غلبه بر مشکلات اقتصادی با مشارکت تمام قوا

0
۸۹۷ بازدید

خیلی از مردم، بسیاری از جوانان، خیلی از کسانیکه دچار مشکلات اقتصادی و بیکاری اند بسیاری از کسانی که شرکت یا کارخانه یا واحد تولیدیشان دچاررکود شده، یا خیلی از پیمانکاران که از دستگاه‌های اجرایی یا شهرداری‌ها طلبکارند، یا بسیاری از مدیرانی که به دلیل محدودیت منابع مالی طرحها و برنامه هایشان اجرایی نمیشود.

گوشواره سید حمید کلانتری

خیلی از مردم، بسیاری از جوانان، خیلی از کسانیکه دچار مشکلات اقتصادی و بیکاری اند بسیاری از کسانی که شرکت یا کارخانه یا واحد تولیدیشان دچاررکود شده، یا خیلی از پیمانکاران که از دستگاه‌های اجرایی یا شهرداری‌ها طلبکارند، یا بسیاری از مدیرانی که به دلیل محدودیت منابع مالی طرحها و برنامه هایشان اجرایی نمیشود. یا خیلی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهها که می خواهند زندگی جدید خود را تشکیل دهند و بسیاری از گروه‌ها و اقشار دیگر جامعه می پرسند کى مشکلات اقتصادی حل می شود؟ کى اقتصاد رونق می گیرد و کسب و کارها و واحدهای تولیدی و صنعتی فعال می شوندو طرحهای نیمه تمام دوباره شروع می شود . لازم به ذکر است با اتخاذ سیاستهای اصولی دولت در مذاکرات هسته ای، رفع تحریم ها و به نتیجه رسیدن برجام و تعامل موثر تر با جهان و اجرایی شدن سیاستها و برنامه های اقتصاد مقاومتی اقدامات اصولی برای خروج از رکود و بحران در دست اجرا می باشد .  اما در کنار پیگیری سیاستهای اصولی و اساسی به نظر می رسد نکات مهم دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا شرایط کشور بهبود یابدکه شاید اهمیت آنها کمتر از برنامه هاى فوق نباشد ازجمله :

اگر می خواهیم مشکلات اقتصادی کشور حل شود و اوضاع تولید، صنعت، اشتغال و کسب و کار بهبود یابد، باید در کشور رفاقتها زیاد شود و جای دعواها و تخریب‌ها و جنجال‌ها را بگیرد. باید رابطه دولت و مجلس دوستانه و صمیمانه شود. باید روشنفکران، اقتصاددانان، نویسندگان و اصحاب رسانه به میدان بیایند و به دولت کمک کنند. باید سپاه، ارتش و بسیج امکانات و نیروها و توانمندیهایشان را در جهت حل مشکلات در عرصه های مورد نیاز بسیج نمایند. باید در خطبه های نماز جمعه ائمه جمعه درس اخلاق، همکاری و رفاقت بدهند و مردم را به پشتیبانی از دولت و کمک به مسئولین اجرایی تشویق و ترغیب نمایند، باید روزنامه ها دیگر صحنه جدال، تخریب، جناحها و گروههای درون نظام و تضعیف نیروهای خدوم و شخصیتهای نظام نباشد و گروه‌های مختلف جامعه را به همکاری و همدلی دعوت نمایند، صدا و سیما به عنوان اصلی ترین رسانه عمومی توجه به منافع ملی را در رأس سیاستهای خود قرار دهد و با نگاهی فراجناحی به همه خدمتگزاران و دلسوزان نظام فارغ از گرایش و اندیشه سیاسی اشان احترام بگذارد و در همه برنامه ها، گزارشها، اخبار، فیلمها و سریالهایش ندای وحدت و احترام سرداده شود. و ازهمه ظرفیت های خود به مردم درس اخلاقی، احترام، صداقت، تلاش، سخت کوشی، نوآوری، نوعدوستی، مشارکت، تعاون، تولید، خوداتکایی و فداکاری بیاموزد و سرمایه اجتماعی را رشد دهد و فضا و فرهنگ عمومی را در جهت اعتماد عمومی برای تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی هدایت نماید.

اضافه بر موارد فوق باید فضایی در کشور حاکم شود که به سرمایه گذاران و کار آفرینان، به عنوان نیروهای موثر و پیشتاز در رشد و رونق اقتصادی احترام گذاشته شود و شرکت‌های خصوصی، تعاونی و اصناف به عنوان نمایندگان بخش مردمی و غیردولتی اقتصاد بانشاط به صحنه بیایند و موردحمایت لازم و همه جانبه قرار گیرند.

برای غلبه بر مشکلات و محدودیت‌های اقتصادی دولت باید با تمام قوا به صحنه بیاید . دولت باید خود را چابک سازد . نیروهای تحت پوشش دولت در هر مقام و نقشی باید به سربازانی با انگیزه و علاقمند برای حل مشکلات مردم و تولیدکنندگان تبدیل شوند . با هر مدیر یا کارمندی که در جهت فعال شدن اقتصاد و تولید مانع ایجاد می کند برخورد قاطع شود. مدیران ارشد دستگاههای اجرایی و سازمانهای دولتی در بکار گیری توان و مشارکت همکاران خود در چارچوب برنامه های روشن و مشخص از همه ظرفیت‌های درون و برون دستگاهی بهره برداری نمایند.

نقش بانکها در جهت رونق اقتصادی همیشه مورد تأکید و توجه بوده است، بانکها باید بسیار منعطف تر و همراه تر با سیاستهای دولت و انتظارات بنگاه‌های اقتصادی و بخش خصوصی و تعاونی وارد عمل شوند و تسهیلات لازم را با نگاهی انبساطی و سهلاا الوصول با حذف موانع و محدودیت‌های متعارف عرضه نمایند.  از استانداران، فرمانداران و دستگاههای اجرایی استانی و نهادهای عمومی غیر دولتی و شهرداریها هم با توجه به اختیاراتی که دارند – و البته لازم است با تفویض اختیارات لازم ارتقاء یابد- انتظار همراهی و کوشش مجدانه‌تر می‌رود.

در یک کلام و بدون هیچ تردید باید باور داشته باشیم حل مشکلات اقتصادی، خروج از رکود، رونق واحدهای تولیدی، کشاورزی، صنعتی، خدماتی و کاهش نرخ بیکاری همراه با تدبیر جامع و تدوین برنامه های روشن و سنجیده در چارچوب سیاستهای اقتصاد مقاومتی نیازمند همدلی و همکاری واقعی است . نیازمند کنار گذاشتن اختلافات، دعواها و تنش های سیاسی و جناحی است، نیازمند حمایت همه جانبه قوا از دولت و مدیران اجرایی است . نیازمند کار، تلاش و سختکوشی همراه با نشاط و نوآوری است.

انتظار می رود با فعال سازی کارگروه‌ها و کمیته های مورد نظر و تشویق و ترغیب مدیران استانی، محلی و ایجاد فضای همکاری و هماهنگی بین بخش خصوصی و دولت و پیمانکاران و بانکها و بیمه ها را فراهم سازند و بر فضای امید و پویایی بدمند و روند پیشرفت طرح‌ها و برنامه ها را مستمراً پایش نمایند. در این رابطه توجه ویژه به تکمیل، اجرا و اتمام پروژه های نیمه تمام از طریق واگذاری مدیریت اجرایی بهره برداری با مالکیت ضروری به نظر می رسد و قریب به ۸۰ هزار پروژه و طرح نیمه تمام یعنی خواب شدید سرمایه که فعال شدن آنها موجب رونق کسب و کار و فعالیتهای تولیدی و خدماتی در رشته های مختلف و کاهش نرخ بیکاری می شود.

هر کس دل در سودای پیشرفت و اعتلای کشور و نظام دارد باید با صداقت، رفاقت و تعهد، با کنار گذاشتن همه ضعف ها و نارسائیهای گذشته به صحنه آید و سهم و نقش خود را به خوبی ایفاد نماید و آنگاه همگی شاهد نصرت و یاری قطعی خداوند باشیم که ان تنصروالله ینصرکم

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36486