عملکرد طلا نسبت به کالاهای دیگر بهتر بوده است

0
۴۶۲ بازدید

در حالی که قیمت جهانی طلا در مرز ۱۱۶۰ دلار در هر اونس تثبیت شده است تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر بحران مالی و بدهی یونان و نوسانات ارزش دلار قرار خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اینترنتی اف ایکس استریت، قیمت جهانی طلا در هفته جاری نیز تحت تاثیر نگرانی های مربوط به بحران مالی یونان و افت شاخص سهام چین با کاهش همراه شده است. بر اساس این گزارش تحلیل تکنیکال نشان می دهد که سطح حمایتی قیمت طلا در شرایط کنونی ۱۱۵۹ دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۱۴۷ دلار نیز کاهش خواهد یافت. در صورت شکسته شدن این سطح نیز قیمت طلا تا ۱۱۴۵ دلار و سپس ۱۱۴۲ دلار کاهش می یابد.از سوی دیگر سطح مقاومتی قیمت طلا نیز در کوتاه مدت ۱۱۷۴ دلار خواهد بود و در صورت شکسته شدن این سطح نیز قیمت طلا به ۱۱۷۸ و سپس ۱۱۸۸ دلار افزایش خواهد یافت.سرمایه گذاران بین المللی منتظر انتشار آمارهای اقتصادی آمریکا و منطقه یورو هستند. سخنرانی مهم امروز جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا نیز می تواند تاثیر مهمی بر روند نوسانات ارزش دلار و قیمت طلا داشته باشد.

موسسه مالی یو بی اس سوییس اعلام کرد که شاید بحران مالی و بدهی یونان و افت شاخص سهام چین نتوانسته موجب افزایش تقاضای طلا به عنوان مکان امنی برای سرمایه گذاری شود ولی عملکرد طلا بهتر از سایر کالاها بوده است.به گزارش جهان اقتصاد، تحلیلگران موسسه مالی یو بی اس تاکید کردند که عملکرد قیمت طلا از نقطه نظر اینکه یک کالای امن برای سرمایه گذاری به شمار می رود، در شرایط کنونی غیر سازنده و ناامید کننده بوده است. البته عملکرد ضعیف قیمت کالاهای مختلف در شرایط کنونی کاملا محسوس بوده و به نظر می رسد عملکرد طلا بهتر از سایر کالاها بوده است.بر اساس این گزارش قیمت طلا از اواخر ژوئن تاکنون حدود ۳ درصد کاهش داشته و این در شرایطی است که قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با کاهش ۱۴ درصدی روبرو شده است. قیمت مس نیز بیش از ۱۰ درصد کاهش را تجربه کرده و قیمت نیکل نیز بیش از ۱۴ درصد کاهش یافته است. قیمت پلاتین نیز با کاهش ۷ درصدی همراه شده و نقره و پالادیوم نیز در این مدت بیش از ۱۰ درصد کاهش قیمت داشته است.

شاخص سهام شانگهای چین نیز در این مدت با افت ۳۰ درصدی روبرو شده است. البته برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افت شاخص سهام چین به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود. شاخص سهام چین در ماه های گذشته افزایش حباب مانندی داشته است. بسیاری از تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت در محدوده قیمتی ۱۱۵۰ تا ۱۱۷۰ دلاری در نوسان خواهد بود.

محمد امین ناطقیان

m.amin.nateghian@jahaneghtesad.com

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14026