فاصله ۲۰۰ میلیون تنی ایران تا رقم استاندارد استخراج مواد معدنی

0
۲۴۲ بازدید

براساس برنامه پنجم توسعه کشور که درسال ۱۳۹۴ به پایان می رسد قرار است میزان استخراج مواد معدنی کشور در سال پایانی به رقم ۵۷۰ میلیون تن برسد

در همین رابطه معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو گفت: براساس استاندارد جهانی کشورها باید به میزان یک درصد ذخایر قطعی و احتمالی معدنی استخراج داشته باشند که ایران تا رقم ۶۰۰ میلیون تن فاصله حدود ۲۰۰ میلیون تنی دارد.

امیر خرمی شاد در گفت وگو با ایرنا، اظهار داشت: میزان ذخایر معدنی قطعی و احتمالی ایران ۶۰ میلیارد تن است و کمتر از ۱۵ درصد از مساحت کشور تحت پوشش فعالیت اکتشافی قرار گرفته که این رقم خیلی کم است.

وی خاطرنشان ساخت: ارزش ذخایر معدنی کشور حدود ۷۵۰ میلیارد دلار ارزیابی شده و در واقع ذخایر فعلی اکتشافی مشخصه سطحی دارند و در اعماق زمین تاکنون فعالیت های شاخصی صورت نگرفته است.

خرمی شاد یادآور شد: آمارهای منتشره نشان می دهد میزان استخراج مواد معدنی کشور بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تن بوده و تاکنون به رقم یک درصد از ذخایر قطعی و احتمالی معدنی دست نیافته ایم.

وی افزود: وجود هفت درصد از ذخایر معدنی جهان در ایران با مشخصه ۶۸ نوع ماده معدنی موجب شده تا رتبه دهمین کشور جهان از نظر تنوع مواد معدنی را داشته باشیم و از نظر ذخایر جایگاه ۱۵ را به خود اختصاص دهیم.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی سازمان ایمیدرو، تصریح کرد: چنانچه در بخش معدن کشور سرمایه گذاری صورت گیرد این بخش در چارچوب سیاست اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شده، می تواند نقش مهمی را ایفا نماید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8667