کد خبر: 195659
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۴۰۱

غیبت نفت ایران روی بازارهای جهانی تاثیر می‌گذارد

غیبت نفت ایران روی بازارهای جهانی تاثیر می‌گذارد

اولویت تمامی بخش‌های اقتصادی در سال جدید مساله برجام و لغو تحریم‌های اقتصادی است. در حال حاضر به دلیل نبود تکنولوژی عملا امکان توسعه بخش پایین دستی و میان دستی صنایع نفتی و صنایع وابسته به آن وجود ندارد و اگر تحریم‌ها ادامه پیدا کند، عملا همین وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به متن پیش‌نویس ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا برای احیای برنامه جامع اقدام به مشترک (برجام) و پاسخ ایران به این پیشنهاد نوشت: اگرچه بازگشت نفت خام ایران به بازار هنوز نامشخص است، اما اگر توافقی بر سر بازگرداندن توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ حاصل شود، تولید این کشور حاشیه خلیج فارس می‌تواند به سرعت افزایش یابد و حتی صادرات زودتر افزایش خواهد یافت.

واشنگتن پست همچنین تصریح کرد: برای خریداران نفت در جهان، بازگشت نفت خام ایران به بازاری که در آستانه کاهش چشمگیر بشکه‌های نفت روسیه قرار دارد به زودی نخواهد بود. کشورهای اتحادیه اروپا هنوز حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز نفت خام روسیه را از طریق دریا وارد می‌کنند، یعنی دو -سوم مقداری که قبل از حمله نیروهای مسکو به اوکراین خریداری می‌کردند اما تحریم‌هایی که قرار است در دسامبر (علیه روسیه) اجرایی شوند، این جریان را محدود خواهد کرد. بنابراین، محموله‌های نفتی از ایران می‌تواند به پر کردن این شکاف کمک کند.

همچنین یک روزنامه آمریکایی در گزارشی درباره تاثیر احیای برجام بر بازارهای جهانی نفت نوشت: با کاهش تحریم‌های ایران احتمالا نفت خام این کشور سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رود به بازارهای جهانی باز خواهد گشت و این، می‌تواند کاهش بشکه‌های نفت روسیه را جبران کند.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به رفع تحریم‌های ایران در آغاز سال ۲۰۱۶ پس از اجرای برجام نوشت: تولید نفت خام ایران سریع‌تر و کامل‌تر از آنچه تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کردند، احیا شد. این شاهکار بدون هیچ مدرکی دال بر آسیب به میادین نفتی یا تاسیسات، می‌تواند تکرار شود.

در همین زمینه، مرتضی بهروزی‌فر، کارشناس حوزه انرژی، در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد، اظهار داشت: تحریم‌ها نفت ایران را تحت فشار قرار می‌دهد زیرا امکان توسعه ذخایر و صادرات نفت و گاز را نداریم و این موضوع روی کسب درآمد ما تاثیر دارد اما از سوی دیگر مسلما غیبت نفت ایران هم روی بازارهای جهانی تاثیر می‌گذارد.

وی تصریح کرد: کشوری که حجم قابل توجهی نفت و گاز دارد متناسب با ذخایر؛ امکان تولید و صادرات ندارد و این تاثیرگذاری کاملا طبیعی است، یعنی تحریم فقط کشور تحت‌تحریم را تحت‌تاثیر قرار نمی‌دهد بلکه روی همه کشورها تاثیر دارد و کاری که این تحریم‌های اروپا و آمریکا روی نفت روسیه اعمال می‌کنند، هم روسیه را آزار می‌دهد و هم طرف مقابل را.

وی عنوان کرد: قطعا اگر تحریم‌های ایران برداشته شود و بتواند سرمایه‌گذاری مناسب داشته و تکنولوژی مناسب را وارد کند حجم تولید و صادرات افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند بازارها را تحت‌تاثیر قرار دهد، مسلما در شرایطی که اکنون اروپا و غرب دنبال این هستند که روسیه را تحت فشار قرار دهند نفت ایران می‌تواند بخشی از فشار بازار را بردارد.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: اکنون شرایط برای ورود نفت ایران سهل و آسان است، اگر مسئله برجام حل شود، نفت ایران به راحتی وارد بازار می‌شود، بازار اروپا هم به اندازه کافی ظرفیت را دارا است که بتواند کل صادرات نفت ایران را جذب کند ولی مسئله این است که ایران بتواند مسئله برجام را حل کند.

وی خاطرنشان کرد: صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه به اروپا حدود 4 میلیون بشکه بوده، اتحادیه اروپا دنبال این است که این میزان را کم و یا حذف کنند، در این صورت ایران می‌تواند تمام افزایش تولید خود را روانه بازار اروپا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.