فعالان بخش خصوصی گردشگری رها شدند

0
۳۳۸ بازدید

رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: عدم توجه به میراث فرهنگی و مفاخر تاریخی آتش زدن به ثروت ملی است که قابل بازیابی هم نیست. مشکلاتی مانند تحریم‌ها و همه‌گیری کرونا نیز به مشکلات قبلی اضافه شده و بسیاری از فعالان بخش خصوصی در این حوزه را به تنگناهای جدی و حتی ورشکستگی کشانده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، غلامحسین شافعی در نشست امروز اتاق بازرگانی ایران با وزیر میراث فرهنگی گردشگری اظهار داشت: سال‌ها است که بخش گردشگری در کشور مورد بی‌مهری قرار گرفته  و آن‌گونه که بایسته است از ظرفیت‌های موجود آن استفاده نشده و بعضا آثار تاریخی ثبت شده کشور نیز در معرض آسیب‌های جدی بوده است.

 شافعی ادامه داد: عدم توجه به میراث فرهنگی و مفاخر تاریخی آتش زدن به ثروت ملی است که قابل بازیابی هم نیست. مشکلاتی مانند تحریم‌ها و همه‌گیری کرونا نیز به مشکلات قبلی اضافه شده و بسیاری از فعالان بخش خصوصی در این حوزه را به تنگناهای جدی و حتی ورشکستگی کشانده است.

وی افزود: فعالان بخش خصوصی در این حوزه بی‌پناه رها شده‌اند ایران به رغم برخورداری از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌شمار نتوانسته از ظرفیت‌های ملی خود به خوبی استفاده کند.

رییس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: ‌بر اساس آخرین گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری بخش گردشگری در ایران سهم ۴.۲ درصدی از کل تولید ناخالص داخلی کشور را در سال ۲۰۲۰ به خود اختصاص داده است. این رقم برای قطر ۷.۵ درصد ، عربستان ۷.۱ درصد، امارات ۵.۴ درصد و ترکیه ۵ درصد است.

وی اضافه کرد: سهم اشتغال این بخش از کل اشتغال ایران در سال ۲۰۲۰ ، ۶.۵ درصد بوده در حالی که این رقم برای گرجستان ۲۱.۸ ، امارات ۹.۴ و ترکیه ۸.۱ درصد بوده است. شاخص رقابت‌ پذیری سفر و گردشگری در سال ۲۰۱۹، برای ایران بین ۱۴۰ کشور رتبه ۸۹ بوده در حالی که امارات رتبه ۳۳ و ترکیه رتبه ۴۳ را به خود اختصاص داده‌اند.

شافعی خاطرنشان کرد: احیای این بخش نیازمند اقداماتی مبتنی بر برنامه، علم و تجربه است بخش گردشگری پتانسیلی برای تحرک در اقتصاد است که اگر از ظرفیت‌های آن استفاده شود و برنامه عملیاتی داشته با شیم و بتوانیم رویکردهای اساسی را به کار بگیریم می‌توان شاهد تحول قابل ملاحظه‌ای در این بخش بود که از سرریز آن کل اقتصاد منتفع می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=162490

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here