فضا برای عرضه پوشاک قاچاق دوباره باز شد

0
۹۸۲ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، اتحادیه تولید و صادارت نساجی و پوشاک ایران با ارسال نامه‌ای به رحمانی وزیر کشور خواستار اجرایی شدن مجدد “طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق” در سطح بازار شدند.

انتقاد متولیان از توقف طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق

گروه تولید-نائب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در نامه‌ای به رحمانی فضلی وزیر کشور از توقف گام های دوم و سوم «طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق» خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، اتحادیه تولید و صادارت نساجی و پوشاک ایران با ارسال نامه‌ای به رحمانی وزیر کشور خواستار اجرایی شدن مجدد “طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق”  در سطح بازار شدند.

در متن این نامه آمده است:  مستحضرید ویژگی‌های ممتاز صنعت پوشاک از جمله ایجاد ارزش‌افزوده بالا، هزینه پایین به ازای ایجاد هر شغل دائم، مصرف کم انرژی، عدم پیچیدگی فرآیند تولید و ظرفیت اشتغال‌زایی بالا، این صنعت را به یکی از مهمترین صنایع موثر در رونق تولید و افزایش اشتغال تبدیل کرده است.

یکی از مهمترین عوامل تهدیدکننده صنعت پوشاک، کیف و کفش کشور پدیده قاچاق است. طبق آمار رسمی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۹۶، پوشاک بیشترین سهم قاچاق را در بین گروه‌های کالایی به خود اختصاص داده‌ و در رتبه نخست قاچاق کالا قرارگرفته است. به همین دلیل، تولیدکنندگان پوشاک در طول سال‌های اخیر به‌صورت مکرر خواستار برخورد با فعالیت فروشندگان کالای قاچاق در سطح عرضه بوده اند.

گام اول طرح برخورد با پوشاک، کیف و کفش قاچاق با عنوان «طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق» با مساعدت و ابلاغیه مورخ ۲۹/۱۰۹۷ حضرتعالی و محوریت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کمیسیون‌های استانی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دی‌ماه سال ۹۷ آغاز گردید.

با وجود فراز و نشیب‌ها، اجرای طرح ثمرات پرباری نظیر رونق تولید و افزایش اشتغال در کارگاه‌های تولیدی، تغییر رفتار حدود ۷۰ درصدی فروشگاه‌های هدف طرح، جایگزین شدن برندهای باکیفیت ایرانی در مراکز مهم خرید و نیز افزایش ریسک عرضه پوشاک قاچاق را به همراه داشته است.

مع‌الاسف علی‌رغم تاکیدات حضرتعالی و مقامات عالی کشور مبنی بر استمرار طرح برخورد با برندهای محرز پوشاک قاچاق و گسترش آن، نه تنها اقدام موثری در جهت گسترش طرح به گام‌های دوم و سوم صورت نگرفت بلکه همان گام اول نیز از تاریخ ۲۴/۰۸/۹۸ تاکنون توسط متولیان امر در تهران متوقف شده است.

جای بسی تعجب است که این طرح با وجود ایجاد اثرات مثبت ذکر شده، همزمان با فرصت طلایی بازار شب عید و رونق خرید و فروش، متوقف و فضا برای عرضه پوشاک قاچاق باز شده و کوچکترین اقدامی جهت برخورد با پدیده شوم قاچاق، تحمل نمی شود.

دراین نامه همچنین به نکاتی مهمی اشاره شده است که در پی می آید:

جریان داشتن ورود پوشاک قاچاق از رویه‌های مختلف قانونی و غیرقانونی به کشور و اشغال بخش مهمی از بازار همزمان با افزایش قابل توجه نرخ ارز در سال‌های اخیر، نشان می‌دهد تفکر توقف یا کاهش قاچاق

به علت افزایش قیمت ارز در خوش‌بینانه‌ترین حالت بسیار ساده‌انگارانه و ناشی از عدم اطلاع از وضعیت بازار است که لازم است نهادهای نظارتی در این خصوص با جدیت و همت جهادگونه ورود نمایند.

در ادامه این نامه آمده است:  لذا در راستای تحقق «رونق تولید» به عنوان شعار رسمی سال ۹۸، بخش خصوصی صنعت پوشاک مجدانه تحقق موارد زیر را خواستار است:

اجرای مستمر طرح برخورد با برندهای محرز پوشاک قاچاق در کل کشور بدون هرگونه ملاحظه

گسترش طرح از برندهای محرز به کل پوشاک قاچاق

ارائه گزارش‌های مستمر فصلی از نتایج اجرای آن به افکار عمومی توسط نهادهای متولی

جدیت بیش از پیش نهادهای نظارتی در فرآیند مبارزه با قاچاق پوشاک

**قاچاق پوشاک ۱۸۰۰ واحد نساجی را به تعطیلی کشاند

از سوی دیگر نیز دبیرکل انجمن نساجی ایران دراین باره گفت: به دلیل قاچاق و واردات بی رویه پوشاک از سال های ۹۲ تا ۹۶ هزار و ۸۰۰ واحد در این صنعت تعطیل شد.

به حسین نیلفروش زاده، گفت: ۹ هزار و ۸۰۰ واحد در صنعت نساجی کشور فعال بودند که به دلیل قاچاق و واردات بی رویه پوشاک از سال‌های ۹۲ تا ۹۶ هزار و ۸۰۰ واحد در این صنعت تعطیل شد. در سال ۹۱ نیز اتفاقات ارزی افتاد اما پیامدهای آن شش ماه بیشتر طول نکشید.

وی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت با بیان اینکه قیمت تمام شده و کیفیت پنبه باید با صنایع مربوط به آن هماهنگ باشد، افزود: ۱۵۰ هزار تن پنبه نیاز صنایع نساجی است که اکنون ۶۰ تا ۶۵ هزار تن پنبه در داخل تولید می‌شود.

دبیرکل انجمن نساجی ایران گفت: اگر محدودیت در واردات ایجاد شود برخی صنایع نساجی تعطیل می‌شوند.

افسانه محرابی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد پوشاک مصرفی کشور در داخل تولید می‌شود، اظهار داشت: برای ریسندگی الیاف پنبه امسال ۱۲ واحد ساخته می‌شود که تا کنون هشت واحد به بهره برداری رسیده است و چهار واحد نیز تا پایان سال به چرخه تولید وارد می‌شود. همچنین امسال به ظرفیت تولید نخ‌های سیستم پنبه‌ای ۵۰ هزار تن اضافه می‌شود.

وی گفت: در دو سال اخیر روند رو به رشد در صنعت نساجی به دلیل افزایش قیمت ارز و ممنوعیت واردات و حمایت از بخش تولید داشته ایم.

محرابی افزود: امسال ۶۰ هزار تن پنبه در داخل تولید می‌شود در حالی که به ۸۰ هزار تن پنبه نیاز داریم و نمی‌توانیم در واردات پنبه ممنوعیت داشته باشیم. در نخ‌های پلی استر به واردات نیاز نداریم و در حال تکمیل دستورالعمل واردات پوشاک برای محدود کردن بیش از پیش قاچاق هستیم.

مدیرکل صنایع نساجی وزارت صمت با بیان اینکه بر تأمین مواد اولیه و قیمت‌ها در چرخه تولید پوشاک نظارت داریم، افزود: شناسه دار کردن تولیدات پوشاک برای مقابله با قاچاق در حال انجام است و از تولید کنندگان می‌خواهیم به این طرح بپیوندند.

محرابی اظهار داشت: کارگروه نخ برای نظارت و مدیریت واردات ایجاد شده است و تعرفه‌های واردات نخ؛ تعرفه‌های خوبی است.

مجتبی صمیمی کارشناس اقتصادی حوزه صنعت و تولید نیز در این برنامه با بیان اینکه واردات در زمان تولید، صنعت داخلی را نابود می‌کند، گفت: به واردات پنبه نیاز داریم اما روش و مدیریت واردات، مهم است.

وی افزود: اردیبهشت امسال از ازبکستان پنبه با نرخ ۳۴ هزار تومان وارد شد و برخی صنایع نساجی با این قیمت پنبه را تهیه کردند اما با ادامه یافتن واردات پنبه از هند قیمت این محصول به ۲۸ هزار تومان کاهش یافت.

صمیمی گفت: با توجه به اینکه برخی صنایع پنبه را با نرخ ۳۴ هزار تومان خریده بودند قیمت تمام شده نخ برای آنها ۴۰ هزار تومان شد اما برخی دیگر از صنایع نساجی نخ را با قیمت پایین‌تری تولید کردند که این موجب ضرر به برخی صنایع نساجی شد.

وی افزود: از کشور هند نخ وارد می‌کنیم و صنعت نخ کشور را از بین می بریم و تولید پوشاک را نیز با واردات پوشاک بیچاره می‌کنیم. صنعت نساجی ایران به دلیل واردات نخ، پوشاک و پارچه در حال از بین رفتن است. در حالی که پنبه در دنیا محصول راهبردی است اما این محصول اهمیت راهبردی خود را در کشورمان از دست داده است.

صمیمی اضافه کرد: در سال‌های گذشته پنبه ایران به کشورهای اروپایی صادر می‌شد اما اکنون به وارد کننده این محصول از کشورهای هند و ازبکستان تبدیل شده ایم.

ابراهیم هزارجریبی مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی نیز در این برنامه گفت: امسال حدود ۴۰ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش کشت پنبه داریم و برنامه‌های دولت برای افزایش کشت پنبه پایدار است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی دخالتی در واردات نخ ندارد اما با وزارت صنعت، معدن و تجارت بر ایجاد چرخه کامل تولید پوشاک در کشور تأکید می‌کنیم.

هزارجریبی گفت: از دلایل کاهش تولید پنبه؛ سختی تولید این محصول و کاشت محصولات جایگزین به وسیله کشاورزان است.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی افزود: در سال‌های گذشته موضوع پنبه روی میز دولت نبوده زیرا واردات آن آسان‌تر و به صرفه تر بوده است. برای دولت تولید پنبه در داخل مهم نبود اما در یکی دو سال گذشته تولید پنبه رونق گرفته است.

همچنین اسدالله پاک سرشت رئیس هیأت مدیره صندوق پنبه ایران گفت: دلایل کاهش تولید پنبه کم توجهی به قیمت و محصول دهی کم بذر داخلی بوده که البته رو به بهبود است.

وی افزود: با واردات دو نوع بذر پر تولید خارجی در یکی دو سال اخیر میزان تولید پنبه در هکتار افزایش یافته است.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=104645