عملکرد نامناسب برخی ارگان‌ها و بلاتکلیفی شهرک های صنعتی

0
۲۹۳ بازدید

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی عنوان کرد

گروه تولید

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از اولویت اجرای طرح توسعه در شهرک‌های صنعتی استان نسبت به ایجاد شهرک های صنعتی جدید خبرداد و گفت: با رعایت این موضوع، بخش عمده‌ای از مشکلات ساختاری و تامین زیر ساخت ها حل و فصل خواهد شد.

سید محمد علی سید ابریشمی – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – ضمن بازدید از زیرساخت‌های دو شهرک صنعتی پرند و شهریار، در نشست مشترک با صنعتگران غرب استان تهران گفت: وضعیت تعدادی از شهرک های صنعتی خصوصی مانند فاز اول ناحیه صنعتی پرند که زیر نظر شرکت عمران پرند قرار دارد، به دلیل عملکرد نامناسب برخی ارگان‌ها دچار بلاتکلیفی شده و این موضوع مشکلات جدی برای صنعتگران این ناحیه ایجاد کرده است.

وی ضمن تاکید بر حل مشکلات شهرک های خصوصی که در کنار شهرک های صنعتی دولتی قرار گرفته اند، گفت: باید مدیریت منطقی در شهرک های صنعتی خصوصی و دولتی وجود داشته باشد تا با کنترل و حمایت های لازم، نواقص گذشته برطرف شود و صنعتگران بتوانند بدون دغدغه به تولید بپردازند.

سید ابریشمی تامین آب و توسعه پروژه‌های مخابراتی با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی را از جمله امکانات زیربنایی شهرکهای صنعتی استان عنوان کرد و افزود: استفاده از فناوری‌های نوین برای تصفیه و بازچرخانی آبهای مصرفی و سیستم‌های جدید مخابراتی با هزینه‌های منطقی در شهرک های صنعتی باید سرلوحه کارها قرار گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کمبود نقدینگی صنعتگران و تعطیلی واحدهای تولیدی ناشی از مشکلات مالی خاطرنشان کرد: رفع این بحران به ویژه برای واحدهای صنعتی کوچک که با مشکل گرانی ارز، مواداولیه و … روبرو هستند در دولت تدبیر و امید درحال پیگیری است و امیدواریم در جهت رفع این مشکلات به راه حل مناسبی دست یابیم.

سید ابریشمی با اظهار امیدواری از آینده توافق هسته ای گفت: امیدواریم بخشی از مشکلات صنعتگران به ویژه تامین مواد اولیه و ماشین آلات آنها در آینده ای نزدیک حل شود.

وی با بیان اینکه دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت با جدیت برای رفع موانع تولید تلاش می کنند، تصریح کرد: انتظارداریم، بانک‌ها نیز برای رفع مشکلات صنعتگران تسهیلات جدید به آنها پرداخت کنند تا واحدهای صنعتی بتوانند ظرفیت تولید خود را بهبود و افزایش دهند.

دلایل تعطیلی واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی

از سوی دیگر نیز مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران هم با تشریح مهم‌ترین دلایل تعطیلی واحدهای تولیدی در سال‌های گذشته، کاهش قیمت تمام شده تولید را یکی از راهکارهای بهبود وضعیت صنایع دانست.

علی سلیمانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به کشش ناپذیری محصولات و بازار فعلی در ایران گفت: در حال حاضر تقاضا برای کالاها کم شده و به همین دلیل واحدهای تولیدی بخشی از بازار خود را از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر بانک‌ها خیلی با واحدهای تولیدی همراهی نمی‌کنند، اظهار کرد: بسیاری از واحدهای تولیدی کشور در حال حاضر با مشکل تامین سرمایه در گردش روبرو هستند و صنایع کوچک و متوسط نیز در دریافت تسهیلات بانکی تقریبا ناتوان هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران با اشاره به سیاست‌های ضد تورمی دولت و با بیان اینکه لازمه کنترل تورم کاهش نقدینگی در کشور است، گفت: در سال‌های گذشته هیچگاه تزریق نقدینگی در بازار با شیب ملایمی را نداشتیم و همواره در این زمینه نوسان وجود داشته است؛ به طوریکه در دوره‌ای نقدینگی به شدت افزایش یافت و تورم بالا رفت و در این دوره میزان تزریق نقدینگی بسیار محدود بوده است.

سلیمانی افزود: در مجموع زمانی که تسهیلات مالی در اختیار بخش‌های تولیدی قرار نگیرد، طبعا قدرت خرید مردم نیز کاهش می‌یابد، چراکه پولی که به تولید داده می‌شود توسط آن بخش به نیروی انسانی منتقل شده و باعث افزایش قدرت خرید مردم نیز می‌شود.

وی یکی از ایرادها و مشکلات بزرگ در بخش تولیدی کشور را بالا بودن قیمت تمام شده محصولات تولیدی دانست و گفت: قیمت تمام شده کالاهای ایرانی بالاست و از سوی دیگر تنها با وضع تعرفه نیز نمی‌توان جلوی ورود محصولات خارجی را گرفت، در نتیجه باید تلاش کنیم تا با پایین آوردن قیمت تمام شده تولید، توان رقابتی کشور را برای مقابله با بازار خارجی کاهش دهیم با علاوه بر بازار ایران بازارهای صادراتی نیز در اختیار ما قرار گیرد.

 
 
 
(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12637