عبور از سرازیری بورس با دنده سنگین تامین سرمایه

0
۲۵۱ بازدید

تامین سرمایه لوتوس پارسیان از روز دوشنبه ، پس فردا پذیره نویسی ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق مرابحه شرکت مگا موتور را برای عرضه به عموم مردم از طریق بازار سوم فرابورس آغاز خواهد کرد.

شرکت تولیدی موتور، گیربکس و اکسل سایپا یا همان مگا موتور معروف شرکتی است که محمدفطانت ،رییس سازمان بورس نیز در گذشته ای نه چندان دور معاونت مالی آنرا بر عهده داشته است. پذیره نویسی اوراق مرابحه این شرکت قطعه ساز با نماد “صمگا” به منظور تأمین مالی خرید مواد و کالای مورد استفاده در تولید محصولات، از روز دوشنبه ۲۲ تا ۲۸ دی ماه به مدت ۵ روز کاری در بازار سوم فرابورس آغاز می‌شود.

بر این اساس مبلغ کل اوراق مرابحه شرکت موتور، گیربکس و اکسل سایپا یک هزار میلیارد ریال به صورت ۲ ساله با نرخ ۲۰ درصد بوده و سود آن به صورت سه ماه یکبار پرداخت می‌شود؛ ضمن آنکه شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عنوان متعهد پذیره نویسی و بازارگردان و شرکت کارگزاری پارسیان به عنوان عامل فروش این اوراق معرفی شده‌اند.بازارگردانی این اوراق مبتنی بر حراج و با تضمین کف قیمتی یک میلیون ریال با دامنه نوسان روزانه ۱۰ درصد است؛ همچنین مظنه خرید و فروش روزانه اوراق تا ۶ ماه پس از تاریخ پذیره‌نویسی توسط بازارگردان اعلام شده که طبق آن خریداران این اوراق در پذیره نویسی، در پایان دوره ۶ ماهه، ۲۵ درصد و قبل از آن ۲۳ درصد سود دریافت خواهند کرد. گفتنی است دامنه نوسان برای دوره‌های بعدی بازارگردانی نیز حداقل ۲۰ روز کاری پیش از پایان دوره ۶ ماهه اعلام خواهد شد و حداقل تعهد روزانه بازارگردان، ۱۰ روز کاری پیش از پایان دوره اول بازارگردانی به میزان ۲۰۰ میلیارد ریال در روز، افزایش خواهد یافت.

علی تیموری مدیر عامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان درباره کیفیت این پذیره نویسی به خبرنگار جهان اقتصاد گفته است: تاکنون دو صکوک مرابحه شرکت های بوتان و گلوگزان در بازار سهام به عموم سرمایه گذاران عرضه شده و با پذیره نویسی صکوک مرابحه مگا موتور با نماد ” صمگا” سومین و بزرگترین صکوکی که تاکنون به بازار سرمایه وارد شده ،عرضه عمومی خواهد شد. به گفته تیموری، این اوراق با سود تضمینی ۲۰ درصدی، موعد پرداخت ۳ ماه یکبار و با سررسید ۲ ساله و بدون نرخ جریمه شکست است. همچنین نرخ بازدهی ۶ ماهه حداقل ۲۳ درصد بوده (بانرخ بازده مؤثر ۲۴.۵۵ تا ۲۶.۵۵ درصدی) و برای خریدارانی که از زمان پذیره نویسی تا ۶ ماه اقدام به نگهداری اوراق کنند، ۲۵ درصد تعیین شده است .به گفته وی ۲۰ درصد از بازدهی مذکور از محل سود اوراق است و مازاد ۳ تا ۵ درصد نیز از طرف بازارگردان تضمین شده که در زمان بازخرید پرداخت می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه صکوک مرابحه مگاموتور بعد از اوراق اجاره فولاد کاوه جنوب ،دومین اوراق منتشره تامین سرمایه لوتوس پارسیان در سال جاری است ،در رابطه با برنامه های آینده شرکت توضیح داد: پذیره نویسی صندوق ۵۰ میلیارد تومانی سرمایه گذاری مشترک قابل معامله (ETF) با هدف جذب ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان و حتی بیشتر از ۲۰ روز دیگر شروع خواهد شد. علاوه براین راه اندازی صندوق ارزی برای جذب ارزهای پارک شده خانواده ها، بسته کامل مدیریت دارایی و ثروت، تشکیل اولین صندوق بازار دارایی فکری، ارزشگذاری شرکت ها و تامین مالی پروژه ها از جمله برنامه های مدنظر برای سال مالی آینده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8858