فروش اوراق سلف نفتی معطل یک سوء‌تفاهم رسانه‌ای

0
۵۰۷ بازدید

فقر سواد رسانه‌ای در این روزها باعث شده کلاف سردرگم نفت بیش از پیش گره بخورد و تا جایی پیش رود که دیگر این گره کور راه به جایی نبرد؛ داستان از وعده گشایش اقتصادی شروع شد بعد از آن گمانه زنی‌ها برای پیش بینی وعده کلید خورد و هرکس از ظن خود شد یار دولت و این وسط شفاف نبودن اطلاعات باعث گیجی محض در بازار پرالتهاب نفت شد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، همزمانی انتشار خبرهای نفتی در این چند روز، از فروش اوراق سلف نفتی تا واگذاری سهام پالایشگاه ها و وعده گشایش اقتصادی باعث گمانه‌زنی‌های جزیره‌ای در دریای بی‌ثبات مالی شده است.

براساس این گزارش، سردرگمی رسانه‌ها و فقر اطلاعاتی آنها و نبود «شورایی برای ایجاد ثبات مالی» باعث شده است که مجلسی‌ها، کارشناسان و تحلیلگران در بن بست اطلاعاتی قرار بگیرند که وعده گشایش اقتصادی را به فروش اوراق سلف نفتی ربط دهند و یا فروش سهام پالایشگاه ها را وارد فاز جدیدی از گمانه زنی ها کنند.

اما نکته اینجاست که دولت با طرح معمای «وعده گشایش اقتصادی» باعث شد نمایندگان مجلس فروش اوراق سلف نفتی را که هم در بودجه ۹۸ و هم در بودجه ۹۹ دیده شده بود را به این وعده ربط دهند وهمین باعث سوتفاهم هایی در طرح پیش فروش نفت شود.

در این خصوص نماینده نجف‌آباد می گوید روسای قوای مقننه و قضاییه در نامه‌ای به مقام معظم رهبری مخالفت خود را با تصمیم دولت درباره فروش اوراق سلف نفتی در بورس اعلام کرده و تاکید داشتند که این کار دولت خلاف آن چیزی است که در جلسه سران قوا مطرح شده است.

ابوالفضل ابوترابی ‌گفته است گشایش اقتصادی مدنظر دولت همان فروش اوراق سلف نفتی در بورس است، اما دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه را دور زده است چون آنچه که امروز اجرا شد با آنچه که دولت در جلسه سران قوا مطرح کرده، متفاوت است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی به ایسنا  توضیح داده‌است: قرار بود طبق آنچه که در جلسه سران قوا مطرح شده اوراق سلف نفتی به قیمت قطعی و قیمت روز به مردم داده شود و مردم مختار برای فروش آن در هر لحظه‌ای باشند اما دولت این طرح را به گونه‌ای دیگر اجرا کرد، یعنی پول را از مردم می‌گیرد اما پرداخت پول به مردم را به دو سال بعد موکول کرده که این یعنی توپ را در زمین دولت بعدی انداخته‌است، آن هم در دو سال بعد با سود ۱۹ درصد داده می‌شود.

ابوترابی ادامه داد: با توجه به این موضوع روسای قوای قضاییه و مقننه در نامه‌ای به مقام معظم رهبری اقدام دولت برخلاف مصوب شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا را اعلام کرده و تاکید داشتند آنچه دولت اجرا می‌کند مغایر با این مصوبه است.

در پایان باید گفت؛ همین شفاف نبودن باعث شد نخستین مرحله از فروش اوراق سلف نفتی با عرضه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت، که قرار بود روز گذشته در تالار بورس انرژی عرضه شود، زمان آن به آینده نامشخصی موکول شود.

اما آنچه نباید از آن به سادگی گذر کرد، رویارویی سیاسی افراد اثرگذار براقتصاد کشور است و چه بهترکه این میدان پرالتهاب بیش از این، دستخوش تسویه حساب‌های سیاسی نشود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=109148