فرشاد مومنی در نشست بودجه ۹۷ تشدید یا کاهش فقر ؛راه نجات ایران از توسعه عادلانه می‌گذرد

0
۵۲۹ بازدید

نشستی باعنوان بودجه ۹۷ تشدید یا کاهش فقر با مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و انجمن علمی و دانجویی اقتصاد و باحضور فرشاد مومنی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزارشد.

رویا ایلکا

بخش سوم و پایانی

نشستی باعنوان بودجه ۹۷ تشدید یا کاهش فقر با مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و انجمن علمی و دانجویی اقتصاد و باحضور فرشاد مومنی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزارشد.

در بخش دوم گزارش این نشست خواندیم که احمدمیدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه از ۲۴ میلیون خانوار ایرانی ۱۸ میلیون شهری و شش میلیون روستایی اند اظهار کرد:  ۴۲۴هزار خانواده  روستایی و ۳۶۲ هزار خانواده در شهرها زیر خط حداقل مستمری خانوارهای تحت پوشش نهادهای امدادی هستند بنابراین ۷۷۷هزار و ۴۸۰ خانواده باید به جمعیت مستمری بگیران افزوده شوند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، درادامه این نشست فرشاد مؤمنی انتقاد سازنده از دولت را عاملی برای به ‌دست‌آوردن دستاوردهای بهتر برای جامعه  دانست و گفت: اصلاح‌طلبان یک خطای راهبردی کردند و هرگز به این سؤال پاسخ ندادند که با وجود نقاط ‌قوت دوره خاتمی در‌ مقایسه ‌با احمدی‌نژاد، چه خطای راهبردی‌ای کردند که پس از دوره هشت ساله دولت اصلاحات، فردی مثل احمدی‌نژاد از سیاست ایران سر درآورد.
این عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه تأکید کرد: برداشت ما این است که اگر آن سهل‌انگاری‌ها و خطاهای راهبردی پنج سال گذشته در دولت روحانی استمرار داشته باشد، امکان روی‌کار‌آمدن گزینه‌ای بدتر از احمدی‌نژاد در ۱۴۰۰ پدید می‌آید.
وی با بیان اینکه مشکل اقتصاد ایران روی اصل رانتی‌بودن مناسبات نیست،گفت: مشکل سر کانون‌های اصابت رانت است. مؤمنی با اشاره به اینکه احمدی‌نژاد عدالت اجتماعی را بد نگاه کرد و کشور را به این مرحله رساند، بی‌اعتنایی به عدالت اجتماعی را نیز روی دیگر سکه بد‌دفاع‌کردن از این مقوله دانست.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه احمدی نژاد از عدالت اجتماعی بد دفاع کرد و شما در این دولت با بی اعتنایی همان سرنوشت را رقم می زنید و بی اعتنایی به عدالت اجتماعی روی دیگر بد دفاع کردن است گفت: راه نجات ایران از توسعه عادلانه می‌گذرد و اگر این در مرکز توجه دولت نباشد هم خودش بدنام می‌شود و هم اوضاع کشور را نابسامان تر خواهد کرد.

مومنی با طرح این سوال که از سال ۱۳۶۸ تا امروز با توجه به تمام تفاوت در سلایق روسای جمهورچرا همه آنها به بسته سیاستی تعدیل ساختاری اینقدر اهتمام دارند؟گفت: باید اندیشه های منحط ضد توسعه‌ای در یک اقتصاد رانتی سیاسی را برملا کنیم.

وی خاطرنشان کرد:رویکرد سیاستی در زمینه ارزش پول ملی، تجارت خارجی، رفتارهای مالی دولت و مابقی محورها، موتور پمپاژ کننده و بسط دهنده فقر را در سال ۹۷ از سال های پنج گانه قبلی دولت روحانی تندتر می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه باید کمک کنیم خطاهای راهبردی دوره های قبلی که مردم را به فقر گسترده دچار کرده را در مرکز توجه قرار دهیم عنوان کرد: کانون اصلی بحران، جهت گیری‌های سیاسی دولت است. هرچند افشاگری‌های بودجه بهتر از بیان نشدن است اما این متنزل‌ترین سطح سیاستگذاری است.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اگر حسن روحانی فریب کارشناسانی را می‌خورد که به غلط می‌گویند اگر نرخ ارز و حامل‌های انرژی را گران کنید به ازای آن فلان قدر تولید و اشتغال رشد می یابد، بر او حرجی نیست ولی از دکتر میدری انتظار است همه تجارب خسارت بار اشتغال زدایانه بسته سیاستی تعدیل ساختاری را به ایشان گوشزد کند.

مومنی افزود: بر اساس بررسی هایم فشارهای مافوق طاقت بر فقرا افزوده می‌شود و باید سیاست ها را افشا کنیم نه آمار و ارقام بودجه را. آنچه وزارت کار تحت برنامه اشتغال فراگیر منتشر کرده مبتنی بر هشت خطای توهم آلود راهبردی است و با آن عنصر گوهری مبارزه با فقر و نابرابری یعنی اشتغال مولد روبه جلو نخواهد رفت.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه تعداد حاشیه نشینان شهری در حال افزایش است و اینها بازتاب سیاست های غلط است گفت:  باید نظام تصمیم گیری و متقاعد شود؛ ۳۰سال خطا کافی است و یکبار باید جلوی راه بسته سیاستی تعدیل ساختاری ترمز کند و دلمان می‌خواست حسن روحانی این ترمز را در برنامه ششم بکشد.

وی با بیان اینکه در دولت احمدی نژاد بی سابقه ترین مناسبات رانتی حاکم بود که آسیب بزرگ آن تضعیف احساس ملی است،گفت: متاسفانه برنامه ششم بی کیفیت ترین برنامه بعد انقلاب است.

وی باتاکید براینکه هیچ چیزی مهمتر از ارتقای بنیه فکری دولت روحانی نیست،افزود: برخی جناح ها فکر می‌کنند با تخریب دولت گره ای باز می‌شود اما راه این است که بنیه فکری هر دولتی که سرکار است بالا برود تا کشور رو به بهبود برود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=75804