کد خبر: 6632
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳

عضو کمیسیون صنایع مجلس: نعمت‌زاده به مجلس احضار می‌شود

عضو کمیسیون صنایع مجلس: نعمت‌زاده به مجلس احضار می‌شود

ارایه مجوز برای واردات انحصاری سیگار!

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی از ارائه مجوز انحصاری واردات سیگار از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت به یک شرکت خاص خبر داد.

نادر قاضی پور در گفتگو با مهر با اشاره به ارائه مجوز واردات انحصاری سیگار به یک شرکت خاص، گفت: متاسفانه وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک اقدام تامل‌برانگیز، مجوز واردات انحصاری سیگار را به این شرکت خاص داده که این اقدام، منجر به تضعیف تولید داخلی می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: چنانچه سیگار در داخل کشور تولید نشود، تنها مقدار کمی از نیاز مصرف از طریق واردات رسمی تامین خواهد شد و مابقی از طریق قاچاق روانه بازار می‌شود.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی، سرمایه‌های کشور به جیب همسایگان رفته و آنها را پولدار می‌کند، ضمن اینکه شبکه‌ای برای ورود مواد مخدر نیز ایجاد خواهد شد که خطرات بسیاری در پی خواهد داشت.

به گفته قاضی پور، علاوه بر اینکه باید با تبلیغات صحیح مانع از افزایش مصرف سیگار در داخل کشور شویم، باید از تولید داخلی نیز حمایت کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: اگرچه وظیفه دولت حمایت از تولیدات داخلی است اما متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دخانیات را در زمره واحدهای مشمول خصوصی سازی قرار داد و اجرای طرح‌های کمی و کیفی را بلاتکلیف گذاشت، ضمن اینکه برای واردات دستگاه‌های جدید در این بخش از تولید را نیز مشمول دریافت ارز نکرد و بنابراین از برنامه تولید عقب افتادیم.

وی گفت: متاسفانه تعدادی از قاچاقچیان سیگار با نفوذ در بخش‌های مختلف قدرت همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت صنعت، معدن و تجارت علیه دخانیات تولید داخل جوسازی می‌کند، در حالی که تولید داخلی سیگار می‌تواند از خروج ارز از کشور جلوگیری کند.

قاضی پور افزود: مجلس متوجه تخلف وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارائه مجوز انحصاری وارداتی سیگار شده و به زودی از وزیر صنعت درخواست می‌کند تا با حضور در کمیسیون در این خصوص توضیح دهد.

مافیا برای واردات مالبرو

از سوی دیگر خبرگزاری مهر در خبر دیگری نیز از قول یک مقام مسئول مدعی شد: تیمی از مقامات دولتی با اعمال فشار وزارت خارجه را مجبور کردند اظهار نظر رسمی خود مبنی بر صهیونیستی بودن شرکت فیلیپ موریس را ظرف 6 ماه تغییر دهد.

در این خبر آمده است، یک منبع آگاه، گفت: شرکت فیلیپ موریس، شرکت آمریکایی دارای سهامداران صهیونیستی است و سیگار مارلبرو و دو سه برند دیگر را تولید می‌کند.

این منبع آگاه با بیان اینکه این گروه در تلاش برای تاسیس نمایندگی رسمی این شرکت در ایران هستند، گفت: چندی پیش مراجع نظارتی از وزارت خارجه که مرجع اصلی معرفی شرکت‌های صهیونیستی است، در خصوص این شرکت استعلام کردند، وزارت خارجه نیز در نامه رسمی اعلام کرد که این شرکت صهیونیستی است اما بعد از شش ماه تحت تاثیر رایزنی‌ها و فشار مسئولان دولتی، وزارت خارجه نامه‌ای را به مراجع دولتی ارائه داد که مدارکی دال بر صهیونیستی بودن این شرکت وجود ندارد!

این مقام مسئول گفت: یک مقام دولتی نیز از این نامه استفاده کرده و مجوز تاسیس نمایندگی شرکت فیلیپ موریس در ایران را صادر کرد.

وی تاکید کرد: رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات با صدور این مجوز مخالف بود، لذا مجوز تاسیس این شرکت را صادر نکرد و مقام مافوقش از طرف وی مجوز واردات و تاسیس نمایندگی این شرکت در ایران را امضا کرده است.

این منبع آگاه همچنین از مخالفت دادستان کل کشور و وزارت اطلاعات با صدور مجوز فعالیت این شرکت خبر داد و گفت: دادستان کل کشور دستور توقف صدور مجوز این شرکت را صادر کرده است.

وی اظهار داشت: اسامی مسئولانی که با این شرکت صهیونیستی قرارداد بسته اند و رانت بزرگی را از این محل دریافت نموده اند، در اختیار بنده است و در صورت ادامه این روند غیرقانونی، قطعا منتشر خواهد شد.

گفتنی است در دولت دهم نیز برخی افراد نزدیک به جریانی خاص به دنبال به دست گرفتن انحصار واردات سیگار مارلبرو به کشور بودند.

بر این اساس شهریور ماه سال جاری معاون نظارت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه امکان قانونی شدن واردات سیگار مارلبرو در حال بررسی است، بیان داشت: البته صحبت‌هایی مطرح است که برند مالبرو با برخی از مجموعه‌های صهیونیستی در ارتباط است؛ لذا ما از وزارت امور خارجه پیگیر استعلامات لازم در خصوص وجود یا نفی این ارتباط هستیم که تاکنون نتیجه این استعلامات، مشخص نشده است.