فعالیت ۱۴ هزار شهرک صنعتی متوقف است

0
۲۵۳ بازدید

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: ۱۴ هزار شهرک صنعتی به دلیل وجود مشکلات متوقف شده‌اند. در صورتیکه اغلب آن ها با اختصاص فقط ۶۰۰ میلیون تومان احیاء می‌شوند.

محمدعلی سید ابریشمی – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ۸۱ هزار شهرک صنعتی ۱۴ هزار واحد به دلیل وجود مشکلات تکنولوژی و نقدینگی طی ۱۵ سال اخیر متوقف شده‌اند که اکثر آنها بین سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: ۷۰ درصد این توقف به دلیل وجود مشکلات نقدینگی بوده و می‌توان به صراحت اعلام کرد که با تامین تسهیلات بخش اعظمی از این مشکلات حل شود.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با بیان این‌که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده اگر روال به خوبی پیش رود تا سال آینده، ۴۰ درصد پروژه‌های متوقف شده که حدود ۵۶۰۰ واحد هستند، هریک با دریافت ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات دوباره احیاء می‌شوند.

سید ابریشمی میزان اشتغال این ۱۴ هزار واحد متوقف را ۱۱۲ هزار نفر عنوان و اظهار کرد: برای واحد‌هایی که زیر ظرفیت تولید می‌کنند باید تمهیدات اساسی اندیشیده شود.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این‌که آیا شرایط تحریم در الگوبرداری از خوشه‌های صنعتی که ریشه در ایتالیا دارد، تاثیری گذاشته است؟ گفت: ریشه خوشه‌های صنعتی از کشور اروپا گرفته شده و آن زمان آموزش‌های لازم به ایران داده شد و در حال حاضر ایران می‌تواند در این زمینه فعالیت مستقلی را پیش‌ بگیرد.

وی ادامه داد: اگر تجربه‌ای در سایر کشور‌ها وجود داشته باشد،‌مشتاق به دریافت آن هستیم و ارتباط برون‌مرزی ما در رابطه با واحد‌های صنعتی تاکنون خوب بوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تعداد شهرک‌های صنعتی کشور را ۳۱ شرکت در ۳۱ استان اعلام و اظهار کرد: این شرکت‌ها براساس قانون تجارت مشغول به کار هستند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی زمان احداث سازمان صنایع کوچک را در سال ۱۳۴۳ عنوان و اظهار کرد: کمک به ایجاد صنایع کوچک در ۱۱ منطقه ویژه اقتصادی، تکمیل زیرساخت‌ها، ایجاد شهرک‌ها و نواحی صنعتی جدید، ایجاد مراکز کسب‌وکار، توسعه بازار بخشی از ماموریت‌های سازمان صنایع کوچک است.

سید ابریشمی تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب را ۹۴۳ واحد عنوان و اظهار کرد: با توجه به این‌که فعالیت‌ برخی از این واحد‌ها اصلا مقرون به صرفه نیست مصوباتی را مبنی بر لغو مجوز آنها به دولت ارائه داده‌ایم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7335