عملیات اجرایی احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی آغاز شد

0
۱۸۱ بازدید

عملیات اجرایی احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی و وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.

به گزارش جهان اقتصاد، مراسم آغاز عملیات اجرایی احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی براساس تفاهم نامه وزارت راه و شهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی امروز با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و مدیران عامل بانک‌های کشاورزی و مسکن و نمایندگان شرکت‌های پیمانکار این پروژه در سالن جلسات وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

آغاز عملیات احداث مسکن کارکنان جهاد در ۴ استان

در این مراسم، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: یکی از مهمترین وظایف ما در وزارت جهاد کشاورزی رسیدگی به وضعیت رفاهی پرسنل وزارتخانه است و ما در راستای مسکن دار شدن مردم ایران دو کار مشترک را با وزارت راه و شهرسازی آغاز کرده‌ایم.

وی افزود: اولین اقدام ما این بود که املاکی که در کشور وجود دارد که از کیفیت مناسب برای کشاورزی برخوردار نبوده و حق آبه ندارند، با کمک سازمان جنگل‌ها و سازمان امور اراضی کشور شناسایی کنیم و به وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن معرفی کنیم تا در طرح اقدام ملی مسکن در اختیار مردم قرار گیرد.

خاوازی ادامه داد: مسکن دار شدن پرسنل وزارت جهاد کشاورزی نیز برای ما بسیار حائز اهمیت است و به همین منظور تفاهم نامه پروژه احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی را با وزارت راه و شهرسازی به امضا رساندیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای این پروژه سه کارگروه تشکیل دادیم که یکی از این کارگروه‌ها، کارگروه شناسایی افراد بود تا افراد ضعیف‌تر وزارتخانه در اولویت قرار گیرند، کارگروه بعدی کارگروه شناسایی املاک بود تا تضادی با ماموریت‌های اصلی وزارتخانه نداشته باشد و رویکرد کشاورزی صدمه نخورد، کارگروه سوم نیز کارگروه شناسایی پیمانکاران بود که توانستیم پیمانکاران خوبی را برای این امر معرفی کنیم.

وی افزود: این سه کارگروه از مهرماه سال گذشته که موافقت‌نامه امضا شد در حال کار هستند و امروز در ۴ استان موفق به کلنگ زنی این ساخت و ساز شدیم.

خاوازی، از روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها خواست تا به سرعت نسبت به شناسایی املاک و پیگیری امور اقدام کنند تا این روند با سرعت پیش برود.

تسهیلات ۸۰ درصدی بانک‌ به سازندگان مسکن

در ادامه این مراسم، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ضمن تشکر از وزیر جهاد کشاورزی برای معرفی اراضی مناسب جهت ساخت مسکن، اظهار کرد: ما به دلیل برداشت‌های نادرست از قانون چندین سال بود با فقر زمین در محدوده شهرها مواجه بودیم که با همت وزیر جهاد کشاورزی و معاونین این وزارتخانه به یک برداشت واحد رسیدیم و امروز این فقر زمین برای عمران و آبادی شهرها برطرف شده است.

وی افزود: پس از امضای تفاهم نامه در مهرماه سال ۹۹، حدود ۵۰ هزار هکتار اراضی شهری را در اختیار گرفتیم که یک گام بزرگ برای پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای مسکن محسوب می‌شود.

اسلامی خاطرنشان کرد: مهرماه سال گذشته تفاهم نامه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای شاغلین و بازنشستگان وزارت جهاد کشاورزی را مبادله کردیم که در این راستا برنامه‌ریزی‌ها برای شناسایی جامعه هدف و اراضی و انجام مراحل قانونی برای تغییر کاربری‌ها و گرفتن مجوزها در این ۱۰ ماه انجام شده است.

وی افزود: با فراخوان صورت گرفته، پیمانکاران مطرح کشور به این پروژه ورود کردند و ما امیدواریم با پشتیبانی‌های دو وزارتخانه پیمانکاران با سرعت و کیفیت مناسب این واحدها را احداث کنند و واجدین شرایط از مسکن ملکی بهره‌مند شوند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که برای ما مهمترین اقدام شفافیت و پایداری برنامه ‌ریزی‌ها برای احداث مسکن بود، ادامه داد: برای هم افزایی سراسری در کل کشور اقدامات ویژه ای انجام شد و توانستیم یک نظام برنامه‌ریزی، سازماندهی و مدیریت را تعریف، تبیین و عملیاتی کنیم که در قالب طرح اقدام ملی مسکن به منصه ظهور رسید و مهمترین شاخصه این طرح این است که همه ابعاد و الزامات طرح اعم از زیست محیطی، معماری و زیباسازی شهر، جامعه هدف را مدنظر قرار داده است.

وی در رابطه با تامین مالی پروژه گفت: طبق مصوبه‌ای که از شورای پول و اعتبار دریافت کردیم، بانک‌ها به سازندگان طرح اقدام ملی مسکن ۸۰ درصد تسهیلات می‌دهند و آورده سازنده تنها ۲۰ درصد خواهد بود و با این کار توان مالی برای انبوه ساز ایجاد خواهد شد.

اسلامی افزود: در بند دوم این مصوبه، تسهیلات دریافتی سازنده قابل انتقال به خریدار است و فروش اقساطی برای خریدار صورت خواهد گرفت.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در گام تکمیلی در سال جاری، عدد تخصیصی برای هر واحد مسکونی را که ۱۰۰ میلیون تومان بود به ۲۵۰ میلیون تومان در شورای پول و اعتبار افزایش دادیم و نسبت وام به قیمت تمام شده را به حدود ۶۰ درصد در مقیاس واحدهای مسکونی ارتقا دادیم تا بتوانیم شاهد توسعه پایدار احداث مسکن در کشور باشیم.

وی در رابطه با طرح اقدام ملی مسکن عنوان کرد: در این طرح، در ۱۰ هزار نقطه پروژه، حدود ۵۳۰ هزار واحد مسکونی در دست احداث داریم که در فازهای مختلف قرار دارد و ۴۰ هزار واحد از این طرح را هفته گذشته در حضور رئیس جمهور افتتاح کردیم.

بانک مسکن، بانک عامل پروژه مسکن وزارت جهاد کشاورزی

در این مراسم، شاهرخ شجری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: در روز ۲۸ مهر سال ۹۹ و طی ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی، مسئولیت این پروژه بر عهده معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شد تا سه کارگروه مورد نیاز این طرح را ایجاد و کار را آغاز کنیم.

وی افزود: برای ثبت نام کارکنان، سامانه‌ای را در وزارت جهاد کشاورزی راه‌اندازی کردیم که ۱۳۲ هزار و ۸۳۰ نفر اعم از افراد شاغل، بازنشسته، مستمری بگیر، شرکتی و حجمی در این سامانه ثبت نام کردند که اطلاعات آنها در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

شجری تصریح کرد: از این تعداد متقاضی، ۵۴ هزار و ۷۸۹ نفر در سامانه اقدام ملی مسکن ثبت نام کردند که استعلام بند «ج» ۳۹ هزار و ۸۵۴ نفر ، استعلام استفاده از تسهیلات بانکی ۹هزار و ۴۶۳ نفر و سابقه مالکیت ۱۸ هزار و ۸۸۵ نفر قرمز شده است، همچنین ۹ هزار و ۱۴۶ نفر تمام استعلاماتشان سبز است.

وی افزود: در محور دوم هم استعلام اراضی مازاد انجام شده و ۲۴ استان اراضی مازاد خود را به وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده‌اند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: در حال حاضر استان‌های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی مراحل کار را نهایی کرده و آماده عملیات اجرایی هستند.

وی افزود: استان‌های خراسان شمالی، بوشهر، شرق سمنان، جنوب کرمان، گلستان و اصفهان مراحل کار را انجام داده‌اند و به زودی وارد فاز اجرایی خواهند شد.

شجری ادامه داد: استان‌های کرمانشاه، آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران، لرستان، البرز و کردستان در حال پیگیری اخذ مجوز کمیسیون ماده ۵ هستند، استان‌های زنجان، قزوین، مرکزی و همدان فاقد اراضی مناسب  بوده و باید از ظرفیت تهاتر ملک استفاده شود و سایر استان‌ها هم در حال برطرف کردن موانع و مشکلات هستند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: برای تامین مالی و اخذ تسهیلات با بانک مسکن و کشاورزی مذاکراتی را داشته‌ایم و مقرر شد بانک کشاورزی عاملیت را به بانک مسکن انتقال دهد تا بتوانیم از ظرفیت های این بانک برای احداث واحدهای مسکونی استفاده کنیم.

در پایان این مراسم، در حضور وزیر جهاد کشاورزی و وزیر راه و شهرسازی، سه قرارداد ما بین شرکت پردیسان سازه به عنوان کارگزار طرح مسکن وزارت جهاد کشاورزی و شرکت‌های پیمانکاری کوزو، کیسون و درنا آوند امضا شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=148403