فعالان اجتماعی در صدر فعال ترین های شورای شهر

0
۱,۶۵۲ بازدید

علیرضا امامی فرد-گروه زندگی

بنابر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورا یکی از ارکان نظام می‌باشد و یکی از ویژگی‌های خاص شهرداری‌ها، حضور شورای شهر با این امکانات در کنار شهرداری‌ها است. تأکید قانون به شکلی است که از آن اجبار به وجود شورای شهر را می‌توان یافت. هر چند وزارت کشور در زمانی که شورای شهر وجود ندارد به قائم مقامی از آن مسئولیت دار وظایف است ولی بنابر تاکیدات و فهم از اصل ۱۰۳ قانون اساسی، ماده ۴۱ و دستور ماده ۴۲ و ۴۳ و ۴۴ همان قانون، نوعی مخالفت با دائمی بودن قائم مقامی وزارت کشور را می‌توان یافت.

برخی از وظایف شورای شهر، واجد جنبه‌های وضع مقررات است. برخی دیگر از وظایف آن، جنبه نظارتی و مراقبتی دارد.

اما در دوره چهارم شوراها، چهره‌های ورزشکار و حتی هنرمند با انتخاب مردم، مسئولیت ورود به شورای شهر را پذیرفتند که نظر می رسد مردم دست به دامن چهره های سرشناس شدند تا شهرشان کمی از اوضاع وخامت فاصله بگیرد اما شاید بهتر بود مردم دقت بیشتری در انتخابات شورای شهر ۹۲ می کردند زیرا در این سه سال و نیم نه تنها اوضای شهر تهران بهتر نشده بلکه حال مریضی پیدا کرده است.

اما با وجود شبکه‌های مجازی مردم آگاهی بهتری نسبت به چهار سال گذشته کسب کرده‌اند که شورای شهر می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در انتخاب شهردار داشته‌باشد و همان شهردار می‌تواند شهر را تغییر دهد.

براساس نظرسنجی پایگاه اینترنتی روزنامه جهان اقتصاد با این سوال که عملکرد کدام یک از گروه ها در شورای شهر مورد قبول بوده است؟ فعالان اجتماعی نمره بهتری را نسبت به سایر گروه ها در شورای شهر گرفتند.

در این نظرسنجی، فعالان اجتماعی با ۳۴٫۸، فعالان اقتصادی با ۳۰٫۴، فعالان سیاسی با ۲۵٫۵ و هنرمندان و ورزشکاران با ۹٫۳ درصد به ترتیب در رتبه اول تا چهارم قرار گرفتند.

به نظر می رسد وجود افراد صاحب‌نام در شورای شهر و یا اشخاصی که توانسته‌اند برای کشور افتخارآفرینی کنند، بتواند به عنوان مدیر کمکی در حوزه‌های تخصصی خودشان اثرگذار باشد، اما آمار نظرسنجی روزنامه جهان اقتصاد نشان می دهد که مردم رضایت کافی از این افراد ندارند و نمایندگان این قشر نتوانستند کمک چشمگیری برای حوزه ورزش یا هنر در شورای شهر تهران انجام دهند.

این آمار نشان می دهد که شرکت کنندگان در نظرسنجی نسبت به عملکرد ورزشکاران در شورای شهر ناراضی هستند.

اما بالاترین شاخص، فعالان اجتماعی هستند که نشان می دهد عملکرد خوبی را در این دوره داشته اند.

با نگاهی با فهرست اعضای شورای شهر، متوجه خواهیم شد که در میان افراد واقعا عده ای حضور دارند که دغدغه مسائل اجتماعی را دارند و از همین رو جواب نظرسنجی بسیار هوشمندانه و نزدیک به واقعیت است.

از جمله آقای مسجد جامعی که در برنامه های تهران گردی خود که تقریبا هر جمعه برگزار می شد، توجه ویژه خود را به این مسئله نشان داده اند.

نکته قابل ذکر و توجه اینجاست که در این نظرسنجی، فعلان اجتماعی، اقتصادی و سیاسی فاصله زیادی با یکدیگر ندارند ولی ورزشکاران و هنرمندان رابطه زیادی با این سه مورد دارد.

به نظر می رسد عدم توازن میان نامزدها نشانه خوبی نیست و همین امر باعث می شود که عملکرد این دوره از شوراها را زیر سوال ببرد.

ورزش و هنر که می تواند به جامعه نشاط بدهد، متاسفانه با نظر مردم در شورای شهر بهای کمتری به آن داده شده و این یعنی این دوره از شورای شهر اهمیت کمتری به نشاط جامعه داشته اند.

شاید جای سوال باشد که چرا اعضای شورا که اکثرا اصولگرا هستند به جای پرداختن به بازی های سیاسی، چرا به فکر موضوعات مهمی مانند ورزش و هنر نبودند.

علاوه بر این نظرسنجی، عملکرد این شورا در این زمینه نیز گواه آن را می دهد که با توجه به حضور ورزشکاران کمک چندانی به این حیطه نشده است.

اما نکته قابل توجه اینجاست که کمتر از دو هفته آینده، به انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر مانده است.

قطعا شرکت در انتخابات و انتخاب کاندیدهای اصلح می تواند توازن را در شورای شهر برقرار کند و همین امر می تواند شهری بهتر را برای مردم رقم بزند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59798