم می‌گویند می‌خواهیم هواپیما بخریم و ...