فروش تکلیفی برق مهمترین مانع توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

0
۷۶۰ بازدید

رئیس سازمان ساتبا با بیان اینکه دولت و مجلس باید نسبت به حل مشکل اقتصاد صنعت برق اقدام کنند گفت: افزایش ۳۰ درصدی نرخ نیروگاه‌های تجدیدپذیر جذابیت خوبی ایجاد کرده و بازخوردهای خوبی از سوی بخش خصوصی را شاهد خواهیم بود.

 گروه امورزیربنایی-رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق با بیان اینکه دولت و مجلس باید نسبت به حل مشکل اقتصاد صنعت برق اقدام کنند گفت: افزایش ۳۰ درصدی نرخ نیروگاه‌های تجدیدپذیر جذابیت خوبی ایجاد کرده و بازخوردهای خوبی از سوی بخش خصوصی را شاهد خواهیم بود.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد صادق‌‌زاده در نشست خبری نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق درباره نرخ رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور طی سه سال گذشته اظهار داشت: به طور متوسط هر سال بیش از ۳۰ درصد نرخ رشد در این زمینه داشتیم که نشان می‌دهد عزم جدی از سوی بخش خصوصی، مردم و دولت برای این موضوع وجود دارد.

وی با بیان اینکه مهمترین مانع در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر قیمت پایین فروش تکلیفی برق است افزود: این مساله سرمایه‌گذاری در صنعت برق را تحت الشعاع قرار می‌دهد و اگر حل نشود نرخ رشد انرژی‌های تجدیدپذیر دچار رکود می‌شود.

رئیس سازمان ساتبا با بیان اینکه دولت و مجلس باید نسبت به حل مشکل اقتصاد صنعت برق اقدام کنند گفت: افزایش ۳۰ درصدی نرخ نیروگاه‌های تجدیدپذیر جذابیت خوبی ایجاد کرده و بازخوردهای خوبی از سوی بخش خصوصی را شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به تولید مبدل‌های انرژی خورشیدی در کشور گفت: آخرین حلقه در توسعه فناوری نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور مبدل‌های خورشیدی بود که قبلا وارد می‌شد اما اکنون در کشور در حال تولید است.

وی درباره وضعیت تولید برق از پسماند نیز گفت: لایحه‌ای از سوی وزارت نیرو پیشنهاد شد و به تصویب هیات وزیران رسید و اکنون در حال بررسی در صحن علنی مجلس است و پنج ماده از شش ماده آن نیز به تصویب رسیده است.

صادق‌زاده با بیان اینکه در این لایحه تولید برق از پسماند در کلانشهرها و شهرهای ساحلی که با مشکل پسماند مواجهند پیشنهاد شده است افزود: منابع مالی لازم برای پرداخت صورتحساب‌های برق این نیروگاه‌ها پیش بینی شده و به نظر می‌رسد پس از ابلاغ این قانون حرکت جدی در زمینه تولید برق از پسماند آغاز شود.

وی تصریح کرد: طبق لایحه پیشنهاد شده و ماده‌ای که در صحن علنی مجلس تصویب شد این مورد به صورت جداگانه در قبوض برق درج خواهد شد.

وی یادآور شد: قانونی وجود دارد مبنی بر اینکه سازمان برنامه و بودجه مکلف شده هر سال میزان بودجه مورد نیاز نیروگاه‌های پسماندسوز را پیش بینی و تامین کنند. نرخ این نیروگاه‌ها ۹۰۰ تومان بر کیلووات ساعت است و احتمال افزایش آن تا ۱۵۰۰ تومان نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه حدود ۶ نیروگاه زباله‌سوز با ظرفیت ۱۱ مگاوات در حال بهره‌برداری است، افزود: مجموعا ۸۰۰ مگاوات برای تولید برق از پسماند ظرفیت وجود دارد و طبق لایحه‌ای که در مجلس در حال بررسی است، از این میزان ۴۰۰ مگاوات پوشش داده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه تولید برق از پسماند بهترین راه‌حل مقابله با پسماند نیست، یادآور شد: البته فعلا تنها راه‌حل در کلانشهرها و شهرهای ساحلی است. راه‌حل بهتر تفکیک و بازیافت زباله است.

معاون وزیر نیرو در ادامه با تاکید بر اینکه در حال حاضر اغلب تجهیزات مورد نیاز نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور تولید می‌شود، گفت: در سه سال نخست آغاز به کار تجدیدپذیرها اغلب تجهیزات آن وارداتی بود اما اکنون همه فناوری در داخل کشور تولید می‌شود و برای هر تجهیز سه یا چهار تولیدکننده وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر سرمایه‌گذاران از تجهیزات داخلی استفاده کنند، دولت تا ۳۰ درصد افزایش نرخ خرید برق از آنها حمایت می‌کند.

وی ظرفیت تجدیدپذیرها در کشور را ۸۴۱ مگاوات عنوان کرد و افزود: به غیر از ۱۵۰ مگاواتی که با سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی‌ها افتتاح شد، سایر ظرفیت‌ها با جمع‌آوری نقدینگی داخلی احداث شده است.

وی در ادامه با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه گفت: در ماده ۵۰ این قانون عنوان شده که تا پایان برنامه، ۵۰ درصد ظرفیت تولید برق کشور با ظرفیت حدود ۴۵۰۰ مگاوات باید از تجدیدپذیرها تامین شود.

وی یادآور شد: براساس ماده ۳۹ این قانون که مقدم بر قانون ۵۰ است قیمت حامل‌های انرژی باید اصلاح شود که تاکنون این اتفاق رخ نداده است بنابراین تا زمانی که ماده ۳۹ اجرا نشده چگونه باید ماده ۵۰ اجرا شود؟

صادق‌زاده با اشاره به تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی توسط مردم در پشت بام خانه‌ها گفت: تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی در پشت بام اکنون دو ساله شده و در این فرایند شرکت‌های توزیع و ساتبا مشارکت داشتند برای اینکه مردم به خریداران برق دسترسی داشته باشند.

وی با بیان اینکه ۳۵۰۰ کیلووات نیروگاه خورشیدی در پشت بام خانه‌ها احداث شده، افزود: صورتحساب برق آنها هر دو ماه یکبار اعلام می‌شود. پیش بینی شده که این تعداد نیروگاه خورشیدی به ۵ مگاوات افزایش یابد.

وی در ادامه با بیان اینکه ظرفیت نصب نیروگاه‌ها از ۵ کیلووات به ۱۰ کیلووات افزایش یافته، افزود: کسی که ۱۰ کیلووات نیروگاه تاسیس می‌کند ماهیانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد خواهد داشت در حالی که سرمایه مورد نیاز ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان است.

صادق‌زاده یادآور شد: اکنون استعداد خوبی برای تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی وجود دارد به طوری که کم‌استعدادترین منطقه که سواحل خزر است، از نظر تابش خورشید دو برابر آلمان ظرفیت دارد.

**توسعه صادرات برق نیاز به تدوین نقشه راه دارد

معاون برق و انرژی وزیر نیرو نیز در ادامه گفت: امروز توسعه صادرات در صنعت برق نیازمند تدوین راهبرد ویژه و برنامه‌ریزی است که براساس آن اهداف مربوطه را تحقق بخشد.

همایون حائری افزود: نبود راهبرد و برنامه ریزی دقیق صادرات را مشکل خواهد کرد.

وی افزایش نرخ ارز را بهترین شرایط پیش آمده برای توسعه صادرات در زمینه های مختلف دانست و گفت: صادرکنندگان باید با برنامه‌ریزی از این شرایط استفاده کنند.

حائری بر هم افزایی شرکت‌ها و بنگاه‌ها برای توسعه صادرات تاکید کرد و در عین حال خواستار آن شد که شرکت‌ها از رقابت منفی در صادرات به شدت پرهیز کنند.

به اعتقاد وی،  هم‌افزایی فنی از ملزومات توسعه صادرات محسوب می شود که باید به آن توجه داشت و نوآوری و ارتقای فناوری را از ضروریات توسعه صادرات بر شمرد.

حائری گفت: توجه به بازارهای هدف و مطالعه دقیق آنها برای توسعه صادات مهم است و باید بر مبنای وزن هر بازار اقدام به صادرات کرد تا موفقیت حاصل شود.

پیش از این حائری گفته بود، بخش خصوصی محور چرخ صنعت برق کشور است و خارجی‌ها اذعان دارند که صنعت برق ایران از لحاظ فناوری رشد چشم‌گیری داشته و این امر حاصل تلاش‌های بخش خصوصی محسوب می شود.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103003