فعالیت ۲۰ درصد صنایع کوچک با کمتر از نصف ظرفیت

0
۲۳۲ بازدید

۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به صنایع کوچک پرداخت می شود

گروه تولید: مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از توافق با بانک صنعت و معدن برای پرداخت ۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به صنایع کوچک از طریق معاونت صنایع کوچک در بانک صنعت و معدن که اخیرا ایجاد شده خبر داد.

محمد علی سید ابریشمی روزچهارشنبه، دراولین همایش بانکداری صنایع کوچک با اشاره به دو بخش مهم فعالیت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: در سال‌های گذشته اولویت اول بر ایجاد زیرساخت‌ها برای فعالیت واحد‌های صنعتی بوده است.

وی با اشاره به ایجاد معاونت صنایع کوچک در بانک صنعت و معدن گفت: براین اساس انتظار داریم که در سال جاری ۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از این طریق در اختیار صنایع کوچک قرار گیرد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر ۲۰ درصد از صنایع کوچک با ظرفیتی کمتر از ۵۰ درصد کار می‌کنند، اظهار کرد: مهم‌ترین کار برای رفع این مشکلات دسترسی واحد‌ها به تسهیلات مورد نیاز است در حال حاضر یک چک برگشتی یا اقساط عقب‌ افتاده باعث می‌شود واحد‌های صنعتی دیگر نتوانند از تسهیلات استفاده کنند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی افزود: معاونان ما در استان‌ها از نظر کارشناسی و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با تمام توان در اختیار بانک صنعت و معدن هستند تا بتوان بخشی از مشکلات واحد‌های صنعتی را حل کرد.

وی افزود: در حال حاضر ۱۳۰ هزار هکتار زمین در اختیار ماست و ۹۴۲ شهرک صنعتی در این زمین‌ها مصوب هستند که از این تعداد ۷۵۱ مورد از آنها در حال حاضر فعال و در حال بهره‌برداری هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که ۶۲ هزار قرار‌داد برای واحد‌های مستقر در شهرک‌ها قرار دارد، اظهار کرد: از مجموع بیش از ۸۰ هزار واحد صنعتی در کشور ۳۱ هزار و ۵۰۰ واحد در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند که عمده این واحد‌ها صنایع کوچک بوده به‌طوری که متوسط تعداد کارکنان آنها ۲۲ نفر و در عین حال متوسط زمین در اختیار هر واحد حدود ۴۸۰۰ مترمربع است.

سید ابریشمی با بیان این‌که کارهای توسعه‌ای همچنان انجام می‌شود، گفت: در حال حاضر ۵۰ هزار هکتار زمین صنعتی در اختیار داریم که ۳۰ هزار هکتار آن به ما واگذار شده و از این مساحت در حدود ۱۶ هزار هکتار آن واحد‌های صنعتی مستقر شده‌اند و تعدادی نیز در حال ساخت‌وساز است.

وی با بیان این‌که اکنون اولویت اول سازمان به بخش دوم فعالیت یعنی حمایت از صنایع کوچک تبدیل شده است، گفت: ما تقریبا فاز اول را پشت سر گذاشته‌ایم البته اینگونه نیست که بگوییم کار اتمام یافته و دیگر نیازی به ایجاد زیرساخت نداریم، اما با توجه به این‌که بسیاری از واحد‌های صنعتی در سال‌های اخیر به دلایل مختلف دچار مشکلاتی شده‌اند، اولویت ما رفع این مشکلات است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با بیان این‌که در سال‌های ۸۴ تا ۱۳۹۲ فعالیت تعداد زیادی از واحد‌های صنعتی متوقف شد، گفت: دلایل اصلی این موضوع افزایش نرخ ارز با شیب زیاد و واردات بی‌رویه بود که علاوه بر ایجاد مشکلات نقدینگی برای خرید مواد اولیه توسط واحد‌ها بخشی از بازار آنها نیز از دست رفت و به همین دلیل دیگر نتوانستند ادامه دهند یا ظرفیت خود را از دست دادند.

 
 
 
(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12955