کد خبر: 162490
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۰

فعالان بخش خصوصی گردشگری رها شدند

فعالان بخش خصوصی گردشگری رها شدند

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، غلامحسین شافعی در نشست امروز اتاق بازرگانی ایران با وزیر میراث فرهنگی گردشگری اظهار داشت: سال‌ها است که بخش گردشگری در کشور مورد بی‌مهری قرار گرفته  و آن‌گونه که بایسته است از ظرفیت‌های موجود آن استفاده نشده و بعضا آثار تاریخی ثبت شده کشور نیز در معرض آسیب‌های جدی بوده است.

 شافعی ادامه داد: عدم توجه به میراث فرهنگی و مفاخر تاریخی آتش زدن به ثروت ملی است که قابل بازیابی هم نیست. مشکلاتی مانند تحریم‌ها و همه‌گیری کرونا نیز به مشکلات قبلی اضافه شده و بسیاری از فعالان بخش خصوصی در این حوزه را به تنگناهای جدی و حتی ورشکستگی کشانده است.

وی افزود: فعالان بخش خصوصی در این حوزه بی‌پناه رها شده‌اند ایران به رغم برخورداری از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌شمار نتوانسته از ظرفیت‌های ملی خود به خوبی استفاده کند.

رییس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: ‌بر اساس آخرین گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری بخش گردشگری در ایران سهم 4.2 درصدی از کل تولید ناخالص داخلی کشور را در سال 2020 به خود اختصاص داده است. این رقم برای قطر 7.5 درصد ، عربستان 7.1 درصد، امارات 5.4 درصد و ترکیه 5 درصد است.

وی اضافه کرد: سهم اشتغال این بخش از کل اشتغال ایران در سال 2020 ، 6.5 درصد بوده در حالی که این رقم برای گرجستان 21.8 ، امارات 9.4 و ترکیه 8.1 درصد بوده است. شاخص رقابت‌ پذیری سفر و گردشگری در سال 2019، برای ایران بین 140 کشور رتبه 89 بوده در حالی که امارات رتبه 33 و ترکیه رتبه 43 را به خود اختصاص داده‌اند.

شافعی خاطرنشان کرد: احیای این بخش نیازمند اقداماتی مبتنی بر برنامه، علم و تجربه است بخش گردشگری پتانسیلی برای تحرک در اقتصاد است که اگر از ظرفیت‌های آن استفاده شود و برنامه عملیاتی داشته با شیم و بتوانیم رویکردهای اساسی را به کار بگیریم می‌توان شاهد تحول قابل ملاحظه‌ای در این بخش بود که از سرریز آن کل اقتصاد منتفع می‌شود.