عضو انجمن حسابداران خبره ایران در گفتگو با جهان اقتصاد مطرح کرد: فرهنگ مالیات نیازمند آموزش

0
۱,۰۸۳ بازدید

خرداد و تیر هر سال را بیشتر به عنوان فصل مالیاتی می شناسیم و امروزه سهم عمده ای از بودجه کشور را درآمدهای مالیاتی تشکیل می دهد و سرانه پرداخت مالیات برای هر ایرانی ۱۶میلیون ریال است بنابراین می توان گفت مالیات سهم عمده ای از اقتصاد و حتی توسعه کشور را به خود اختصاص داده است و همه مردم یک شناخت نسبی از این موضوع دارند.

مرتضی ابراهیمی

خرداد و تیر هر سال را بیشتر به عنوان فصل مالیاتی می شناسیم و امروزه سهم عمده ای از بودجه کشور را درآمدهای مالیاتی تشکیل می دهد و سرانه  پرداخت مالیات برای هر ایرانی ۱۶میلیون ریال است بنابراین می توان گفت مالیات سهم عمده ای از اقتصاد و حتی توسعه کشور را به خود اختصاص داده است و همه مردم یک شناخت نسبی از این موضوع دارند. اما مساله ای که وجود دارد در خصوص تشخیص عادلانه میزان مالیات مودیان است که عوامل متعددی براین موضوع موثر بوده و در واقع می تواند متاثر از اظهارات مودی در اظهارنامه ، ارتباطات مودی ، نوع برخورد ممیزان مالیاتی، تجربه و تخصص آنها، دخالت مسئولین مالیاتی برای کاهش و یا تخفیفات مالیاتی و…باشد. در همین راستا گفتگویی داشته ایم با آقای دکتر جواد شرف خانی عضو مرکز مشاوران رسمی قوه قضاییه در رشته حسابداری و حسابرسی و از مدرسین حسابداری مالیاتی در دانشگاه،  که ذیلا تقدیم خوانندگان عزیز می گردد.

شرف خانی در گفتگو با جهان اقتصاد گفت: بخش عمده جرائم مالیاتی و حتی بخش قابل توجهی از اصل مالیات ها به خاطر جهل به قانون، عدم آگاهی و استفاده نکردن از تخصص و تجربه حسابداران حرفه ای و مشاوران مالیاتی است. زیرا حسابداری و موضوع مالیات بحث هایی کاملا تخصصی بوده و برای اینکه در این زمینه چالش بوجود نیاید و تداوم  فعالیت کسب و کار به خطر نیافتد استفاده از توان متخصصین این حوزه لازم و ضروری است.

عضو انجمن حسابداران خبره ایران در خصوص روش های آموزشی گفت: دو روش برای آموزش وجود دارد، یا باید مثل کشورهای پیشرفته دنیا، پیش شرط راه اندازی یک کسب و کار، گذراندن و اخذ گواهینامه مدیریت اجرایی شامل دروس مدیریت مالی، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده، مدیریت منابع انسانی ، بیمه تامین اجتماعی، مدیریت استراژیک و حقوق ثبتی از دانشگاه یا موسسات برتر است و یا اینکه استفاده از تخصص متخصصین نظیر حسابداران رسمی، مشاوران رسمی مالیاتی، کارشناسان رسمی دادگستری در رشته حسابداری الزام شود و بدیهی است که هر دو مورد مذکور بصورت تواما هم امکان پذیر بوده و مثمرثمر خواهد بود. در این صورت است که مودی و ممیز زبان همدیگر را به خوبی فهمیده و می توانند به راحتی و در کمترین زمان ممکن اختلاف دیدگاه فی مابین را بررسی و به توافق برسند و در اینصورت هم پرداخت مالیات به عدالت نزدیک تر می شود و هم رضایت نسبی طرفین حاصل می گردد و هم فرهنگ پرداخت مالیات تقویت می گردد.

عضو انجمن حسابرسی ایران با اشاره به نقش و جایگاه سازمان امور مالیاتی در امر آموزش مردم و بویژه مودیان مالیاتی گفت: با توجه به اینکه پایه و اساس درآمدهای ملی باید بر مبنای مالیات باشد و جایگاه ویژه ای در توسعه اقتصادی دارد لذا آشنایی با قوانین و مقررات و شناخت ابعاد و نهادینه کردن آن در جامعه مستلزم آموزش های لازم از طرق مختلف از جمله کتب درسی، رادیو و تلویزیون، جراید، بروشورها و … است.

شرف خانی در خصوص ضرورت آموزش دانش آموزان از طریق کتب درسی گفت: فرهنگ سازی مالیاتی و گنجاندن مباحثی نظیر حسابداری و اقتصاد کسب و کار در مدارس و رشته های کاربردی دانشگاهی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر دانش آموزان امروز که آینده سازان جامعه هستند با وظایف و تکالیف یک فعال اقتصادی آشنا شوند، می توانند از هم اکنون در خانواده ها تاثیر گذار باشند( همانند مباحث زیست محیطی، صرفه جویی در مصرف آب و انرژی و…) و هم اینکه این آموخته‌ها را در آینده که وارد فعالیت های اقتصادی می شود به کار گیرد و این خود می‌تواند یک گام موثر و سازنده در مسیر نهادینه شدن فرهنگ و تحقیق درآمد پایدار مالیاتی باشد.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=83746