عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: چالش ها پس از مرگ ملک عبدلله در عربستان تشدید می شود

0
۲۹۰ بازدید

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: پس از مرگ ملک عبدالله چالش ها در عربستان زیاد می شود و حاکمیت این کشور با فراز و نشیب هایی رو به رو خواهد شد

عباسعلی منصوری روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در مورد وضعیت عربستان پس از مرگ ملک عبدالله گفت: ملک عبدالله در عربستان شخصیتی با نفوذ با سابقه طولانی در راس حاکمیت بود و سالها نیز به عنوان ولیعهد نقش فعالی داشت.

وی افزود: ملک سلمان آن نقش و توانایی ملک عبدلله را ندارد و باید دید با وجود بیماری ملک سلمان، وضعیت حاکمیتی عربستان به چه سمت و سویی خواهد رفت.

این عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: به نظر می رسد ملک سلمان به علت بیماری، سن بالا و اینکه در ولیعهدی فرد موفقی نبود، امورات عربستان را به مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد جدید عربستان واگذار کند.

وی خاطرنشان کرد: البته این موضوع که مقرن بتواند ولیعهد بماند یا فرد دیگری توسط ملک سلمان به عنوان ولیعهد انتخاب شود نیز خود چالش جدیدی در عربستان خواهد بود.

منصوری افزود: از این رو، حاکمیت در عربستان در آینده با چالش های سنگینی برخلاف دهه های گذشته رو به رو خواهد شد ولی ما به عنوان کشور همسایه خواهان ثبات در این کشور هستیم.

** نفوذ آمریکا در عربستان بیشتر می شود

این نماینده مجلس با اشاره به موضوع نفوذ آمریکا پس از روی کار آمدن ملک سلمان در عربستان گفت: عربستان هم اکنون محل چالش هاست ؛ به همین دلیل آمریکا سعی خواهد کرد که تعادل را در این کشور برقرار کند؛ از این رو بالاجبار نفوذ خود را در عربستان افزایش خواهد داد؛ البته این نفوذ مجددا چالش برانگیز خواهد شد.

وی درباره آینده رابطه ایران و عربستان نیز گفت: از این پس، چالش ها در حاکمیت عربستان زیاد و فاصله زمانی مسئولیت های پادشاهی کم می شود؛ از این رو، زمانی که چالش ها زیاد شود، بیشتر توجه مسئولان این کشور به داخل معطوف می شود و سعی می کنند آرامش داخلی را حفظ کنند و با همسایگان تعامل داشته باشند.

منصوری تاکید کرد: البته اگر آنها بخواهند چالش های بیرونی را افزایش دهند، در درون با مشکلات زیادی رو به رو می شوند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9481