فرارمالیاتی ۲۵میلیارد دلار کالای قاچاق

0
۳۰۷ بازدید

رئیس اتاق اصناف ایران مطرح کرد:

گروه بازار: رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه هیچ زمانی مثل امروز نیازمند وحدت رویه و تعامل و همفکری نبودیم، گفت: در وضعیت خطیر و حساسی قرار داریم و هرگونه کوتاهی از سوی هریک از ما و عدم وحدت، یقینا خیانت به ایران و اسلام و تشیع است.

علی فاضلی در سومین اجلاس هیات نمایندگان اتاق اصناف که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزارشد، افزود: از تعامل نیروهای دولت و نظام قدردانی می‌کنم، ممکن است کم و کاستی در مجموعه وجود داشته باشد اما همین تعامل در نهایت منجر شد تا دشمن عقب نشینی کند.

وی خطاب به اصناف گفت: بازار کشور در دستان شما است، اگر تعامل دولت، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها نبود این توافق امروز به اینجا نمی رسید، بنابراین نباید قصور برخی مدیران را به کل نظام نسبت داد.

فاضلی همچنین خطاب به خسرو تاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت که در این اجلاس حضور داشت، نسبت به عملکرد سازمان امور مالیاتی انتقاد کرد و گفت: اینگونه بر مجموعه اصناف تاختن و توهین به پیکره عظیم اصناف ظلم است.

وی با بیان اینکه نزدیک به ۱۸میلیارد دلار در واردات قاچاق کالا از مبادی رسمی داریم و در صادرات ۷میلیارد دلار قاچاق کالا دارید، گفت: یعنی در مجموع ۲۵میلیارد دلار قاچاق کالا وجود دارد که دست دولت از دریافت مالیات آن کوتاه است.

رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: بخش زیادی نیز مالیات خاکستری در کشور وجود دارد که مسئولان سازمان امور مالیاتی بر صحت آن اعتراف می‌کنند اما دستشان به آنها نمی رسد.

فاضلی اظهار کرد: از تریبون رسمی کشور یعنی صدا و سیما استفاده می کنند و به دروغ اعلام می‌شود که اصناف مالیات پرداخت نمی‌کنند، این درحالی است که مالیات پرداختی اصناف از سال۸۹تا به امروز نزدیک به ۴۸درصد رشد داشته است. توقع دارم با این دروغ پردازی‌ها برخورد شود.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه مجلس باید دریافت مالیات اصناف را به‌گونه‌ای دیگر تصویب می‌کرد، ادامه داد: در اقتصاد سراسر رکود فعلی، نباید افزایش مالیات لحاظ می‌شد اگر قرار است بنگاه‌های کوچک را باور کرد یقینا باید تسهیلات برای آنها فراهم کرد.

فاضلی خطاب به خسروتاج گفت: بسیاری از کارخانه‌های کشور در حال ورشکسته شدن هستند به‌طوری که شما در سال ۹۱به یکی از این کارخانه‌های بزرگ هزار میلیارد تومان تزریق کردید تا ورشکست نشود، آیا آنها نیز به شما مالیات می‌پردازند؟ آیا این انصاف است که تمام فشار را بر بنگاه های هویدا و آشکار که در کوچه و خیابان هستند متوجه کنید؟

وی افزود: قرار بود دولت الکترونیک تقویت شود که متأسفانه هنوز این کار انجام نشده و امروز تقاضای من به عمل رساندن شعارها است.

وی ادامه داد: در طول دولت یازدهم رشد اقتصادی ما بسیار خوب بود اما در محیط کسب و کار رونقی ایجاد نشد که باید به آن توجه شود.

رئیس اتاق اصناف ایران بر این نکته تأکید کرد‌ که ما همواره دولت را حمایت می‌کنیم و در پشت دولت ایستاده‌ایم، امیدواریم شعارها به شعور تبدیل شود.

وی همچنین خطاب به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مجموعه اصناف از دیر باز با فرهنگ عجین بوده‌اند و در همه جا می توان رد پای اصناف را در انجام امور خیر دید.

فاضلی گفت: بحث فرهنگی در اولویت کاری ما قرار دارد به خصوص از زمانی که مقام معظم رهبری شعار سال ۹۳را با عنوان فرهنگی نامگذاری کردند، اتاق اصناف یک معاونت مستقل را برای بخش فرهنگی در نظر گرفت.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: اصناف با داشتن بیش از ۳ میلیون واحد صنفی بزرگترین پارلمان مردمی کشور هستند و با توجه به وجود جامعه اصناف متدین، باید در امور آموزشی و فرهنگی از این بخش گسترده کشور استفاده کنیم تا جامعه هدف را به سمت جامعه مطلوب سوق دهیم.

وی با اشاره به توانایی‌های اصناف در کشور اظهار کرد: مطمئناً اصناف به‌عنوان بزرگ‌ترین پارلمان مردمی کشور با عضویت ۳میلیون نفری در جامعه از توان و ظرفیت بالایی برخوردار هستند.

وی ادامه داد: اصناف کشور از دیرباز در تمام حرکت های اجتماعی کشور نقش تعیین کننده ای داشتند و سابقه روشنی را از دوران مشروطه تا جنگ تحمیلی از خود بر جای گذاشته اند و اگر قرار باشد برای اصناف روزی کارنامه‌ای منتشر شود، قاعدتاً کارنامه درخشانی از این طیف از جامعه می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امروز اطلاع چندانی نداشتیم که اصناف توجه ویژه‌ای به مسائل فرهنگی کشور داشته باشند اما این حوزه در بخش‌های ساخت مساجد و مدارس فعال بود اما در پرداختن اصناف به مسائل ریز فرهنگی برای بنده تازگی داشت ؛ اصناف متدین ، امانت‌دار و زبانزد مردم جامعه هستند که در بخش‌های گوناگونی از قبیل تولید، خدمات و توزیع مجموعه فعالیت‌های بسیار گرانبهایی را از خود بر جای می‌گذارند.

وی تاکید کرد: امیدمان بر آن است که اصناف بتوانند در این حوزه بسیار قوی ظاهر شوند تا ارزش مادی و معنوی کالاهای تولیدی به اقتصاد بازگردد.

جنتی همچنین درباره تأسیس بنیاد فرهنگی اصناف کشور نیز اشاره کرد و گفت: باید این بنیاد را به فال نیک گرفت زیرا نمونه این حرکت‌ها بسیار ارزشمند است و با گستردگی اصناف و اتحادیه‌ها می‌توان تأثیر بسزایی را بر روی جامعه هدف گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود صنوف متدین، باید برای سالم‌سازی محیط کسب‌وکار از اصناف کشور کمک گرفت زیرا اصناف می‌توانند در کشور نقشی سازنده را ایفا کنند.

جنتی تصریح کرد: تولیدکنندگان کشور باید به دنبال بالا بردن کیفیت کالاهای خود باشند چرا که در حال حاضر بخشی از بازار های تجاری را به دلیل بالا نبودن کیفیت کالاها از دست داده ایم و اگر قرار باشد بخواهیم در بازارهای جهانی حضور موثر و نقش آفرین داشته باشیم در درجه نخست باید کیفیت کالاها را افزایش داد و تنها تولید انبوه کافی نیست .

وی همچنین با اشاره به مقوله برند سازی در حوزه تولید و تجارت اذعان کرد: برند سازی مقوله بسیار مهمی است که باید به آن پرداخته شود و کالاهای با کیفیت ایرانی با نام و نشان ایرانی که بیانگر فرهنگ کشور است به بازارهای جهانی راه یابند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این‌که باید از فناوری‌های نوین در اصناف کشور حداکثر استفاده را ببریم، گفت: اصناف باید از پدیده‌های فنی و تکنولوژیکی که در دنیا رخ می‌دهد حداکثر استفاده را ببرند و موضوع مهم دیگر بحث داشتن کیفیت مناسب است که در این زمینه با مشکل مواجه هستیم و باید به موضوع کیفیت توجه ویژه‌ای شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر حرکت کشور به سوی اقتصاد خلاق تصریح کرد: صنایع خلاق یکی از زیرمجموعه‌های اقتصاد خلاق و به معنای این است که دیگر نیازی به ابزارهای فیزیکی برای تولید یک کالا نداریم بلکه با حاصل تراکنش‌های ذهنی افراد، باید بهترین اثر را که دارای ارزش‌افزوده نیز باشد، خلق کنیم.

وی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در این عرصه گام‌های بسیار سودمندی را برداشته اما تاکنون این مسئله فراگیر نشده است اما رونق صنایع خلاق در وزارت ارشاد پیگیری می‌شود و در این خصوص با بسیاری از اقتصاددان‌های بانکی و سرمایه‌گذاران صحبت شده تا این افراد نیز وارد سرمایه‌گذاری در این حوزه شوند.

جنتی با اشاره به میزان سود صنایع خلاق در حوزه‌های فرهنگی طی ۲سال اخیر اشاره داشت و افزود: در حوزه نگارگری و خوشنویسی در این مدت، به‌اندازه‌ای در این حوزه شاهد رشد بوده‌ایم که قدرت و قیمت کالاها و اثرات هنری کشور رشد چشمگیری را داشته است؛ در حراج سال گذشته دبی، از مجموع ۳۰میلیون دلارفروش، ۱۰میلیون دلار تنها عاید اثرات فرهنگی ایرانی بود که یک اثر ایرانی به‌تنهایی حدود ۱٫۶میلیون دلار به فروش رسید.

وی با بیان این‌که برند‌سازی در عرصه محصولات فرهنگی و هنری شاید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در زمینه‌ مالکیت معنوی در گذشته یکسری قوانینی داشتیم که با نواقصی روبه‌رو بود که در این زمینه در حوزه فعالیت خودمان لایحه‌ای را تدوین و به مجلس ارائه دادیم که تا اندازه‌ای می‌تواند جلوی برخی سوء‌استفاده‌ها را بگیرد. همچنین روز گذشته در جلسه هیات دولت بحث مالکیت صنعتی به تصویب رسید و به مجلس ارسال شد که اگر در آنجا به تصویب برسد، این موضوع می‌تواند به حفظ حقوق افراد کمک شایانی کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14773