فرصتی برای همه مستندسازان

0
۱,۲۷۹ بازدید

مریم تیموری-گروه فرهنگی

روز گذشته، اختتامیه فصل چهارم نخستین جشنواره تلویزیونی مستند در محل آمفی تاتر فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد.

در این مراسم، برگزیدگان این فصل جشنواره از دیدگاه مردم و هیات داوران در سه بخش مستند بلند، نیمه بلند و کوتاه و همچنین برگزیده مسابقه بهترین مستند سال ۹۶ از دیدگاه مخاطبان معرفی می شوند و مورد تجلیل قرار گرفتند..

همچنین ضمن برگزاری جشن یک سالگی جشنواره تلویزیونی مستند، مراسم بزرگداشت هنرمند پیشکسوت عرصه مستند، مرتضی پورصمدی نیز برگزار شد.

سلیم غفوری مدیر شبکه مستند گفت:  جشنواره تلویزیونی مستند در چهار فصل برگزار شد که در سال گذشته با دو هدف گذاری اصلی برنامه هایش را به پیش برد.

در ابتدا حمایت و شناسایی مستندسازانی بود که شاید در گذشته شرایطی برای دیده شدن آثارشان را نداشتند. مهمترین بستری که برای دیده شدن لازم است صدا و سیما است و اگر در رسانه ملی برنامه یا مستندی به نمایش در بیاید در سطح وسیعی دیده می شود و اگر این اتفاق نیفتد شاید فرصتی برای دیده شدن پیدا نکنند.

او ادامه داد: در هدف گذاری دوم سعی بر این بود که میان شبکه و مخاطب تعاملی شکل بگیرد که در واقع با توجه به آرای مردمی که به مستندها رای می دادند این اتفاق رخ داد.

در این چهار فصل در مجموع ۹۱۶ نفر در سامانه جشنواره ثبت نام کردند و ۶۴۸ اثر در دبیرخانه جشنواره ارسال و توسط هیات انتخاب جشنواره بازبینی شد که در مجموع ۱۷۹ اثر در سه بخش بلند، نیمه بلند و کوتاه انتخاب شدند.

این تعداد مستند در ۱۲۹ باکس به نمایش درآمد که در هر فصل دو اثر توسط هیات داوری جشنواره و آرای مردمی انتخاب شد و به عبارتی هر فصلی ۶ اثر منتخب داشت که در مجموع چهارفصل ۲۴ اثر منتخب داشتیم.

نکته ای که لازم استا به آن اشاره کنم این است که در طول برگزاری چهار فصل جشنواره، آرای مردمی روند رو به رشدی داشت.

دور دوم جشنواره تلویزیونی مستند با تغییراتی برگزار خواهد شد که می توان به اجرای یک فصل به جای چهار فصل اشاره کرد و البته بنا داریم تا تعداد آثار منتخب را نیز افزایش دهیم که به زودی فراخوان آن را که در تابستان سال ۹۷ برگزار خواهد شد را اعلام می کنیم.

در ادامه این نشست مهدی میرتیموری دبیر اجرایی جشنواره مستند گفتک

فصل چهارم جشنواره مستند از ۲۳ دی ماه کار خود را آغاز کرد و تا ۲۸ اسفند ماه سال گذشته به طول انجامید.

در فصل چهارم جشنواره ۵۴۳۰۰ نفر در نظر سنجی شرکت کردند و در مجموع چهار فصل ۲۳۸۳۱۱ نفر به برنامه های جشنواره رای دادند که طبق گفته آقای غفوری در هر فصل شاهد رشد ارا بودیم.

از میان ۱۷۹ اثری که در جشنواره حضور داشتند چهل درصد مربوط به تهراتی ها بود و ۶۰ درصد نیز از شهرستان در جشنواره مستند شرکت کردند و هر شش نفری که در فصل آخر جوایز را برنده شدند شهرستانی هستند.

اتفاق بزرگی است و احتیاج داریم در حوزه مستند سازی از تمرکز روی یک شهر خارج شویم و اجازه دهیم تا سایر هموطنانمان در سایر شهرها اجازه بروز استعداد خود را داشته باشند.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=81446