عظیمی پور خبر داد:افتتاح آزادراه شرق سپاهان در سال جهش تولید فاصله تهران به اصفهان ۴۰ دقیقه نزدیکتر می شود

0
۲۷۰ بازدید

مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا از افتتاح‌شدن آزادراه کنارگذر شرق سپاهان به‌عنوان اولین پروژه کلان آزادراهی کشور در سال جهش تولید خبر داد.

مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا از افتتاح‌شدن آزادراه کنارگذر شرق سپاهان به‌عنوان اولین پروژه کلان آزادراهی کشور در سال جهش تولید خبر داد.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ آتیه صبا، سیدعلیرضا عظیمی‌پور در نشست خبری افتتاح آزادراه شرق سپاهان اظهار کرد: آزادراه شرق سپاهان، کریدور جنوب به شمال کشور را به یکدیگر متصل می‌کند و با بهره‌گیری از این آزادراه، فاصله تهران به شیراز ۸۰دقیقه و فاصله تهران به اصفهان ۴۰دقیقه کوتاه‌تر می‌شود. براین اساس کنارگذر شرقی از کیلومتر ۳۰ آزادراه اصفهان- نطنز- کاشان شروع و به طول ۹۳ کیلومتر به سمت شرق ادامه می‌یابد. این کنارگذر جاده اصفهان اردستان را قطع و با عبور به سمت بزرگراه اصفهان- نایین در غرب و سپس منطقه باغ رضوان به سمت جنوب می‌رود، سپس با عبور از کنار شهر جدید بهارستان و گردنه لاشتر به آزادراه اصفهان- شیراز متصل می‌شود و با راه اندازی و استفاده از این مسیر(کنارگذر شرقی)، استان‌های جنوبی و همچنین بخش جنوبی استان اصفهان ۵۰ کیلومتر به تهران نزدیک‌تر می‌شود.

وی افزود: بر اساس مصوبه هیئت دولت در سال ۹۵ با ترکیب مشارکت ۳۰ و ۷۰ درصد (صندوق بازنشستگی) این قرارداد با شرایط ‌BOT امضا شد و تا امروز ۷۰۰ میلیارد تومان در پروژه هزینه شده است که برآورد می‌شود به ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد.

به گفته عظیمی‌پور احداث این بزرگراه موجب کاهش بار ترافیکی در شهرها شده و موجب می‌شود کسانی که مقصدشان شیراز یا بندرعباس است بدون نیاز به ورود به شهرهای یزد و کرمان، مسیر خود را طی کنند. بنا بر پیش‌بینی‌های صورت گرفته¬، ۶۳ کیلومتر از این آزادراه تا مقصد اصفهان ظرف مدت حداکثر چهارسال اجرا شده و احداث این آزادراه به دلیل کوتاه شدن مسیرها، موجب کاهش هزینه سوخت و به دلیل کاهش مسیر ترانزیت کالا موجب کاهش هزینه حمل کالا می‌شود.

وی تاکید کرد: کل مسافت آزادراه شرق سپاهان ۶۳ کیلومتر است که توانسته مسافت قبلی را ۳۵ کیلومتر که از درون شهر اصفهان می گذشت کاهش دهد. پروژه مزبور منجر به صرفه‌جویی زمانی و صرفه جویی ۷۳۰ میلیون لیتر سوخت و کاهش ۲۵۰ نفری تلفات جاده‌ای در سال می‌شود.

مدیرعامل آتیه صبا افزود: آزادراه شرق اصفهان در حوزه حمل‌ونقل و توزیع کالا در کشور و اقتصاد منطقه نقش مؤثری خواهد داشت، ضمن این‌که توسعه صنعت گردشگری می‌تواند در منطقه نقش خوبی را ایفا کند.

عظیمی‌پور با اشاره به اینکه بهره‌برداری از پروژه مزبور بزودی صورت می‌گیرد، عنوان کرد: هلدینگ آتیه صبا به دلیل شرایط سخت اقتصادی کشور و انتظارات تورمی در مذاکره با وزارت راه و شهرسازی شرایط را به گونه‌ای رقم خواهد زد که نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری از ۱۹ درصد بالاتر رود و با تامین مواردی همچون ارایه سرویس‌ها و خدمات جانبی بین راهی و بزرگراهی به سمت تامین نرخ‌های معقول و در حدود ۲۶ درصد در سرمایه‌گذاری مذکور باشد.

عظیمی پور همچنین با بیان اینکه پروژه مذکور از ابتدای سال ۹۵ تا زمستان ۹۸ (نزدیک ۳.۵ سال) تنها ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، تاکید کرد: از بهمن پارسال تا الان علی رغم تعطیلات نوروزی، ماه رمضان و شرایط کرونایی پروژه بدون توقف فعالیت خود را انجام داده و در یک وضعیت مطلوب (با پیشرفت ۴۰درصدی) با تلاش همه دست‌اندرکاران و پیمانکاران پروژه به مرحله بهره‌برداری رسیده است.وی با اشاره به بزرگی پروژه تصریح کرد: در پروژه مذکور سعی شده از تکنولوژی به‌روز و هوشمند استفاده شود. بر این اساس دریافت عوارض از این آزادراه به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. همچنین با رایزنی با وزارت راه و شهرسازی، نرخ عوارض براساس تصمیم کارگروه ذی‌ربط با نرخ منصفانه در نظر گرفته می‌شود تا رانندگان با هزینه معقولی از خدمات آزادراه استفاده کنند.

**کنارگذر شرق، معضل ترافیک شمال اصفهان را حل می‌کند

از سوی دیگر نیز مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از افتتاح قطعات یک و ۲ آزادراه کنارگذر شرق اصفهان تا چند روز آینده خبرداد.علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اظهار کرد: آئین افتتاح پروژه کنارگذر شرق اصفهان روز پنج شنبه ۲۹ آبان ماه با حضور “رئیس جمهور” بصورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع راه با توجه به نقش و اهمیت آن در رشد و توسعه، همواره مورد توجه ویژه دولت‌ بوده اذعان داشت: بهبود وضعیت راه‌ها و گسترش مسیر‌های ارتباطی در استان اصفهان به عنوان شاهراه ارتباطی کشور می‌تواند تضمین کننده مناسبات اقتصادی و تجاری بخش گسترده‌ای از کشور باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=120436