کد خبر: 1408
تاریخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۳

عید پاک قیمت طلا را کاهش داد

عید پاک قیمت طلا را کاهش داد

در حالی که سرمایه گذاران بین المللی منتظر انتشار آمارهای بیشتر در خصوص وضعیت اقتصادی آمریکا هستند قیمت طلا امروز سه شنبه به پایین ترین حد خود در دو هفته اخیر رسیده است .
 بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا از یک سو و افزایش تقاضای چین از سوی دیگر مهمترین عوامل تاثیرگذار بر تحولات قیمت طلا در شرایط کنونی به شمار می رود.
بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا امروز سه شنبه به مرز ۱۲۸۷ دلار رسیده که این پایین ترین رقم از ۳ آوریل به شمار می رود. میزان ذخایر صندوق اس پی دی آر روز گذشته نیز بار دیگر با کاهش روبرو شد و به کمتر از ۷۹۲ تن رسید که این پایین ترین رقم از ۲۸ ژانویه به شمار می رود.
قیمت طلا سال گذشته پس از ۱۲ سال رشد متوالی روندی نزولی را آغاز کرد و با افت شدید ۲۸ درصدی روبرو شد. این مساله زیان و ضرر سنگینی را متوجه سرمایه گذاران بین المللی کرده است.
موسسه مالی اوربرایت فیوچرز نیز اعلام کرد، قیمت طلا در شرایط کنونی زیر فشار ناشی از آمارهای اقتصادی در آمریکا قرار دارد. بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا فشار زیادی بر قیمت طلا وارد کرده است.
عامل کاهش قیمت طلا از نگاه بانک ANZ
 تحلیلگر برجسته بانک ANZ استرالیا تاکید کرد، عامل اصلی کاهش شدید قیمت طلا در مبادلات امروز پایین بودن سطح مبادلات در بازارهای بین المللی به علت عید مسیحیان بوده است.
به گزارش رویترز، قیمت طلا نتوانسته است در مبادلات روزهای اخیر سطح ۱۳۰۰ دلاری را حفظ کرده و بار دیگر وارد کانال ۱۲۰۰ دلاری شده است.
بر اساس این گزارش ویکتور تیان پیریا تحلیلگر بانک ای ان زد استرالیا گفت: کمبود نقدینگی در بازار و تعطیلی بسیاری از بازارهای بین المللی تا امروز سه شنبه علت اصلی ادامه روند نزولی قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها به شمار می رود.بازارهای لندن، هنگ کنگ و استرالیا امروز نیز به علت عید مسیحیان تعطیل است.
وی افزود، کاهش ۱۰ تنی ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر طی هفته گذشته نیز فشار روانی زیادی را بر سرمایه گذاران بین المللی وارد کرده است. افت شدید قیمت طلا در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز موجب شده بود تا میزان ذخایر طلای این صندوق به شدت کاهش یابد.
به گزارش طلا ، شاخص ارزش دلار نیز دیروز دوشنبه با رشد ۰.۱ درصدی روبرو شده است. کاهش تقاضای فیزیکی در بازارهای بین المللی به خصوص آسیا نیز تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است.