فردا ۱۶۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه می‌شود

0
۱۹۴ بازدید

مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی گفت: افزایش ظرفیت تولید برق منطقه و تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور، پاسخ به نیاز روز افزون رشد مصرف برق منطقه، استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقای دانش فنی در ساخت نیروگاه‌های حرارتی از جمله اهداف اجرای این پروژه است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، علیرضا نصرالهی، مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی در نشستی خبری اظهار داشت: نیروگاه شیروان که در استان خراسان‌شمالی واقع شده، دارای ۶ واحد گازی ۱۵۹ مگاواتی و سه واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی است که پیش از این دو واحد بخار آن وارد مدار بهره برداری شده و فردا سومین واحد بخار این نیروگاه رسما به بهره برداری می رسد.

نصرالهی با بیان اینکه “با بهره‌برداری از این پروژه ظرفیت کل نیروگاه به یک هزار و ۴۳۴ مگاوات خواهد رسید”، گفت: براساس سیاست‌های وزارت نیرو و صنعت برق کشور جهت استفاده بهینه از منابع به ویژه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و افزایش راندمان تولید، طرح ۲۲ واحد بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی که بخش گاز آن‌ها قبلا اجرا شده است در برنامه توسعه تولید برق کشور قرار گرفت که سه واحد بخش بخار نیروگاه شیروان در زمره این طرح‌ها بوده است.

وی افزود: افزایش ظرفیت تولید برق منطقه و تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور، پاسخ به نیاز روز افزون رشد مصرف برق منطقه، استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقای دانش فنی در ساخت نیروگاه‌های حرارتی از جمله اهداف اجرای این پروژه است.

مجری طرح نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی شرکت برق حرارتی تاکید کرد: در یک فرایند انتقال تکنولوژی تمامی تجهیزات عمده این نیروگاه شامل توربین، بویلر بازیافت، ژنراتور، تجهیزات سیستم کولینگ و سیستم کنترل توسط متخصصان داخلی و همکاران گروه مپنا اجرا شده و فرایند آن به طور کامل در داخل کشور انجام می‌شود.

وی یادآور شد: ابتدای سال ۸۰ قراردادی به منظور انتقال تکنولوژی توربین‌های گازی و در اواسط دهه ۸۰ نیز قراردادی به منظور انتقال تکنولوژی توربین‌های بخار کلاس E منعقد شده بود که در حال حاضر تکنولوژی این توربین‌ها در داخل کشور وجود دارد و در نیروگاه‌های مختلف از جمله شیروان این فناوری توسط همکاران ایرانی انجام می‌شود.

نصرالهی افزود:‌ در خصوص انتقال تکنولوژی توربین‌های کلاس F نیز قراردادی پنج هزار مگاواتی برای سایر ساختگاه‌های در دست ساخت از جمله نیروگاه‌های هنگام، اندیمشک، ویس و سهند منعقد شده و این توربین‌ها نیز در حال نصب است. مجری طرح نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی شرکت برق حرارتی اضافه کرد: در توربین‌های کلاس E مجموع راندمان در بخش سیکل‌ترکیبی حدود ۵۰ درصد و در توربین‌های کلاس F که امروزه فناوری آن در داخل کشور وجود دارد، راندمان به ۵۸ درصد خواهد رسید.​

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=131280